Nemška podjetja optimistična glede gospodarskega okolja Slovenije

V primerjavi s konkurenco Slovenijo najbolj omejujejo delovnopravna zakonodaja in visoke davčne stopnje.

Objavljeno
11. april 2016 16.42
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Ljubljana - Gospodarsko okolje v Sloveniji je po oceni podjetij z nemškim kapitalom v Sloveniji v primerjavi s preteklim letom boljše, v tekočem letu pa se pričakuje celo izboljšanje.

V raziskavi Slovensko-nemške gospodarske zbornice je Slovenija po privlačnosti za investicije podjetij z nemškim kapitalom na četrtem mestu med državami Srednje in Vzhodne Evrope. Kljub izboljšanju nekaterih dejavnikov, pa Slovenijo v primerjavi s konkurenco najbolj omejujejo delovnopravna zakonodaja in visoke davčne stopnje, ugotavljajo v raziskavi.

Nemška podjetja menijo, da se bo gospodarsko okolje v bližnji prihodnosti še izboljšalo. Podjetja pa so v svojih napovedih glede poslovnega položaja in njihovih izvoznih aktivnosti bolj umirjena. Omenjen podatek ter napovedi podobnih vložkov v investicije kot preteklo leto, so lahko podlaga za predpostavko, da se bodo podjetja bolj kot v širjenje na izvoznih trgih usmerjala v konsolidacijo trgov, notranjo konsolidacijo, investicije v digitalizacijo in procese.

Pogoje za raziskave in razvoj v Sloveniji so podjetja ocenila bolje kot preteklo leto. Že tradicionalno so udeleženci raziskave med lokacijskimi dejavniki v Sloveniji pozitivno ocenili članstvo v EU, produktivnost zaposlenih in zadovoljstvo z lokalnimi dobavitelji.

Slabo voljo pa nemškim podjetjem povzročajo predvsem stroški dela, fleksibilnost delovnega prava, davčni sistem in davčna obremenitev.

Največji premik na bolje je država dosegla na področju politične stabilnosti in pravne varnosti ter plačilne discipline, poslabšala pa se je razpoložljivost visoko kvalificirane delovne sile.

Potrebna sprememba izobraževalnega sistema

Za pritegnitev več tujega kapitala bo nujno predvsem ohranjanje dobrih pogojev za investicije, raziskave in razvoj ter zagotavljanje davčnih olajšav za visoko usposobljeno delovno silo, menijo vključeni v raziskavo.

Potrebna bo sprememba izobraževalnega sistema, ki se bo moral bolj prilagoditi željam in potrebam podjetjem, katera ustvarjajo dodano vrednost Slovenije, vključno z uvedbo vajeništva. Nujna pa je tudi davčna reforma, ki bo zmanjšala obdavčitev dela in omogočila zaposlovanje visokokvalificiranih delavcev, ki jih Industrija 4.0 nujno potrebuje, pravijo v nemški zborinci.