Nadzorniki SDH odločitev o prodaji Telekoma prepuščajo vladi

Prodajo sicer podpirajo, vendar jo bodo za soglasje prosili tudi zaradi odložnih pogojev.

Objavljeno
04. junij 2015 13.12
vvo telekom
Ma. G., A. S., gospodarstvo, Je. G., Delo.si
Ma. G., A. S., gospodarstvo, Je. G., Delo.si

Ljubljana − Na ramenih članov nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH) je bila težka odločitev o prodaji Telekoma Slovenije. Po osmih urah razprave, najprej neuradne, potem pa od petih popoldne uradne, so kmalu po 23. uri sprejeli odločitev, da še ne dajo soglasja.

Uprava in nadzorni svet prodajo sicer podpirajo, vendar bodo zaradi odložnih pogojev (predvsem povezanih s spori in konkurenčnimi postopki) za soglasje prosili še skupščino, torej vlado, kar naj bi po navedba predsednika uprave SDH Mateja Pirca uredili najpozneje v šestih dneh.

***

Uprava SDH je nadzornemu svetu očitno res predlagala, da ponudbo Cinvena, nad katero posebnega navdušenja ni, sprejme. Ali bodo nadzorniki ponudbo podprli, pa je do poznih večernih ur ostalo vprašanje. O tem so odločali štirje predstavniki države − Samo Lozej, Roman Dobnikar, Stane Seničar in Nives Cesar − in dva notranja predstavnika − Miran Škof in Pavel Gorišek. Tretja notranja članica Simona Razvornik Škofič pa se je morala zaradi sodelovanja pri samem postopku prodaje iz odločanja izločiti.

Tako je bilo odgovorjeno tudi na vprašanje, ali bodo nadzorniki sklenili odločitev preveriti še na vladi kot skupščini SDH. Pri tem ni bilo nepomembno, da je sklad Cinven včeraj sporočil, da njegova ponudba s prevzemno premijo velja le še do srede, kar pomeni, da bi morala vlada o tem odločati pred četrtkom.

Dragonja: Odloči naj SDH

Sicer pa sta bila tudi na tokratno sejo nadzornikov v skladu z zakonom vabljena minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je seje udeležil, in finančni minister Dušan Mramor. Zadnjega je običajno na teh sejah nadomeščal državni sekretar Metod Dragonja.

Dragonja je ob odhodu s seje vlade povedal, da odločitve o prodaji Telekoma Slovenije ne pričakuje danes. Prav tako po njegovih besedah ni možno reči, ali bo o tem odločala vlada kot skupščina. Meni pa, da bo odločil SDH.

O Telekomu tudi vlada

O prodaji Telekoma naj bi danes pod oznako zaupno vlado seznanil tudi minister Mramor, ki kot vabljeni na nadzorni svet prejema tudi gradivo nadzornikov. Metod Dragonja je ob prihodu na sejo vlade za STA povedal, da je neuradne informacije glede odločitve uprave SDH za prodajo Telekoma Slovenije slišal iz medijev. Bodo pa dodatne informacije danes po seji vlade prejeli od uprave SDH, je napovedal.

Cinven za delnico v najboljšem primeru ob izpolnitivi določenih pogojev ponuja 130 evrov za delnico Telekoma, v kar je vključenih tudi deset evrov dividende.

Medtem ko SMC in Desus menita, da je za odločitev o prodaji Telekoma pristojen SDH, SD vztraja, da bi o tem morala odločati vlada kot skupščina. Prvak SD Dejan Židan meni, da se vlada kot skupščina ne bi smela otepati odgovornosti, pač pa bi se morala izreči o prodaji Telekoma Slovenije.

Nasprotniki privatizacije opozarjajo

Nov protest proti prodaji Telekoma pa je danes izrazila koalicija proti privatizaciji. Kot so sporočili, ima nadzorni odbor SDH pravico, da odločitve ne prepusti vladi, ki predstavlja državo kot večinsko lastnico družbe. »S tem je nam, državljanom in državljankam, odvzeta še poslednja, čeprav posredna možnost vpliva na odločevalski proces, politika pa si bo lahko ponovno umila roke nad še eno privatizacijsko zgodbo, ki da je 'obžalovanja vredna', vendar onkraj možnosti vpliva,« so sporočili.

Načinu prodaje Telekoma nasprotujjo tudi v stranki Zaab, čeprav je prav vlada te stranke Telekom uvrstila na prodajni program. »Glede Telekoma je izvršni odbor stranke izrazil nasprotovanje, da se postopek prodaje te pomembne gospodarske družbe zaključuje na tak način. Telekom bo prodan edinemu ponudniku, ki ni strateški partner in ki ponuja ceno daleč nižjo od pričakovane,« pravijo.