Na prodaj je še osem državnih podjetij

Po Elanu bi lahko bil naslednji prodan Telekom Slovenije.

Objavljeno
31. julij 2015 21.15
Slovenija, Sladki vrh, 24.1.2012 - Paloma foto:Tadej Regent/Delo
maja grgič
maja grgič

Ljubljana – Po četrtkovem podpisu prodajne pogodbe za Elan je seznam podjetij, ki so jih poslanci predvideli za privatizacijo, vse krajši. Če odštejemo še NKBM in Žito, kjer je tudi že bila podpisana prodajna pogodba in lastniki zdaj čakajo na plačilo kupnine, je od 15 državnih družb za prodajo ostalo še sedem podjetij. Pridružil pa se jim je še Cimos.

Najdlje je privatizacija Telekoma Slovenije, kjer so se nadzorniki v sredo strinjali s prodajo makedonske družbe One, s čimer so odpravili zadnji zadržek za prodajo 72-odstotnega državnega deleža britanskemu Cinvenu. V Slovenskem državnem holdingu (SDH) prodajnih postopkov ne komentirajo, neuradno pa je mogoče izvedeti, da naj bi že prihodnji teden Cinven pozvali, da se opredeli, ali bo posel sklenil ali ne. Tako v Telekomu kot v SDH si menda želijo, da bi se prodajni postopek, ki traja že skoraj dve leti, čim prej končal.

Na prodajnem pultu je spet tudi Adria Airways. Potem ko je SDH na začetku julija objavil poziv za izkaz interesa za nakup več kot 90-odstotnega deleža družbe, so nadzorniki SDH ta teden dali soglasje k sklenitvi pogodbe o izvedbi skrbnega finančnega in pravnega pregleda in izdelavi ocene vrednosti lastniškega kapitala družbe Adria Airways. Od lanskega januarja je na trgu tudi Adria Airways Tehnika, ki je po pripojitvi PDP v polovični lasti SDH. Po pojasnilu holdinga je postopek v drugi prodajni fazi, v kateri vsi investitorji še niso končali skrbnih pregledov. Podrobnejših informacij o tem v SDH ne dajejo.

Že nekaj časa teče tudi postopek iskanja novega lastnika Palome, ki naj bi to postal prek dokapitalizacije. Vodstvo Palome postopka ne komentira. Sladkogorska družba, ki je v 71-odstotni lasti SDH, hoče z dokapitalizacijo dobiti najmanj 15 milijonov evrov svežega kapitala. »Uprava Palome želi s postopkom dokapitalizacije pridobiti kapital za razvojni zagon družbe. Vlaganja, ki jih načrtujemo, so namenjena večji učinkovitosti delovanja družbe, prihrankom pri rabi energije, izboljšanju proizvodnih zmogljivosti ter delovnega okolja na obstoječi lokaciji,« pravijo. Kdo so mogoči vlagatelji, ne razkrivajo. Po neuradnih informacijah pa naj bi zavezujoči ponudbi oddala dva ponudnika: Abris Capital in Slovak Hygienic Paper.

Prodaja Cinkarne Celje stoji

Od lani je v prodaji tudi 71-odstotni delež Cinkarne Celje državnih in zasebnih lastnikov. A prodajni postopek je zastal zaradi starih okoljskih vprašanj in tveganj, ki pestijo Cinkarno. Modra zavarovalnica, ki vodi prodajo, odgovarja, da postopek poteka. »Družba Cinkarna, prodajni konzorcij in tudi drugi deležniki, odpravljajo tveganja, ki bi lahko vplivala na prodajni postopek. Na pristojnem ministrstvu se izvajajo aktivnosti za prenos direktive o industrijskih emisijah v slovenski pravni red, s katero se bo uredilo vse potrebne pravne podlage za ugotavljanje pravic in obveznosti zavezancev ter izvedbe morebitnih potrebnih sanacij okoljske škode,« dodajajo. Po neuradnih informacijah pa naj bi bila odločitev glede prodaje sprejeta do konca avgusta. Pri tem so menda odprte vse možnosti – od ustavitve postopka do sanacije starih bremen, do nadaljevanja pogovorov z zainteresiranimi kupci. Konzorcij prodajalcev ima še vedno na mizi zavezujoče ponudbe vlagateljev. Kot interesenti so se do zdaj neuradno omenjali poljska Grupa Azoty, ameriška The Gores Group in avstrijski Treibacher Industrie.

Na privatizacijskem seznamu je tudi Gospodarsko razstavišče, ki je v malo manj kot tretjinski lasti Kapitalske družbe. Ta je omenjeni delež poskušala prodati lani, interes pa je izkazala tudi Mestna občina Ljubljana, ki je lastnica preostalega deleža družbe, a do dogovora o prodaji ni prišlo. Terme Olimia bazeni so se združile s Termami Olimia in niso več na prodaj, Uniorja pa državni lastniki še niso začeli prodajati. Na seznamu je bila tudi družba Aero, ki pa je še pred pridobitvijo investitorja končala v stečaju.

Na prodaj tudi Cimos

Poleg družb s privatizacijskega seznama pa se je SDH aktivno vključil tudi v aktivnosti za prodajo delnic Cimosa, saj je država po zadnji konverziji dolgov v lastniške deleže postala skoraj četrtinska lastnica. Postopek prodaje Cimosa, ki ga kot skoraj polovična lastnica vodi slaba banka, naj bi se začel kmalu, že nekaj časa pa potekajo pogovori s potencialnimi kupci.

Državni lastniki so do zdaj prodali pet družb – Helios, Fotono, Aerodrom Ljubljana, NKBM in Žito. Zanje so skupaj iztržili 438 milijonov evrov, pri čemer se na kupnino za Žito in NKBM še čaka. Od omenjene vsote gre 369 milijonov evrov državi, 34 milijonov SDH, 17 milijonov Modri zavarovalnici, 18 milijonov pa je prejel zdaj PDP, ki je bil nedavno pripojen SDH.