Metal sklenil 110-milijonski naložbeni cikel

Zagnali novo napravo EPŽ 3, vredno 15,6 milijona evrov. V skupini Sij lani 17 milijonov evrov čistega dobička.

Objavljeno
16. maj 2012 19.58
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Mateja Celin, Slovenj Gradec
Ravne na Koroškem – V družbi Metal Ravne so danes zagnali novo napravo za elektropretaljevanje jekla pod žlindro (EPŽ 3), vredno 15,6 milijona evrov in tako končali petletni naložbeni cikel, ki jim je po besedah glavnega direktorja Andreja Gradišnika v času krize omogočil, da so uspešnejši od konkurence.

S peto pomembno tehnološko pridobitvijo v zadnjih letih so po besedah glavnega direktorja Andreja Gradišnika v Metalu zaokrožili tehnološko opremljenost. »Pravilno načrtovan investicijski cikel je omogočal, da je Metal Ravne v času gospodarske krize uspešnejši od konkurentov,« je prepričan. Z novimi izdelki tako uspešno nadomeščajo izpad pri drugih izdelkih in so lani dosegli raven proizvodnje in prodaje iz konjunkturnih let. Leta 2011 so tako izdelali in prodali dobrih 76.000 ton izdelkov in zanje iztržili 168 milijonov evrov ter ustvarili devet milijonov čistega dobička.

Višja cena zahtevnih izdelkov

Z zahtevnimi izdelki se povišuje tudi cena na tono izdelka, ki se je iz 1778 evrov leta 2009 lani povišala že na 2191 evrov na tono, visoka prodajna cena pa Metalu omogoča izvoz in prodajo tudi na oddaljene trge, saj strošek transporta glede na skupno vrednost ni velik. Lani so tako le 13 odstotkov izdelkov prodali doma. »Konkurenčnost na evropskem in svetovnem trgu pa nam zmanjšuje visoka cena energentov, predvsem zemeljskega plina,« pravi Gradišnik.

Metalova proizvodnja in prodaja v prvem četrtletju letos sta kljub neugodnim razmeram v panogi celo večji kot lani, izdelali so 20.600 ton izdelkov in jih prodali za 45 milijonov evrov, ustvarili pa so 3,2 milijona evrov dobička (pred davki). »Pozitiven prispevek bo dal tudi nov obrat EPŽ 3, na kateri bomo lahko izdelovali najzahtevnejša, čista jekla in zelo velike izdelke z visoko dodano vrednostjo,« poudarja Gradišnik. Po postopku EPŽ je pridobljeno jeklo bolj homogeno, ima večjo čistost, boljše uporabne lastnosti in večjo vzdržljivost v najzahtevnejših razmerah delovanja, uporabljajo pa ga predvsem v energetiki, letalski industriji in za orodja v avtoindustriji. Z novim obratom EPŽ 3 bodo v Metalu odprli tudi 12 novih delovnih mest, osem delavcev so že zaposlili. V ravenski družbi je zaposlenih okrog tisoč delavcev, v skupini Sij pa 3293.

Sij kljub gospodarski krizi z dobrimi rezultati

Predsednik uprave skupine Sij – Slovenska industrija jekla Tibor Šimonka je dejal, da so z rezultati leta 2011 zadovoljni, saj je imela skupina 770 milijonov evrov prihodka (29 odstotkov več kot leta 2010) in 17 milijonov čistega dobička (več kot štirikrat toliko kot leta 2010). Precej so povečali tudi tržne deleže, jeseniški Acroni je bil lani tako s 26-odstotnim deležem največji evropski dobavitelj debele nerjavne pločevine, ravenski Metal pa tretji največji evropski dobavitelj orodnega jekla. Skupina Sij je tudi četrta največja slovenska izvoznica, največja trga za slovensko jeklo ostajata Italija in Nemčija, izvozijo pa 87 odstotkov vseh izdelkov.

Od leta 2007 do danes so v skupini Sij v posodobitev tehnologije in nakup družb vložili 313 milijonov evrov, od tega lani 56 milijonov evrov. Šimonka je povedal, da v posodobitev in razvoj vlagajo osem odstotkov vseh prihodkov na leto. Kljub upadanju porabe jekla v Evropi, ki naj bi se spet povečala šele zadnjo četrtino letošnjega leta, pa so v prvem kvartalu letošnjega leta za slabe štiri odstotke povečali prodajo na evropskem trgu (prodali so 136.000 ton in zaslužili 206 milijonov evrov). Prihodki so kljub vsemu dva odstotka nižji kot v istem obdobju lani.

Šimonka je poudaril, da je bila država glede vlaganj izjemno naklonjena, prav tako pa so v Siju zadovoljni, da je prišel ruski lastnik. »Če ga ne bi bilo, sem prepričan, da vlaganj v tej meri v tem času ne bi izpeljali.« Če se gospodarske razmere ne bodo bistveno poslabšale, je za Metal do leta 2019 napovedal še močnejši investicijski ciklus.

Odprtja novega obrata sta se udeležila tudi premier Janez Janša in gospodarski minister Radovan Žerjav. Janša je dejal, da so ustvarjalnost, inovativnost in investiranje v posodobitev tehnologije pravi odgovori na izzive, ki jih prinašajo tako kriza kot tudi stalne spremembe v globalnem svetu. »Investicija bo pomembno prispevala h globalni konkurenčnosti družbe in celotne skupine Sij in omogočila še hitrejše prilagajanje zahtevam trga. V teh težkih časih je zelo spodbudno, da imamo v Sloveniji podjetja, kot je Metal Ravne, ki je s svojimi nadpovprečnimi rezultati vzor marsikateremu podjetju, predvsem pa dokaz, da se sprememb v globalnem svetu ni treba bati, ampak se jim je treba prilagajati.«