Nadzorniki o začasnem šefu SDH v ponedeljek

Ministrstvo za finance obžaluje odhod Marka Jazbeca. Umik predloga slaba poteza SDH.

Objavljeno
01. julij 2016 20.50
tlo SDH
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) naj bi po odstopu Marka Jazbeca v ponedeljek izbral začasnega šefa SDH. To bi lahko postala katera od preostalih dveh članic uprave – Anja Strojin Štampar ali Nada Drobne Popovič ali kdo od nadzornikov holdinga, je mogoče izvedeti.

Iz SDH so sporočili, da bo nadzorni svet obravnaval odstop in sprejel ustrezne ukrepe iz svojih pristojnosti, da bi zagotovil nemoteno delovanje SDH v prihodnje. Prvi nadzornik SDH Damijan Belič je za Delo povedal, da ne namerava postati predsednik uprave SDH in tako zavrnil pisanje nekaterih medijev, ki so v zadnjih dneh na to nakazovali. O odstopu Marka Jazbeca pa je dejal, da ga ne razume, saj so nadzorniki ravnanje uprave glede Luke podprli, a da ga mora sprejeti.

Politična odločitev

Neuradno je mogoče slišati, da je bil odstop Jazbeca politična odločitev, saj je s tem sprostil pritisk na druge akterje – državnega sekretarja Metoda Dragonjo in ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča. Na ministrstvu za finance pravijo, da je nemoteno delovanje SDH ključno za učinkovito upravljanje obsežnega državnega premoženja, zato obžalujejo odstop Marka Jazbeca.

Ministrstvo od nadzornega sveta SDH pričakuje, da bo zagotovil nemoteno delovanje holdinga. Dodalo je, da se »na primeru zapletov pri izvajanju upravljavskih pravic Republike Slovenije v Luki Koper izraža temeljno nerazumevanje pojma lastnine in pravic, ki izhajajo iz lastnine, kar onemogoča učinkovito upravljanje premoženja, ki je v lasti vseh državljanov Republike Slovenije«.

Bratina: Odgovorno dejanje

Korporativni pravnik dr. Borut Bratina odstop Jazbeca vidi kot odgovorno ravnanje. »Ta odstop bo pripomogel k temu, da bodo tisti, ki so zamenjavi nadzornikov Luke nasprotovali, sprevideli, da je treba stvari urediti,« pravi. Sicer pa sogovornik ugotavlja, da je upor, ki je nastal ob napovedani zamenjavi treh nadzornikov Luke Koper, predvsem posledica nekonsistentnega upravljanja državnega premoženja, kjer je politika pogosto razdeljena in iz ozadja igra na strune ljudi.

Sama zamenjava nadzornikov, ki jo je predlagal SDH, je bila po njegovem mnenju premalo pojasnjena. Se pa sprašuje, ali sedanji nadzorni svet Luke in SDH po takšen sporu še lahko uspešno sodelujeta v korist družbe. In kaj meni o umiku predloga za zamenjavo nadzornikov? Si je SDH s tem zapravil pogajalski položaj? »To gotovo ni dobro,« pravi Bratina in dodaja, da s tem niso odigrali svoje vloge.