Neplačnik dolgov je spet uslužbenec SDH

Sodišče je razveljavilo izredno odpoved, ki jo je Robert Biček dobil zaradi očitka o konfliktu interesov v primeru RTH.

Objavljeno
08. september 2017 01.23
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Robert Biček, ki ga je SDH odpustil zaradi konflikta interesov, v javnosti pa je znan tudi po tem, da se zasebno izogiba plačilu dolgov, je spet zaposlen pri upravljavcu državnih podjetij. Višje delovno sodišče je namreč potrdilo odločitev prvostopenjskega, da je bila izredna odpoved SDH nezakonita. SDH je že vložil zahtevo za revizijo.

Iz sodbe ljubljanskega delovnega in socialnega sodišča, ki smo jo pridobili, izhaja, da je Slovenski državni holding (SDH) Robertu Bičku decembra 2015 dal izredno odpoved. Očital mu je, da je naklepno huje kršil svoje obveznosti, ker da septembra 2015 pri obravnavi nepravilnosti glede naložbe, katere skrbnik je bil, ni razkril okoliščin, ki bi lahko pomenile konflikt interesov.

Dvojna vloga v RTH

Gre za družbo Rudnik Trbovlje-Hrastnik (RTH), kjer je bil Biček od 16. maja do 19. novembra 2014 prokurist, nato pa skrbnik te državne naložbe. Kot je mogoče razumeti, se je omenjena prijava o nepravilnostih v RTH nanašala na obdobje, ko je bil Biček tam prokurist, zato so po mnenju SDH obstajali vzroki za možen konflikt interesov. A Biček na to ni opozoril, ampak je SDH komisiji za prijavo nepravilnosti v družbah predlagal, naj se obravnava konkretne nepravilnosti konča. Tudi glede druge prijave novembra 2015 je komisiji odgovoril, da ni potrebe, da bi se ukvarjala z opozorili o nepravilnostih.

Za kakšne konkretne nepravilnosti gre, iz sodbe ni razvidno. V Delu pa smo v omenjenem obdobju poročali o anonimnih prijavah, da je tudi Biček menda prvega nadzornika rudnika silil, naj potrdi nezakonite posle RTH za nazaj. Ker tega ni storil, so ga zamenjali. Pri teh spornih poslih je domnevno sodeloval tudi direktor družbe Bojan Jelen.

SDH je Bičku poleg kršitve zakona o delovnih razmerjih in pogodbe o zaposlitvi očital še kršitev določil zakona o SDH, ki se nanašajo na omejevanje nasprotja interesov.

Sodišče delno ugodilo tožbi

Sodišče je sicer le delno ugodilo Bičkovi tožbi, a je vendarle presodilo, da je bila izredna odpoved nezakonita in da mora holding nekdanjega uslužbenca ponovno zaposliti. Menilo je, da je bil SDH s temi okoliščinami seznanjen in še da pri tem ni bilo konflikta interesov.

V SDH zadeve ne komentirajo, po naših informacijah pa Biček trenutno ni skrbnik nobene naložbe. Biček je tudi stečajni upravitelj, kar pomeni, da bi se pri kakšni državni družbi zaradi te vloge lahko znašel v dvojnem položaju – denimo, kot upravitelj na eni strani in skrbnik upnika na drugi.

Biček, ki je državna podjetja upravljal že na nekdanji agenciji za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), se je v konfliktu interesov znašel že večkrat. Na AUKN je bil upravljavec družb Adria Airways, Slovenskih železnic (SŽ) in Hita, hkrati pa je bil tudi nadzornik družbe Ferport, ki je bila v posredni solasti SŽ. Ferport pa je brez soglasja vseh lastnikov takrat kupil 18 odstotkov v družbi Biko, ki je v lasti družine Biček. Po ukinitvi AUKN je Biček postal uslužbenec Soda, kjer so ga avgusta 2013 prav zaradi konflikta interesov umaknili iz upravljanja logističnih družb.

Izogibanje plačilu dolgov

Zakon o SDH določa, da morata nadzornike in člane uprave holdinga odlikovati osebna integriteta in poslovna etičnost. Za druge zaposlene v SDH to ni izrecno navedeno, a iz poglavja, ki se nanaša na integriteto, izhaja, da bi to moralo veljati za vse delavce holdinga. A kot smo na podlagi pridobljenih dokumentov že razkrili v Delu, se zna Biček tudi spretno izogibati plačilu dolgov. Družbi Steklarstvo spectrum je, denimo, dolgoval 51.000 evrov. Spectrum je hotel del te terjatve pobotati s svojimi 28.500 evri dolga do finančne uprave, vendar je država vmes prek slamnatega kupca – Nepremičnin Klemenčič – te terjatve s popustom prodala Bičku. Ta je to terjatev za pobot hotel uporabiti kar dvakrat in zahteval celo stečaj Spectruma, a ga je sodišče zavrnilo.

Spectrum si zdaj na podlagi pravnomočnega sklepa o izvršbi iz novembra 2016 prizadeva preostalih 20.000 evrov Bičkovega dolga izterjati od ACK v stečaju, ki denar dolguje Bičku. Ta se poravnavi tudi tu izmika s sodnimi zahtevami za odlog plačila in domnevnim prenosom terjatve na očeta. Višje sodišče je na koncu odlog poplačila zavrnilo, vendar stečajna upraviteljica Monika Rozman Bičkovemu upniku sredstev še ni izplačala, ker, kot pojasnjuje, čaka na sklep o prenosu terjatev v izterjavo, ki ga mora izdati Okrajno sodišče v Ljubljani.

Podobno operacijo z diskontnim odkupom dolga do svojega upnika, s katero je zaprl svoj dolg, je Biček izpeljal v primeru družbe Adria Capital Koper, ki ji je dolgoval 1,4 milijona evrov. Od Gorenjske banke je prek slamnate družbe Fin Tra kupil za 1,45 milijona evrov terjatev in tako sam s sabo pobotal dolg. 

Biček uradno velja za osebo brez premoženja, saj ga je prepisal na ženo, več kot sto tisoč evrov prihodkov nadomestil in nagrad za delo stečajnega upravitelja pa je prejel na svoje podjetje Antima.