Ime dneva: Manuel Kuran in Luka Zevnik, Blackbox

Nevroznanost aplicirajo v vsakdanje življenje. Konkurence za zdaj še ni, stranke imajo tudi v Avstraliji in Abu Dabiju.

Objavljeno
14. avgust 2014 14.43
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Ljubljana – Podjetje BlackBox (BLCKB) se ukvarja z aplikativno nevroznanostjo, ki temelji na merjenju nezavednih možganskih procesov. Gre za precej novo področje, ki ima velik potencial uporabe.

Aplikativna nevroznanost se že uveljavlja v Skandinaviji, Nemčiji in ZDA, k nam pa prodira relativno počasi. »Začelo se je z evropskim interdisciplinarnim raziskovalnimi projektom na univerzi, ki se je ukvarjal z doživljanjem nostalgije. Na tej podlagi smo razmišljali o usmeritvi v poslovne vode. Na to odločitev so vplivale tudi vse slabše razmere glede zaposlovanja mlajših kadrov na univerzi,« o začetkih govori soustanovitelj podjetja Luka Zevnik.

Pri raziskovanju v okviru projekta so ugotovili, da ima aplikativna nevroznanost velik potencial v različnih panogah. »Gre za to, kako dognanja nevroznanosti, kognitivne znanosti oziroma, enostavneje rečeno, znanosti o možganih aplicirati v vsakdanje življenje. Prej je bila ta oprema na voljo v znanosti in medicini, ker je bila kompleksna in draga. Z razvojem tehnologij pa se je poenostavila in pocenila, tako vse bolj prodira v ostala področja,« razlaga Zevnik.

Ekipa BlackBoxa sodeluje v več projektih, kjer gre za uporabo nevrotehnologije za različne namene, od družbenih dogodkov do športnih dejavnosti. »Nove možnosti se odpirajo predvsem na področju inovativnih in privlačnih načinov animacije obiskovalcev različnih športnih in ostalih dogodkov, saj nove nevrotehnologije omogočajo različne dejavnosti igranja iger s pomočjo misli,« razlaga direktor podjetja Manuel Kuran.

Eden izmed zanimivih projektov, ki ga pripravljajo v sodelovanju z gostinstvom Jezeršek, je ocenjevanje kranjskih klobas tudi s pomočjo nevrotehnologije. Projekt Nevroklobasa bo na podlagi merjenja čustev in zadovoljstva na možganski ravni iskal, katera je najboljša kranjska klobasa. Prav tako sodelujejo s startupom Nervteh, ki razvija simulator varne vožnje, pri čemer bi z dodajanjem biometrike merili tudi vpliv različnih dražljajev na voznike s ciljem povečati varnost v prometu.

Večina prihodkov BlackBoxa trenutno prihaja iz nevrodesigna, kjer s pomočjo naprave EEG oblikujejo in optimizirajo, kako se uporabniki čustveno odzivajo na spletne strani, novo embalažo, komuniciranje ipd. Najnaprednejša podjetja pa nevrotehnologijo uporabljajo že pri razvoju novih produktov, ki jih tako lahko bolje prilagodijo uporabniku. Poleg EEG uporabljajo tudi tehnologijo sledenja pogleda, ki na milimeter natančno meri, kam potrošnik gleda. Sodelujejo s podjetji, kot so Pipistrel, Akrapovič, Petrol, pa podjetja iz Abu Dabija, Avstralije in Rusije.

Podjetje nenehno išče nove poti za aplikacijo nevroznanosti. Eno izmed teh področij so nevroigrače (upravljanje igrač in računalniških igric s pomočjo misli za izboljšanje pozornosti in koncentracije) in zabavna industrija.

Dobili so tudi sredstva iz razpisa Podjetniškega sklada P2, kar jim bo omogočilo razvoj nove programske opreme za analitiko podatkov, pa tudi naprave EEG. Ugotavljajo namreč, da je veliko sivih lis v programu za analitiko, kar bi lahko izboljšali in to tudi ponudili kot produkt, ki bo omogočal analitiko v realnem času. To bi pocenilo in pohitrilo nevroraziskave.

Ker gre za relativno novo področje, veliko neposredne konkurence na področju aplikativne nevroznanosti vsaj v regiji, ni. »A ne gre le za trženje naših storitev, ampak hkrati za izobraževanje strank,« razlaga Kuran. Med načrti za prihodnost je tudi razvoj super laboratorija, ki bo omogočal sočasni zajem večje količine biometričnih podatkov. »Ideja je povezava nevrotehnolgije in Big Data,« pravi Zevnik.