Notol 2 največja naložba v Krkini zgodovini

Vrednost naložbe v novi obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2 je ocenjena na 200 milijonov evrov.

Objavljeno
28. marec 2014 17.55
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Skupina Krka je lani za naložbe namenila 157,3 milijona evrov, od tega 116,7 milijona evrov v obvladujoči družbi in 40,6 milijona evrov v odvisnih družbah. Vlagali so predvsem v povečanje in posodobitev proizvodnih in razvojno-raziskovalnih zmogljivosti. Letos so za naložbe namenili 164 milijonov evrov, v zadnjih desetih letih pa 1,2 milijarde evrov.

Za farmacevtsko industrijo so značilna velika vlaganja v raziskave in razvoj novih zdravil ter naložbe, ki so povezane z razvojno-raziskovalno dejavnostjo, in naložbe v posodobitev proizvodnih in drugih zmogljivosti. To velja tudi za novomeško Krko, naše največje izvozno podjetje, ki je lani za naložbe namenila 157,3 milijona evrov, kar je malo manj, kot je bil lanski dobiček, ki ga je bilo za 179,352 milijona evrov. Letos bo, glede na bogat naložbeni načrt, za naložbe namenila še več, 164 milijonov evrov.

Proizvodnja v Notolu se bo začela konec prihodnjega leta

Največja naložba v Krkini zgodovini je obrat za proizvodnjo trdnih oblik zdravil Notol 2, ki so ga začeli graditi junija 2012 na Krkini osrednji lokaciji v Ločni v Novem mestu. Vrednost naložbe je ocenjena na 200 milijonov evrov. Proizvodnja v obratu Notol 2 s površino 55.000 kvadratnih metrov in letno zmogljivostjo proizvodnje 4,5 milijarde končnih izdelkov se bo začela do konca prihodnjega leta.

Notol 2 je zasnovan na vertikalno-gravitacijskem pretoku materialov (surovin, medizdelkov, polizdelkov), ki jih prek priključnih postaj odmerjajo v kontejnerje, granulatorje, tabletirke, kotle za oblaganje, pregledne stroje in pakirne linije. Obrat, ki ga sestavljajo tri povezane stavbe, in sicer proizvodni blok, visokoregalno skladišče in pakirni blok, bo s tremi mostovi povezan s sedanjim obratom Notol 1 in skladiščem končnih izdelkov. Z izbrano proizvodno opremo, ki ustreza najboljši razpoložljivi tehnologiji glede varstva okolja, bo novi obrat med drugim omogočal učinkovitejšo rabo energije, odpadnih surovin, obenem pa bo zmanjšal uporabo in izpuste nevarnih snovi v okolje.

Nove zmogljivosti v Novem mestu in Rusiji

Ena pomembnejših naložb v skupini Krka je projekt Krka-Rus 2. Gre za gradnjo nove tovarne in povečanje logističnega centra v Ruski federaciji v kraju Istra, nedaleč od Moskve. Zmogljivost tovarne, s katero si bo Krka v Rusiji utrdila status domačega proizvajalca zdravil, bo 1,8 milijarde tablet in kapsul na leto, skupna površina novih objektov pa je 36.000 kvadratnih metrov. Celotna naložba je ocenjena na 135 milijonov evrov, prva faza, ki je bila končana lani, pa na 95 milijonov evrov. Julija lani so že začeli uporabljati nov logistični center z visokoregalnim skladiščem. Oktobra se je začelo pakiranje končnih izdelkov, v začetku decembra pa so bili izpolnjeni tudi vsi formalni pogoji za začetek proizvodnje polizdelkov.

V sklepni fazi je tudi naložba v Krkino odvisno družbo Farma GRS, ki so jo s partnerji ustanovili v okviru projekta razvoja farmacevtske panoge. Na lokaciji v Ločni so in še bodo vzpostavili nove razvojno-raziskovalne in proizvodne zmogljivosti. Vrednost projekta, ki ga z dobrimi desetimi milijoni evrov sofinancira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, je 45 milijonov evrov. Osnovni cilj podjetja Farma GRS je vzpostavitev infrastrukture za razvoj novih izdelkov in procesov v farmacevtski kemiji in tehnologiji. V okviru Farme GRS sta potekala dva naložbena projekta, in sicer gradnja proizvodnega centra za finalizacijo zdravilnih učinkovin in kemijsko-razvojnega centra.

V proizvodnem centru za finalizacijo zdravilnih učinkovin se je redna kemijska proizvodnja začela novembra 2012. Naložbena vrednost obrata, ki se nahaja v Ločni, je 12 milijonov evrov. V obratu z malo več kot 2200 kvadratnih metrov neto tlorisne površine potekajo tehnološki postopki sušenja, mletja in pakiranja učinkovin in intermediatov. Z novim obratom so v Krki povečali prilagodljivost in produktivnost kemijske proizvodnje, z novo opremo pa bodo lahko vzporedno uporabljali več zahtevnih tehnologij, kar prej ni bilo mogoče.

Kemijsko-razvojni center v vrednosti 18,5 milijona evrov je opremljen z najnovejšo tehnološko opremo. Na 3700 kvadratnih metrih neto tlorisne površine omogoča raziskave in razvoj najzahtevnejših kemijskih tehnologij na laboratorijski in pilotni ravni. Center izpolnjuje zahteve za delo v strogo nadzorovanih razmerah ter zahteve dobre proizvodne prakse, varnosti in varstva okolja, omogočal pa bo tudi širitev na nove projekte.

Krško postaja Krkina strateška lokacija

Sredi leta 2012 je Krka začela graditi tudi nov kompleks za proizvodnjo zdravilnih farmacevtskih učinkovin v Krškem. Tovarno gradijo fazno. V prvi fazi so zgradili proizvodni obrat Sinteza 1 s pripadajočo infrastrukturo. Vrednost naložbe je ocenjena na 85 milijonov evrov, proizvodnja pa se bo začela do konca letošnjega leta. S projektom v Krškem v Krki utemeljujejo svojo filozofijo vertikalne integracije, s katero obvladujejo razvoj in proizvodnjo izdelkov od faze pridobivanja zdravilnih učinkovin do proizvodnje končnih oblik in njihove ponudbe na trgih. Krško bo prihodnja leta Krkina strateška lokacija za gradnjo obratov za kemijsko proizvodnjo.

V obratu za proizvodnjo sterilnih izdelkov bodo proizvodnjo ampul postopoma povečali na 130 milijonov na leto. Celotna naložba je ocenjena na 22 milijonov evrov. Prav tako v Ločni bodo zgradili nov objekt za pripravo vod, ki bo zagotovil zadostne zmogljivosti za pripravo prečiščene vode in stolpne napajalne vode ter nemoteno preskrbo po gradnji obrata Notol 2. Za naložbo, ki je ocenjena na 13,7 milijona evrov, so v začetku oktobra 2013 pridobili gradbeno dovoljenje in začeli pripravljalna dela, zgrajen pa bo do konca letošnjega leta.

Letos za naložbe 164 milijonov evrov

Pomembna je bila tudi naložba v boljši izkoristek energije. Na lokaciji v Ločni so postavili sistem z motorjem na zemeljski plin. S tem so povečali ekonomsko učinkovitost lastne proizvodnje toplotne in električne energije (kogeneracija), ki povečuje izkoristek pretvorbe energije in omogoča učinkovito uporabo primarne energije. Za to naložbo so porabili 1,7 milijona evrov.

Krka investicije financira pretežno iz prostega denarnega toka iz poslovanja. Le za nove zmogljivosti odvisne družbe Farma GRS so pridobili dobrih deset milijonov evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Za letos je Krka za investicije, ki bodo namenjene pretežno povečanju in posodobitvi proizvodnih zmogljivosti in infrastrukture, načrtovala 164 milijonov evrov.