Nadaljevanju Murine proizvodnje slabo kaže

Na minimalce bodo zaposleni v podjetju Dušana Gomboca Arum še morali počakati. Kje se je zapletlo?

Objavljeno
30. september 2015 19.37
jpo*AHA Mura
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota

Murska Sobota - Kakšnih 350 bivših delavk in delavcev Aha Mure, ki so že od 4. avgusta zaposlene v novi družbi nekdanjega tehničnega direktorja Aha Mure Dušana Gomboca Arum d. o. o., že od osemnajstega septembra zaman čakajo na prvo plačo pri tej družbi in, kot vse kaže, bodo morali na zaslužene minimalce čakati še skoraj dva tedna.

Gomboc je Arum ustanovil namensko zato, da bi po končanju nadaljevanja proizvodnje Aha Mure v stečaju najel delujoči del tovarne, dokončal začeta in morebiti poiskal nova naročila ter tako ohranjal delujoči del proizvodnje. 4. avgusta je zaposlil 347 bivših zaposlenih Aha Mure, ki so v avgustu in deloma tudi v septembru predvsem nadaljevali delo, začeto še v Aha Muri v stečaju, v skladu s pogodbo o najemu proizvodnje in dokončanju poslov pa bi mu opravljeno delo kot storitev morala plačati Aha Mura v stečaju.

A zadeve so se pred izplačilom avgustovskih plač zapletle iz dveh razlogov: ker Gomboc ob začetku proizvodnje ni imel začetnega obratnega kapitala, ki bi zadostoval vsaj za pokritje prvega meseca delovanja nove družbe in ker je stečajni upravitelj Aha Mure Stevo Radovanović sodišče precej pozno zaprosil za soglasje k sklenitvi pogodbe o dokončanju poslov z družbo Arum. Zaradi prvega vzroka, torej zaradi pomanjkanja obratnega kapitala je namreč Dušan Gomboc sedaj prisiljen čakati na poplačilo opravljenega dela za AhaA Muro v stečaju, zaradi drugega vzroka, torej zamujanja s potrebnimi postopki, pa so se zavlekli vsi nadaljnji postopki, ki jih je treba v takih primerih opraviti v stečajnem postopku, tako da bo Aha Mura Arumu denar lahko nakazala šele okrog 13. oktobra.

»Predlog za soglasje k sklenitvi pogodbe o dokončanju poslov smo na sodišče pozneje vložili predvsem zato, ker se z Dušanom Gombocem dolgo nismo mogli dogovoriti in uskladiti glede podrobnosti, kot so popis še v času proizvodnje znotraj stečaja opravljenega dela in zalog. Ko smo dobili soglasje k pogodbi, pa smo morali dobiti še soglasje k spremembam predračuna stroškov stečajnega postopka. K vsakemu predlogu je moral soglasje dati tudi upniški odbor, tako da zadev hitreje skoraj ni bilo mogoče opraviti,« pravi Stevo Radovanović.

Aha Mura po sedaj usklajenih in od sodišča potrjenih izračunih Arumu po odbitku obratovalnih stroškov dolguje dobrih 370.000 evrov, a ker kupci izdelkov še niso plačali vseh računov, ima Aha Mura tačas za poplačilo tega dolga na voljo le 150.000 evrov. »To pa ni niti za polovico bruto plač v Arumu,« pravi Radovanović in opozarja, da bi Arum za normalno poslovanje vendarle moral imeti dovolj lastnega zagonskega denarja.

Gomboc po telefonu za nas ni bil dosegljiv. A njegovi najnovejši ukrepi pričajo o tem, da se zaveda težavnosti položaja njegove družbe: pogodbe o zaposlitvi je po naših neuradnih podatkih namreč podaljšal le okrog 270 delavkam in delavcem, torej jih bo skoraj 80 ostalo brez dela. Pa tudi tisti, ki ostanejo, so dobili pogodbe le za dvajset dni, do 20. oktobra, ko bo verjetno že jasno, ali se bo proizvodnja sploh še nadaljevala ali ne.