Na ESS veliko pripomb k strategiji upravljanja

Socialni partnerji naj bi o predlogu dokumenta spet razpravljali sredi aprila.

Objavljeno
27. marec 2015 18.24
Seja ESS Metod Dragonje Ljubljana 27.3. 2015
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Socialni partnerji so na predlog strategije upravljanja državnih naložb podali številne pripombe. Državni sekretar Metod Dragonja je povedal, da bodo nekatere pripombe upoštevali, vseh pa ne. Dopolnjen predlog strategije in klasifikacije naj bi bil pripravljen sredi aprila, ko naj bi ekonomsko socialni svet te dokumente spet obravnaval.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so zahtevali, da se do sprejetja strategije upravljanja ustavijo vsi privatizacijski postopki, a kot je razumeti Dragonjo in ministrstvo za finance, se to ne bo zgodilo. Glede samega dokumenta je Dragonja dejal, da se mu zdijo smiselne pripombe glede upravljavcev javne infrastrukture, izpostavil pa je tudi različne poglede na obljub, povezanih s prodajo državnih družb.

ZSSS: Cilj ni le kupnina

V ZSSS se zavzemajo, da cilj privatizacije ne bi bila le kupnina, ampak tudi ohranitev delovnih mest, proizvodnje in razvoja družbe. Menijo še, da bi morale energetske družbe, Luka Koper, Slovenske železnice, Pošta Slovenije ostati v popolni državni lasti. Tudi zavarovalnice bi po njihovem mnenju morale bit strateške naložbe.

Da predlog dokumenta ni dovolj proaktivno privatizacijsko naravnan, pa so menili predstavniki gospodarstva, a z drugačnimi poudarki kot sindikati. Kot je povedal Goran Novković iz Gospodarske zbornice Slovenije, strategija predvideva ohranitev pomembnih tehnologij, kar je dobro, v predlogu pa ni ničesar o tem, da naj bo cilj privatizacije privabljanje novih tehnologij v državo. Cilj privatizacije morajo biti odgovorni lastniki z znanjem in trgi, je dejal Novković. Dodaja, da tudi GZS ni za brezglavo privatizacijo vsega.

Zbornici se sicer zdi pozitivno, da imamo predlog strategije, menijo pa, da bi bilo treba analizo stanja dopolniti, saj zajema prekratko obdobje poslovanja in ne vsebuje primerjav s primerljivimi družbami.

Delavsko delničarstvo

Drago Ščernjavič
iz Sindikata državnih organov Slovenije pa je na ESS predlagal, da bi strategija upravljanja ob morebitni prodaji družb predvidela tudi delavsko delničarstvo in da bi dokument tudi določil, pod kakšnimi pogoji bi lahko zaposleni prišli do svojega deleža.

Čim prejšnji sprejem strategije upravljanja kapitalskih naložb države si želijo v Slovenskem državnem holdingu (SDH), saj je ta dokument ključnega pomena za njihovo delovanje. Prvi mož SDH Matej Pirc pri tem upa tudi na širši družbeni in politični konsenz glede tega dokumenta, saj bo ta dolgoročno vodilo delovanja SDH.

Razpis bo, razpisa ne bo

Dragonja pa je včeraj presenetil z izjavo, da ministrstvo za finance morda ne bo ponovilo javnega razpisa za nadzornike SDH, kot je sprva napovedalo, ampak bo predlog kandidatur sestavilo na podlagi obstoječih prijav. Na finančnem ministrstvu, kjer so še nedavno napovedovali ponovitev razpisa, priznavajo, da so odprte vse možnosti, da pa je končna odločitev v rokah ministra za finance.