Na zavodu pripravljeni na odpuščene iz Aha Mure

Podjetje bo moralo vrniti sorazmerni delež subvencij, saj se je obvezalo, da pet let od nakupa obdrži zaposlene.

Objavljeno
26. junij 2013 22.49
22.9.2009 Murska Sobota, Slovenija. Danes, enako kot ze vceraj, so se delavke in delavci Mure zbrali pred vhodom v tovarno in zahtevali resitev konfekcijskega giganta, ter odstop uprave in nadzornega sveta.FOTO:JURE ERZEN/Delo
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Murska Sobota – »Pred slabimi štirimi leti, ko smo prevzemali delavce Mure, odpuščene zaradi stečaja, verjetno nihče od nas ni pomislil, da se bomo morali spet pogovarjati o tej temi,« je danes dejala direktorica murskosoboške območne enote zavoda za zaposlovanje Cvetka Sreš. Zavod bo zaradi krize tokrat moral prevzeti 291 odpuščenih delavcev Aha Mure.

Novi lastniki zdravega dela Mure so se zaradi upada naročil odločili, da vsaj za nekaj časa v Aha Muri ne bodo potrebovali 297 delavcev, vendar so jih šest prezaposlili v hčerinsko družbo Mura EHM, tako da bo brez službe v resnici ostalo 291 ljudi. Prvih 37 je odločbe o prenehanju delovnega razmerja brez predhodnega obvestila ali objave seznama dobilo že v petek, nekateri pa bodo morali čakati vse do 4. julija, ko naj bi odločbe dobila še zadnja skupina odpuščenih iz poslovnih razlogov.

Vročanje prvih odločb je bilo zelo boleče, pravi Cvetka Sreš. V Aha Muri so bile namreč pri tem navzoče tudi sodelavke zavoda za zaposlovanje, ki so bile naravnost pretresene zaradi delavk, ki so jih nepripravljene kar od strojev klicali in jih seznanjali s tem, da so ostale brez službe.

Nadomestilo samo tri mesece

»Vse delavke in delavci, ki bodo dobili odločbe, se bodo pri nas morali vpisati v evidenco iskalcev zaposlitve, mi pa se bomo organizirali tako, da pri tem ne bo nepotrebnega čakanja,« pravi Sreševa in priznava, da so zdaj zaradi spremenjenega zakona pogoji za nadomestila za brezposelne slabši kot leta 2009, ko je šla vsa Mura v stečaj. Večina odpuščenih – lastniki so se odločili, da bodo odpustili predvsem tiste, ki so v bili v Aha Muri zaposleni najmanj časa – bo tako nadomestilo za brezposelnost dobivala samo tri mesece. Seveda pa na zavodu za zaposlovanje še zdaleč ne bo takšne gneče, kot je bila pri stečaju Mure, ko se je na zavodu v kratkem času prijavilo 2446 nekdanjih zaposlenih. Od teh jih je na zavodu še zdaj prijavljenih 525, več kot polovica od teh je invalidov, velika večina pa starejših od 40 oziroma 50 let. Stečaj Mure je pred štirimi leti tudi občutno zvišal stopnjo brezposelnosti v Pomurju, ob sedanjem odpuščanju v Aha Muri pa te nevarnosti ni, še pravi Sreševa.

Aha Moda Mojce Lukančič in Nigela Buxtona je poleti leta 2011, ko je v stečaju kupila zdravo jedro Mure, od države dobila 5,8 milijona evrov finančnih spodbud za projekt razvoja Mure in ohranitev delovnih mest pod pogojem, da pet let od nakupa obdrži nekaj več kot 1500 zaposlenih. Ker od takrat nista minili niti dve leti in torej Aha Mura ni izpolnila vseh pogojev iz pogodbe, se je ob sedanjem odpuščanju dela delavcev pojavilo vprašanje, ali bosta morala nova lastnika državne subvencije vrniti.

Že prejšnji teden je Mojca Lukančič povedala, da si prizadevajo prepričati vlado oziroma ministrstvo, da so se pogoji poslovanja Mure v tem času objektivno tako poslabšali, da bi država to lahko upoštevala in ne bi zahtevala vračila. Če pa bi že bilo treba vračati sorazmerni delež subvencije, so pripravljeni to vračati v mesečnih obrokih. Sami so si namreč izračunali, da so za vsakega odpuščenega delavca državi dolžni do konca petletnega obdobja vsak mesec vračati dobrih 60 evrov. To bi pri sedanjem številu odpuščenih zneslo okrog 19.000 evrov na mesec, pravi Lukančičeva, ki novinarjem v petek še ni vedela povedati, kakšno je glede tega stališče ministrstva za gospodarstvo.

Državni denar bodo morali vrniti

Z omenjenega ministrstva pa so nam danes na to vprašanje odgovorili kratko in jedrnato: »Če podjetje Aha Moda, d. o. o., zdaj Aha Mura, d. o. o., do navedenega datuma ne izvede prijavljenega investicijskega projekta v celoti oziroma število zaposlenih zniža pod število zaposlenih, ki je določeno v pogodbi, mora finančno spodbudo vrniti v celoti oziroma sorazmerni delež vrednosti finančne spodbude glede na število ohranjenih delovnih mest,« so zapisali.