NKBM od strank terja dolg za okostnjake PBS

Komitente nekdanje Poštne banke so vznemirili dopisi Nove KBM. Denar terjajo tudi od pokojnikov.

Objavljeno
13. oktober 2016 23.38
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Več tisoč fizičnih oseb, med njimi tudi pokojniki, je prejelo obvestilo NKBM o odstopu od pogodbe, v katerem jih banka poziva k poravnavi stroškov zaradi sodne izterjave dolga ob zaprtju računa, kar je mnoge zelo vznemirilo. Izkazalo se je, da gre za negativne račune ali knjižice v nekdanji Poštni banki Slovenije (PBS). V NKBM se zdaj strankam opravičujejo, a še vedno ni jasno, ali bodo morale te domnevne stroške plačati.

Naša bralka, komitentka NKBM, je prejšnji teden od svoje banke prejela obvestilo o odstopu od pogodbe, v njem pa ni bilo niti z besedo omenjeno, da gre za račun Poštne banke Slovenije (PBS), ki jo je NKBM 1. septembra pridružil. Piše le, da jo skladno s pogodbo o odprtju in vodenju osebnega računa obveščajo o odpovedi te pogodbe.

»Zaradi dodatnih stroškov, ki bodo nastali v postopku sodne izterjave dolga, vas pozivamo, da v odpovednem roku poravnate obveznosti v višini 42,46 evra skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi ... Če svoje obveznosti do navedenega roka ne boste poravnali, bomo nadaljevali sodni postopek izterjave.«

Več kot desetletje ne duha ne sluha

Potem ko je bralka poklicala v NKBM, so ji pojasnili, da gre za račun PBS in da mora poleg omenjenega zneska plačati še dodatne štiri evre, da pa jo bodo »o vsem še natančno obvestili«.

Bralka je v PBS pred več kot 15 leti res odprla varčevalno knjižico, a potem ko je denar dvignila, z njo ni več poslovala. V vseh teh letih je iz PBS nikoli niso niti opozorili na to knjižico niti niso v zvezi z njo nastajali nobeni stroški. Tudi sicer ni jasno, kakšen strošek bi banka lahko imela z varčevalno knjižico.

Obvestila tudi za pokojnike

Enako obvestilo je prejela družina za svojega pokojnega očeta, ki je umrl že pred nekaj leti. V NKBM odgovarjajo, da so obvestilo banke prejele le tiste stranke nekdanje PBS, ki z računom niso poslovale že več kot leto dni in ki banki do zdaj niso posredovale zahtevka po zaprtju računa.

Priznavajo, da je bilo obvestilo naslovljeno na naslove preminulih strank, ker da banka ni razpolagala s podatkom, da je stranka umrla, saj da banke o tem nihče ni uradno obvestil.

V NKBM pravijo, da redno pregledujejo evidence aktivnih in neaktivnih računov. »Takšni pregledi so se opravljali tako v nekdanji PBS kot v Novi KBM,« so zapisali. A to vsaj za PBS, ki je več let bila v lasti NKBM in od koder je prišel tudi sedanji šef Robert Senica, očitno ne velja, kako bi sicer razložili, da oseb več kot desetletje niso opozorili na negativne račune ali varčevalne knjižice, zdaj pa so jih »odkrili« v mesecu dni.

In koliko je takšnih komitentov? Sedem odstotkov vseh strank PBS, pojasnjujejo, natančen podatek pa, da je poslovna skrivnost. V PBS je bilo konec leta 2015 odprtih 114.000 osebnih računov, torej lahko sklepamo, da je takšno obvestilo prejelo skoraj osem tisoč ljudi.

V banki zdaj priznavajo napako in bodo stranke o tem tudi obvestili. Pravijo, da se znesek nastalega dolga nanaša na obračunane stroške vodenja računa in druge stroške, povezane s poslovanjem skladno s podpisano pogodbo, in da v zvezi s tem ne poteka postopek sodne izterjave, temveč »so v dopisu navedeni informativni stroški izterjave, če bi se to zgodilo«.

Dolg je, izterjave še ni

Morajo torej stranke ta strošek, za katerega sploh ne vedo, da je nastal, poravnati ali ne? »Po preteku odpovednega roka bo Nova KBM račun v nekdanji PBS avtomatsko zaprla, stranka, ki že ima račun v Novi KBM, bo tega ohranila in poslovanje nadaljevala. Vendar, če želi stranka, ki je do zdaj imela račun le v nekdanji PBS, nadaljevati poslovanje z računom v Novi KBM, mora nastale stroške poravnati,« odgovarjajo v NKBM.

Torej je treba plačati? V banki se konkretnemu odgovoru izmikajo, temelj za dolg obstaja, je mogoče slišati, ni pa nujno, da ga bodo izterjevali. Ali bo kdo iz nekdanje PBS za to odgovarjal, niso pojasnili. PBS sta pred pridružitvijo vodila Marko Novak in Marija Brenk, pred tem pa začasno Aleksander Jerenko in Mojca Mak. V nadzornem svetu banke so že več let sedeli tudi predstavniki NKBM.