Nekaterim več kot tisoč evrov božičnice

Vse več uspešnih podjetij se odloča za nagrajevanje ob koncu poslovnega leta. Višina božičnic se od začetka krize znižuje.

Objavljeno
10. december 2014 23.22
Erika Repovž, gospodarstvo
Erika Repovž, gospodarstvo

Ljubljana – Naša anketa, ki smo jo izvedli med največjimi in najbolj izpostavljenimi podjetji, kaže, da bodo najvišje božičnice letos izplačevali uspešni izvozniki, kot že nekaj let zapored bodo največ dobili zaposleni v farmacevtski industriji.

Na prvih treh mestih po višini izplačil sta kar dve farmacevtski podjetji: Krka s 1280 evrov bruto in Lek s 1220 evri. Več kot tisoč evrov bodo dobili še v Boscarolovem Pipistrelu, ki je že nekaj let na vrhu lestvice delodajalcev z najvišjimi nagradami, v Duolu Dušana Olaja, kjer se tudi letos lahko pohvalijo z uspešnim prodorom na tuje trge in v Pečečnikovem Interblocku, ki ima za sabo prav tako uspešno leto, zato bodo tudi nagrade višje.

Po višini božičnic bodo letos izstopali še v Petrolu (746 evrov), v usnjarskem podjetju Boxmark iz Kidričevega, ki v zadnjih letih postaja eden pomembnejših slovenskih izvoznikov (650 evrov) in v Gorenju (540 evrov). V Riku so nam pojasnili, da pri njih božičnic ni, imajo pa bonitete čez vse leto, tako kot v Delavski hranilnici.

Božičnice bodo izplačali še v Pošti Slovenije, Zavarovalnici Triglav, Lumarju, na Pro Plusu, ki je lastnik POP TV, Delu, v BTC, v Zlatarni Celje in Skupini Laško. Izplačala jih bosta tudi trgovca Liedl in Hofer. V nekaterih drugih: v Slovenski industriji Jekla (SIJ), Mercatorju, Darsu, Kadu, Energetiki Ljubljana, Elektru Maribor in Luki Koper pa se o nagrajevanju svojih zaposlenih še dogovarjajo.

Vse več uspešnih podjetij v Sloveniji se po vzoru tujine odloča za nagrajevanje svojih delavcev ob koncu poslovnega leta, zato božičnico preskočijo. Po tem principu nagrajujejo, denimo, v Microsoftu Slovenije, kjer nagrade izplačujejo julija. Za nagrade glede na uspešnost in prispevek vsakega posameznika so se odločili tudi v delniški družbi Akrapovič. Igor Akrapovič je povedal, da jih bodo v višini poldruge povprečne plače, ki v njihovem podjetju znaša 2100 evrov, izplačali februarja prihodnje leto, ko bodo znani poslovni rezultati preteklega leta.

V Simobilu zaposleni prejmejo t.i. letno nagrado, katere višina znaša približno še eno plačo, božičnice in trinajste plače pa ne izplačujejo.


V bankah, vključno z NLB, božičnic že nekaj let ne izplačujejo. Podobno usodo kot banke pa delijo tudi številna druga državna podjetja.

Najvišje božičnice v Krki in Pipistrelu

Število zaposlenih, ki konec leta prejmejo nekakšno nagrado, se je od začetka krize vsako leto zmanjšalo. Leta 2007 je božičnico dobil vsak četrti zaposleni, lani le še vsak sedmi. Najvišje božičnice zaradi dobrih rezultatov in močnih sindikatov izplačujejo v farmaciji in energetiki in tudi letos ne bo precej drugače. Nekatera uspešna podjetja namesto božičnice izplačajo nagrade za delovno uspešnost ali 14. plače.

V državnih podjetjih bodo božičnice dobili le redki, večina bo ostala brez njih, vključno z zaposlenimi v NLB, kjer božičnic že več let ne izplačujejo. Brez njih bodo tudi letos v Adrii Airways in na Slovenskih železnicah, tako tudi v Slovenskem državnem holdingu (SDH) oziroma prejšnji Slovenski odškodninski družbi (Sod). V Zavarovalnici Maribor, Darsu, Luki Koper, v HSE (vključno s Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnikom Velenje) ter v Kapitalski družbi (Kad) uprave odločitev o izplačilu še niso sprejele.

Uprava Telekoma bo zaposlenim izplačala 150 evrov, božičnico bodo dobili tudi v Pošti Slovenije, koliko za zdaj še ne vedo.

V Zavarovalnici Triglav bodo, če bodo rezultati dobri, božičnice izplačali v drugi polovici decembra, tako kot lani, ko so zaposleni z višjo plačo prejeli 800 evrov bruto, z nižjo pa tisoč. V Elesu, kjer božičnice lani niso izplačali, so se letos odločili drugače. Ker so letošnji poslovni rezultati za okoli 60 odstotkov boljši od lanskih, bo uprava zaposlene nagradila najmanj z minimalno plačo oziroma 800 evri bruto.

Uspešni izvozniki z visokimi nagradami

V največjem slovenskem izvozniku, novomeški Krki, bodo zaposlenim letos izplačali 1280 evrov bruto, v drugem največjem, Gorenju, 540 evrov. V Revozu na naše vprašanje niso odgovorili, iz četrtega največjega izvoznika Slovenske industrije jekla (Sij) in osrednjega koroškega jeklarja pa so nam sporočili, da odločitve o tem še niso sprejeli. V Leku bodo zaposleni dobili 1220 evrov božičnice, 650 evrov pa v rastočem usnjarskopredelovalnem podjetju Boxmark, v katerem so kljub trdim pogojem, ki vladajo v delovno intenzivnih panogah, v primerjavi z lani dosegli več kot desetodstotno rast prihodkov. Božičnica bo tudi v Lumarju, koliko pa še ne vedo.

Paradna konja, kakršna sta Pipistrel in Duol, bosta svoje zaposlene konec leta nagradila s 1500 evri božičnice in 250 evri nagrade oziroma z božičnico v višini tisoč evrov. Boscarol bo svojim zaposlenim poleg nagrade in visoke božičnice izplačal tudi 14. plačo, Akrapovič bo 13. plačo v višini poldruge povprečne plače (ki pri njih znaša 2100 evrov) izplačal februarja. V podjetju Interblock Joca Pečečnika bodo zaposleni dobili tisoč evrov božičnice, drugi najbogatejši Slovenec Sandi Češko o božičnici medijem noče govoriti.

Trgovci bodo nagrajevali, banke ne

Banke, vključno z NLB, božičnic že leta ne izplačujejo, izjema je Unicredit, kjer so lani izplačali nagrado za delovno uspešnost. Tudi v Delavski hranilnici, kjer imajo sicer sistem mesečnega nagrajevanja iz poslovne in delovne uspešnosti, ki v enem letu lahko pomeni tudi 14 plač, božičnic nikoli ne izplačujejo. Po njihovem mnenju gre za »navadno psihološko potegavščino zaposlenih«. Podobno prakso imajo številna podjetja v Sloveniji, med njimi tudi Microsoft, kjer nagrade izplačujejo konec poslovnega leta, ki je zadnjega junija, in ne konec koledarskega leta.

Iz Lidla in Hoferja so sporočili, da svoje delavce konec leta vsako leto nagradijo, tako bo tudi letos, vendar višine božičnice medijem nočejo razkriti, dokler o tem ne obvestijo svojih zaposlenih. Iz Tuša so nam sporočili, da bodo konec leta obdarovali 18.000 otrok, med katerimi so tudi otroci njihovih zaposlenih, »zaposlenim pa se bodo zahvalili, skladno z njihovimi zmožnostmi in razmerami na trgu«. V Mercatorju je uprava odločila, da bodo zaposleni 24. decembra prejeli 70 evrov bruto, izplačali pa jih bodo kakor vsako leto v eBonu na kartici.

Mediji skrivnostni

RTV Slovenija božičnice ne izplačuje, lahko pa izplača del plače iz uspešnosti iz prodaje blaga in storitev na trgu, ki jim na leto prinese več kot 25 milijonov evrov. V zadnjih letih so omenjeni del plače nekajkrat izplačali, letos odločitev o tem še ni znana. Na Delu so iz uprave sporočili, da božičnica bo, višine še niso določili, iz Dnevnika odgovora nismo dobili. Na Pop TV so povedali, da božičnice izplačajo vsako leto in da bo tako tudi letos. O višini le-te molčijo. Lani je izredna izplačila z decembrsko plačo prejelo največ zaposlenih v energetki. V tej panogi je božičnice dobilo 55,4 odstotka zaposlenih. Višina je povprečno znašala dobrih 478 evrov bruto na zaposlenega.

Od začetka krize se je višina božičnic iz leta v leto zmanjševala. Po podatkih statističnega urada je bila višina izrednih izplačil konec leta 2007 povprečno dobrih 666 evrov bruto, leta 2008 550 evrov, konec lanskega leta pa le še 311 evrov.