Nadzorniki SDH so podprli prenovo nadzornega sveta Luke

Vodsto SDH je uspelo svoje nadzornike prepričati v nujnost zamenjave treh nadzornikov Luke Koper.

Objavljeno
01. julij 2016 00.19
bsa*Koper
Maja Grgič
Maja Grgič
Ljubljana - Uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH) si je, kot kaže, povrnila zaupanje svojih nadzornikov. Ti so danes podprli njeno odločitev po zamenjavi treh članov nadzornega sveta Luke Koper, ki v zadnjih tednih dviguje prah.

Upravi SDH je, kot kaže, nadzorni svet, ki še na prejšnji seji ni bil ravno naklonjen kadrovskim menjavam v nadzornem svetu Luke Koper, uspelo prepričati, da je prevetritev nadzornega sveta Luke utemeljena. Upravo SDH sta na seji zastopali članici Anja Strojin Štampar in Nada Drobne Popovič. Prvega moža SDH Marka Jazbeca zaradi dopusta ni bilo.

Vodstvo je nadzornikom pojasnilo, da ima Strateški poslovni načrt Luke 2016 - 2020 sicer ambiciozno zastavljene cilje o obsegu investicij, napovedi prihodnjih rezultatov pa so preskromne. »Povzetek načrta, objavljen na SEOnetu izkazuje, da naj bi bila rast prihodkov in EBITDA marže majhna, medtem ko naj bi donos na kapital (ROE) upadel. Na drugi strani naj bi se zaradi novega investicijskega cikla precej povečala zadolženost družbe, kar je že samo po sebi tveganje«, so opozorili. Dodali so, da SDH se ne želi zadovoljiti zgolj s trenutno dobrimi rezultati, temveč želi s prenovljeno sestavo nadzornega sveta doseči, da bo družba tudi z notranjo preobrazbo kos izzivom, ki jo čakajo v prihodnje.

Uprava je še poudarila, da aktualni nadzorni svet Luke ni vložil dovolj naporov pri izvajanju svojih nalog in pristojnosti, s katerimi lahko vpliva na učinkovitost poslovanja, optimizacijo procesov, zniževanje stroškov, povečevanje produktivnosti in ustrezno upravljanje tveganj. Pri tem so izpostavili najemanje delavcev prek izvajalcev pristaniških storitev.

»SDH ocenjuje, da v Luki Koper obstajajo nekatera tveganja, ki jih je treba začeti reševati, kar bo prispevalo k boljšim poslovnim rezultatom in dolgoročno uspešni prihodnosti družbe in k višjim dividendam za državo in SDH,« so sporočili. SDH ocenjuje, da je potencial družbe bistveno višji, kot je prikazan v povzetku strateškega poslovnega načrta, nadzorni svet Luke Koper pa po njihovem mnenju ni vložil dovolj naporov pri opravljanju svojih nalog in pristojnosti, da družba to doseže.

Nadzorniki SDH so podprli tudi pozive, da naj poslovanje Luke čim prej preverijo nadzorne inštitucije, za kar se je zavzelo tako finančno ministrstvo kot včeraj tudi parlamentarni odbor.