Merkur v stečaju začel prodajati premoženje

Razbremenjeni trgovec - Tako trgovska kot nepremičninska hči starega Merkurja sta v prvem polletju poslovali solidno

Objavljeno
03. avgust 2015 16.56
Merkur 21.7.2014 Ljubljana Slovenija
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Kranjski Merkur po lani izglasovanem postopku ponovne prisilne poravnave deluje po treh tirih. Izčlenjeni družbi Merkur nepremičnine in Merkur trgovina si prizadevata poslovati dobičkonosno, stari Merkur pa hoče čim bolj ustreči upnikom s poplačilom iz stečajne mase.

»V prvih šestih mesecih letos je Merkur trgovina poslovala pozitivno, s polletnimi rezultati smo zadovoljni,« je povedal predsednik uprave te izčlenjene družbe Blaž Pesjak. Pričakuje, da se bodo pozitivni trendi nadaljevali tudi v drugi polovici leta in da bodo končni rezultati boljši, kot so bili lanski. V šestih mesecih so dosegli skoraj toliko dobička kot v vsem letu lani. »Kaže, da so se ukrepi finančnega in operativnega prestrukturiranja prijeli in dajejo rezultate. Merkur je torej kljub še ne popolnoma ozdravljeni konjunkturi ohranil svojo pozicijo na trgu ter je stroškovno in procesno optimiran.« Trenutno trgovski del Merkurja zaposluje 1550 delavcev in ne predvideva zmanjševanja števila zaposlenih.

Na dobri poti do dobičkonosnosti

Insolvenčni postopki določajo, da morajo po prisilni poravnavi tako stečajni upravitelj kot poslovodstva izčlenjenih družb prek Ajpesa tekoče poročati o izvajanju ukrepov finančnega prestrukturiranja, o poplačilu terjatev upnikov, na katere učinkuje prisilna poravnava, in o svojih poslovnih rezultatih. Pravkar objavljeno polletno poročilo kaže, da sta obe družbi, trgovski in nepremičninski Merkur, v tem obdobju izpolnili vse obveznosti do upnikov.

Merkur trgovina je upnikom za leto 2014 in prvo polletje 2015 izplačala malo manj kot 310.000 evrov, kar je v skladu z načrtom finančnega prestrukturiranja, ki predvideva poplačilo v 12 letih z dveletnim moratorijem na glavnico. Lani in letos je torej breme poplačila precej lažje, kot bo v prihodnjih desetih letih, ko bo treba začeti odplačevati tudi glavnico, zato seveda ni bilo mogoče pričakovati, da nova družba tega ne bo zmogla. V šestih mesecih letos je ustvarila 97,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, pod črto pa ji je ostalo 438.00 evrov (lani v vsem letu 592.000). Kar je seveda omogočilo izključno zaradi finančnega prestrukturiranja.

Merkur nepremičnine – vodi ga dvočlanska uprava, Marko Koželj kot predsednik in Matija Žepič kot član – ima enak časovni načrt poplačila upnikov kot Merkur trgovina. Od začetka ponovne prisilne poravnave jim je izplačal dobrih 465.000 evrov obresti, od tega skoraj 340 tisočakov letos. Družba, katere lastnice so banke, upnice starega Merkurja, je v prvem polletju letos z oddajanjem poslovnih prostorov trgovski dvojčici ustvarila 3,7 milijona evrov prihodkov in 166.000 evrov čistega dobička.

Kaj vse je v stečajni masi

Stečaj starega Merkurja – začel se je sredi lanskega novembra – vodi stečajna upraviteljica Simona Goriup. V njegovi stečajni masi so nepremičnine, oprema, terjatve do kupcev, varščine, posojila ter finančne naložbe, skupna ocenjena vrednost je dobrih 60 milijonov evrov.

Četrtina te vrednosti so nepremičnine: zemljišča na osmih lokacijah po Sloveniji in 30 zgradb oziroma sklopov zgradb. Najpomembnejši je kompleks nepremičnin na Kolodvorski ulici v Kranju, sledijo trgovski centri v Mariboru, Luciji, Sežani, Radovljici in Krškem, prodajalna Pri Kosi v Ljubljani, skladišča na treh lokacijah v Srbiji in na Hrvaškem, več počitniških objektov (Ankaran, Bovec, Čatež, Krvavec, Moravci, Rogla, Olimje) ter nekaj manjših poslovnih prostorov in stanovanj v Sloveniji in tujini.

Omeniti je treba še finančne naložbe v delnice ali deleže v številne družbe, med drugim v Merkur trgovino in družbo Big Bang, ki sta v popolni lasti stečajnega dolžnika. Na seznamu so še naložbe v hčerinske družbe na Hrvaškem, v BiH in Srbiji, ki so v zelo slabem finančnem položaju. Zloglasni Merkurjev delež v Perutnini Ptuj je predmet izločitvenega zahtevka in sodnega spora, razplet je negotov.

Prvi v prodajo TC Sežana

Stečajna masa bo vir za poplačilo navadnih upnikov iz prisilne poravnave. Izhajajoč iz načrta finančnega prestrukturiranja bodo poplačani približno 12-odstotno. Upniki so v stečaj prijavili za 437 milijonov evrov terjatev, od tega jim je stečajna upraviteljica priznala za 336 milijonov evrov terjatev, skoraj sto milijonov terjatev je prerekala. Iz njenega poročila za drugo trimesečje je razvidno, da je stečajni dolžnik takrat končeval nujne posle (oddajal je premoženje, ki ni bilo preneseno na nepremičninsko družbo). Goriupova je začela pregledovati stanje v družbah, v katerih ima stari Merkur lastniške deleže, saj bo šele po tem, ko pridobi ustrezne podatke, lahko opravila cenitev za prodajo naložb.

Hčerinski družbi na Hrvaškem in v BiH sta kljub pogajanjem z upniki v stečaju, srbsko družbo pa bodo prestrukturirali. Več naj bi v stečajno maso kapnilo od prodaje hčerinske družbe Big Bang. O tem se stečajna upraviteljica pogovarja z zastavnim upnikom, Banko Koper (ta ima zastavno pravico na 45 odstotkov družbe). Cenitev so že opravili. Ker gre za zahteven postopek, bo Goriupova izbrala svetovalca in pripravila mednarodni tender.

Do polletja stečajna masa še ni bila unovčena, kot kaže, pa bodo najprej na vrsti nepremičnine. Stečajna upraviteljica je že predlagala prvo prodajo premoženja, na katerem ima ločitveno pravico DUTB, sodišče pa je slabo banko pozvalo, naj se izreče o predlaganih pogojih in ceni. Gre za poslovno-trgovski objekt TC Sežana, ki je izpraznjen in ni več v uporabi. Goriupova kot najprimernejši način prodaje predlaga javno zavezujoče zbiranje ponudb, izhodiščna cena pa je postavljena na ocenjeno tržno vrednost, to je dober milijon evrov.