Mercator in Agrokor podpisala pogodbo o poslovni zvezi

Končano prvo poglavje prodaje Mercatorja: S podpisom uredili sodelovanje za prihodnjih nekaj let.

Objavljeno
18. junij 2013 23.46
Skupščina delničarjev Mercatorja v Ljubljani 18. Junija 2013.
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana – Z večernim podpisom »pogodbe o poslovni zvezi« – po redni letni skupščini Mercatorja – se je končalo prvo poglavje prodajnega postopka. Mercator in Agrokor sta tako uredila sodelovanje do končne izvedbe pogodbe in za prihodnjih nekaj let.

Kupec je dal Mercatorju za čas po končanju prodajnega postopka vrsto zavez, ki se nanašajo na samostojnost, blagovno znamko, sedež podjetja, kotacijo na borzi, upravljanje, pravice delavcev in dobavitelje. Pred podpisom sporazuma so se na skupščini sešli delničarji Mercatorja.

Najbolj pestro je bilo glasovanje o kar 27 posamičnih razrešnicah članom prejšnjih in aktualnih organov vodenja in upravljanja družbe. Trojica ključnih ljudi v prejšnji upravi družbe, Žiga Debeljak, Melita Kolbezen in Peter Zavrl, niso dobili razrešnice.

Razprava po predstavitvi poročila o poslovanju družbe je nakazala, da bodo delničarji terjali odgovornost vseh, ki so Mercator pahnili v izgube, ki so ga nerazumno širili in povzročili strmoglavljenje cene delnice. Delničarji so stresli jezo predvsem na ožje vodstvo pod taktirko Žige Debeljaka.

Nadzorniki so – nasprotno – vsi po vrsti dobili razrešnice; prejšnji z nekaj manjšo večino, sedanji skoraj s konsenzom, in pravzaprav ni bilo jasno, čemu so se odločili za popolni glasovalni maraton. Drugače je bilo s staro upravo. Žiga Debeljak, ki je po mnenju delničarjev nadaljeval brezglavo prevzemniško in posojilno megalomanijo Zorana Jankovića, je dobil grobo zaušnico, saj mu je priznanje za lansko delo izreklo manj kot 17 odstotkov glasujočih. Enako slabo jo je odnesla Debeljakova finančnica Melita Kolbezen, slabo tretjino glasov pa je zbral nekdanji član uprave za prodajo in logistiko Peter Zavrl (ki je še vedno svetovalec v Mercatorju). Balažičeva uprava je razrešnico dobila, in to skoraj stoodstotno.

Preobrat pa je nastal pri imenovanju novega nadzornika družbe. To ne bo ekonomist dr. Marko Jaklič, kot je predlagal NS Mercatorja, ampak je za zdaj še delničarki NLB uspelo z nasprotnim predlogom ustoličiti Bojana Branka, predsednika uprave Luke Koper. Predlog je bil očitno prej usklajen, saj je dobil več kot 90-odstotno podporo glasujočih. Bojan Brank včeraj svojega imenovanja ni hotel komentirati, saj da je za to še prezgodaj.

Pogodba o poslovni zvezi, kot je uradni naziv sporazuma, ureja razmerja med družbo in kupcem v času do izvedbe kupo-prodajne pogodbe in obveznosti kupca po prevzemu nadzora.

Za začetek – izmenjava informacij

Prihodnjih šest do devet mesecev, kolikor naj bi trajalo zaključevanje prodajnega postopka, bo Mercator še naprej posloval samostojno in brez kakršnih koli omejitev, sta se sporazumela partnerja. Mercator bo obveščal zagrebškega kupca o pomembnih dogodkih, ki bi utegnili vplivati na izvedbo prodajne pogodbe – če seveda to ne bo v nasprotju z borznimi ali konkurenčnopravnimi pravili. Agrokor bo za ta namen imenoval zunanjega, neodvisnega skrbnika.

Mercator se je zavezal, da bo za to poklicanim omogočil vpogled v podatke v virtualni informacijski sobi in da bo tvorno sodeloval z organi za varstvo konkurence na vseh trgih, kjer bo priglašena koncentracija.

Mercator bo imenoval finančnega svetovalca za pogajanja z bankami upnicami o prestrukturiranju svojega dolga, Agrokor pa mu bo zagotovil vpogled v podatke, na podlagi katerih bodo lahko izdelali grobo oceno sinergij in denarnih tokov po izvedbi prodajne pogodbe.

Zaveze Agrokorja po prevzemu nadzora

-Tudi po tem, ko bo nadzor nad Mercatorjem prevzel Agrokor, bo slovenski trgovec posloval samostojno. V njegovi pristojnosti bo poslovanje celotne skupine v Sloveniji, Srbiji in Črni gori.

-Mercator Agrokorju ne bo dajal nobenih poroštev, garancij, posojil ali jamstev za kakršne koli njegove obveznosti še najmanj tri leta po kupčevi pridobitvi nadzora. Poslovanje med njima bo potekalo po tržnih pogojih.

-Mercator bo še najmanj deset let ostal pravna oseba s sedežem v Ljubljani in z vsemi sedanjimi poslovnimi funkcijami, pod blagovno znamko »Mercator«.

-Delnice Mercatorja bodo kotirale na Ljubljanski borzi še pet let po izvedbi prodajne pogodbe, razen če bo kupec prej pridobil najmanj 90-odstotni delež in bo lahko umaknil delnice z borze.

-Najmanj tri leta po izvedbi nakupa delnic bo Mercator ohranil dvotirni sistem upravljanja z najmanj devetčlanskim nadzornim svetom in s štiričlansko upravo; ta bo ohranila sedanje pristojnosti in vodila družbo samostojno in na lastno odgovornost.

-Agrokor bo zagotovil, da bo ciljna družba še najmanj tri leta spoštovala obstoječe kolektivne pogodbe. Spoštoval bo pravice delavcev, sveta delavcev in sindikatov ter pravice delavcev do soupravljanja.

-Poslovodstvo Mercatorja se bo tri leta po izvedbi prodajne pogodbe četrtletno posvetovalo z reprezentativnimi sindikati o pomembnejših vprašanjih zaposlitve.

-Kupec bo naslednja tri leta glasoval, da se za revizorja slovenske družbe imenuje ena od štirih največjih globalno navzočih revizorskih družb z licenco v Sloveniji.

-Slovenski dobavitelji bodo v naslednjih treh letih zadržali sedanji položaj na Mercatorjevih prodajnih policah oziroma pridobili pošten delež glede na njihovo uspešnost na trgu.