Možna združitev Teša in Premogovnika

Po strategiji upravljanja vstop novih družbenikov v Slovenske železnice ni izključen.

Objavljeno
04. marec 2015 23.51
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Potem ko smo včeraj razkrili, katera podjetja bi vlada obdržala v državni lasti, zdaj razkrivamo še načrte s posameznimi družbami, ki jih predvideva strategija upravljanja državnih naložb. Dokument naj bi danes obravnavala vlada.

Iz dokumenta je razvidno, da so vse energetske družbe strateške. Poleg tega je mogoče ugotoviti, da je ideja o naložbi v blok Nek 2 še vedno aktualna, nosilec načrtovane naložbe pa bi bila Gen energija. V Holdingu Slovenske elektrarne pa bo država zaradi racionalizacije proučila možnost kapitalskega povezovanja Termoelektrarne Šoštanj, ki je tudi nosilec razvpitega projekta Teš 6, in Premogovnika Velenje v enotno podjetje. Eles naj bi ostal v popolni državni lasti, bo pa vlada njegov 83-odstotni delež v družbi Talum prenesla neposredno v državno last ali prodala najboljšemu ponudniku.

Usoda Petrola še ni jasna

Ali bo Petrol na prodaj, ni jasno, če bi se to zgodilo, namerava vlada državni delež v Geoplinu, katerega solastnik je Petrol, zamenjati za delež v Plinovodih in tam pridobiti več kot petdesetodstotni delež. Lastniški delež v Geoplinu bi država zamenjala tudi za Petrolov delež v družbi Instalacija v Serminu.

O Darsu strategija ugotavlja, da je nujno finančno prestrukturiranje družbe in ureditev zemljiškoknjižnih razmerij z državo.

Luka Koper je prepoznana kot strateška naložba, kjer mora država ohraniti večinski lastniški delež, vlada pa predvideva, da bo velika pozornost namenjena tudi tretjemu pomolu, gradnji drugega tira in potniškega terminala. V primeru privatizacije bi bilo treba iz družbe izločiti pristaniško infrastrukturo, je zapisano v strategiji. Tudi Slovenske železnice vladni dokument prepoznava kot strateške, vendar zaradi velike zadolženosti družbe in potreb po vlaganjih ne izključuje vstopa novih družbenikov.

V Krki bi država, kot kaže, ohranila četrtinski delež. »Torej je smotrno čim bolj zadržati sedanjo lastniško sestavo in podpreti strategijo, ki zagotavlja ohranjanje nadaljnje samostojnosti družbe,« je zapisano v strategiji.

Svoj petnajstodstotni delež v Cetisu in 66-odstotni delež v Peku pa država namerava prodati, izhaja iz strategije. Kot portfelja naložba, torej na prodaj je opredeljen skoraj sedemodstotni državni delež v Cimosu.