Moody's špekulativno ocenjuje Telekom Slovenije

Razloga za znižanje ocene z Ba1 na Ba2: bančni sistem in previsoke dividende.

Objavljeno
03. december 2013 17.04
A. S., gospodarstvo
A. S., gospodarstvo

Ljubljana – Bonitetna agencija Moody's je Telekomu Slovenije znižala bonitetno oceno z Ba1 na Ba2, obete za naprej pa ohranila kot negativne. Ocena Ba2 je po lestvici Moody's tako kot Ba1 v polju precejšnjega tveganja za posojilodajalce, naložba pa je že ocenjena kot špekulativna.

Moody's spremembo utemeljuje z večjim pritiskom na likvidnost družbe glede na pretekle (višje izplačilo dividend od načrtovanih – opomba: država si je skupaj s preostalimi delničarji dividende v nasprotju s predlogi poslovodstva in nadzornikov izplačala dvakrat) in pričakovane (negotovost glede izdatkov za nakup frekvenc v letu 2014) finančne odlive ter glede na visoko odvisnost od nestabilnega domačega bančnega sistema.

STA poroča, da so iz Moody'sa sporočili, da je TS zelo podvržen negativnim vplivom iz slovenskega bančnega sistema, saj je močno izpostavljen do domačih bank. Bonitetna hiša izpostavlja tudi 300 milijonov evrov obveznosti iz naslova izdanih obveznic, ki bodo v plačilo zapadle leta 2016. Telekom Slovenije si bo ta denar moral izposoditi, zaradi razmer v slovenskem bančnem sistemu pa bodo obresti precej višje, kot bi bile lahko, če slovenski bančni sistem ne bi imel težav.

Razlog je prevelika izpostavljenost do slovenskega trga

Moody's napoveduje negativne izglede za prihodnje leto, predvsem zaradi velike izpostavljenosti družbe do slovenskega trga. Telekom po njegovih navedbah v Sloveniji ustvari 84 odstotkov dobička pred davki, obrestmi in amortizacijo (EBITDA), zaradi slabih finančnih razmer v Sloveniji pa so možnosti za boljše poslovanje družbe omejene. V letošnjem devetmesečju je TS – po pred dnevi objavljenih podatkih – ustvaril v Sloveniji EBITDA okrog 153 milijonov evrov, v tujini pa dobrih 37 milijonov evrov

Za izboljšanje ocene bi moral TS po Moody'su močno zvišati dobičkonosnost, stabilizirati bi se morale makroekonomske razmere v Sloveniji, poleg tega pa bi moral znižati svoje obveznosti na vzdržno raven dvakratnika EBITDA. Dodajmo, da je bil EBITDA v letošnjem devetmesečju nekaj manjši od 189 milijonov evrov, neto finančni dolg pa je znašal dobrih 370 milijonov evrov. 4,9-odstotni padec EBITDA v primerjavi z lanskim devetmesečjem je nižji od povprečja EU (10,5 odstotka) in je med najnižjimi v EU. Ob koncu leta pričakuje poslovodstvo TS EBITDA do 245 milijonov evrov, kar pomeni, da bo tako finančni dolg seveda nižji od dvakratnika EBITDA.

Moody's navaja, da je slabše poslovanje – v TS so bili ob devetmesečju s poslovnimi rezultati kar zadovoljni, saj se izboljšuje, tudi v Makedoniji – tudi eden izmed vzrokov, ki bi lahko pokvarili nadaljnjo oceno TS, skupaj z morebitno dokapitalizacijo za izboljšanje kapitalske ustreznosti (bogve, kje so staknili to, op. a.) in morebitnim prevzemom Telekoma s strani kapitalsko šibkejšega partnerja.

Opozorilo avtorja: Telekom Slovenije je na seznamu petnajstih državnih družb za prodajo, država pa je že izbrala Citigroup za finančnega svetovalca pri prodaji. Upajmo, da to ne bo kapitalsko šibkejši partner. V zvezdah je menda zapisano, da je vrednost treh četrtin TS, beri državnega deleža, tam okrog tričetrt milijarde evrov.

Drugo opozorilo avtorja: Po tako špekulativni oceni bo Moody's v prihodnjih dneh po vsej verjetnosti znižal še vse ocene ostalih slovenskih družb, ki imajo to »srečo« da jih ocenjuje.