Nadzorniki ta teden o novem šefu SDH

NLB bo, kot kaže, še pred privatizacijo državi prodala triodstotni delež Petrola.

Objavljeno
12. februar 2017 21.05
Predsednica uprave SDH Lidjia Glavina. V Ljubljani 8.8.2016[Lidija Glavina.Sdh]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – SDH naj bi ta teden po več kot pol leta le dobil šefa s polnim mandatom, o čemer bodo nadzorniki predvidoma odločali v sredo. Takrat naj bi se seznanili tudi s pripravami na prodajo NLB, ki bo, kot kaže, še pred privatizacijo državi prodala triodstotni delež Petrola.

Čeprav je nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki ga vodi Damjan Belič, objavil tako razpis za predsednika kot za člana uprave, ni nujno, da bodo nadzorniki ta teden povsem popolnili sicer tričlansko upravo. Po naših informacijah psihološki profili izbranih kandidatov, ki jih je za SDH izdelala družba za iskanje in izbor kadrov Hill, v različnih kombinacijah kažejo preveč tveganj za konflikte. Spomnimo, da so nadzorniki eno tako epizodo, ki se je končala z odstopom članice uprave Anje Strojin Štrampar, že imeli jeseni in si novega takšnega zapleta ne želijo. Menda je mogoče, da bodo imenovali le predsednika uprave.

Po Glavini Glavina?

Največ možnosti naj bi imela Lidia Glavina, ki kot nadzornica že od julija začasno vodi družbo in je, kot je mogoče slišati, sprejemljiva tudi za člane koalicije. To funkcijo je prevzela po odstopu Marka Jazbeca; ker je pozneje iz uprave odšla še Strojin Štamparjeva, je edina članica uprave z rednim mandatom Nada Drobne Popovič.

Kot možen kandidat za novega člana uprave se je omenjal Matevž Marc, član upravnega odbora Save, in Žiga Škerjanec iz SDH, a ta menda ni več v igri.

Izboru novega vodstva SDH bo sledilo imenovanje enega oziroma dveh novih nadzornikov družbe. Za to funkcijo se je prijavilo 17 kandidatov.

Nadzorni svet SDH naj bi se v sredo seznanil tudi s postopki za začetek privatizacije naše največje banke, ki bi lahko šla v prodajo prek javne ponudbe delnic (IPO) že v prvem polletju letos. Znano je, da SDH čaka na poslovne rezultate banke, ki bodo pomembno vplivali na ceno banke. Skladno s strategijo upravljanja državnih naložb še vedno velja, da bo naprodaj 75-odstotni delež banke, četrtino naj bi obdržala država.

Petrol prodan državi

A še preden bo država prodala NLB, bo, kot kaže, od nje odkupila tri odstotke Petrola, ki jih je prek javnega razpisa dala na prodaj naša največja banka. V imenu države se je za delež namreč potegoval tudi SDH. Ne v NLB ne na SDH postopka ne komentirajo, po naših neuradnih informacijah pa sta se NLB in SDH že dogovorila za odkup, čaka se le še na uresničitev posla. Kolikšna je cena, ni znano. Glede na borzno ceno bi se ta lahko gibala okoli 21 milijonov evrov, denar za to pa bo zagotovil proračun.

Petrol je v strategiji upravljanja opredeljen kot pomembna naložba, v kateri naj država ohrani četrtinski delež, pri tem pa noben posamezni zasebni lastnik ne sme preseči državnega deleža. Ta se bo po odkupu delnic v lasti NLB skupaj z deležema SDH in Kapitalske družbe povečal na dobrih 31 odstotkov. Država tako ne bo presegla prevzemnega deleža, kar pomeni, da ji ne bo treba objaviti prevzemne ponudbe.