Novi manever države za lastniško obrambo Petrola

SDH je delničarjem v zadnjem hipu predlagal nakup lastnih delnic.

Objavljeno
27. februar 2017 18.51
Pogled na Dunajsko cesto. V Ljubljani 11.2016{promet,ulica]
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – SDH je v zadnjem hipu na dnevni red aprilske skupščine Petrola uvrstil tudi točko o nakupu lastnih delnic. Zakaj nam niso pojasnili, neuradno pa se ugiba, da gre za poskus obrambe pred povečevanjem lastniškega vpliva tretjih oseb.

Kot izhaja iz sklica Petrolove skupščine, ki bo 6. aprila, Slovenski državni holding (SDH) delničarjem predlaga, da lahko Petrol v naslednjih treh letih kupi do deset odstotkov lastnih delnic. Predlog še navaja, da je v primeru prodaje lastnih delnic prednostna pravica delničarjev izključena in da je mogoče lastne delnice zamenjati za lastniške deleže v drugih družbah. Desetina Petrola je po današnjih borznih cenah vredna okoli 72 milijonov evrov. Torej toliko, kolikor znaša celoten čisti lanski dobiček Petrola. 

Zakaj tak predlog, na SDH niso pojasnili, saj da bodo to storili na skupščini. Neuradno pa je že slišati, da bi to lahko bilo povezano z obrambo Petrolovega lastništva zlasti pred slovaško skupino J&T, ki je v zadnjih letih postala druga največja lastnica naše energetske družbe. Petrol bi namreč tako lahko odkupoval deleže manjših lastnikov, denimo Nove KBM, in tako preprečeval krepitev Slovakov.


Infografika: Delo

Družba iz lastnih delnic nima sicer nobenih pravic, kar pomeni, da bi se sorazmerno povečal vpliv vseh lastnikov. Država je za zadnjim odkupom Petrolovih delnic od NLB svoj položaj utrdila pri skoraj 33-odstotkih, za skupino J&T pa je prek svojih družb 8,2 odstotni solastnik družbe Dari Južna. Država za dodatne nakupe nima denarja, poleg tega bi s tem presegla prevzemni prag in torej morala objaviti prevzemno ponudbo.


Zviševanje donosa

Nakup lastnih delnic sicer lahko vodi tudi do rasti donosa na kapital. Odpisi ali odkupi lastnih delnic ga namreč lahko zvišujejo. Petrol je lani dosegel 12,2-odstotn donos na kapital, medtem ko je strategija upravljanja državnih naložb predvidela kar 13,8-odstotnega. SDH je zaradi strategije nasploh pod pritiskom doseganja višjih donosov.

Grega Meden iz KD Skladov meni, da je predlog o odkupu lastnih delnic smiseln, kadar je cena delnice družbe podcenjena, bilanca zdrava, podjetje nezadolženo. »Petrol bi to moral imeti urejeno že kako leto prej. Vendar pa je izvajanje tega skupščinskega sklepa odvisno od uprave, tako da sprejetje takšnega sklepa na skupščini sam po sebi še ne pomeni da ga bo uprava tudi aktivno izvajala,« dodaja. Dari Južna pravi, da z razlogi za tak predlog še ni seznanjen, da pa se mu sam po sebi ne zdi problematičen, saj to počenejo tudi neketere druge družbe, na primer Krka.

Za delnico 12,35 evra dividende

Petrol sicer predlaga, da bi delničarji letos prejeli 12,35 evra dividende na delnico, s čimer bi lastnikom skupaj razdelili dobrih 25 milijonov od skupaj 29 milijonov evrov bilančnega dobička. »Predlagana višina dividende je v skladu z razpoložljivim bilančnim dobičkom, sicer bi si Petrol lahko privoščil tudi višje izplačilo delničarjem,« meni Meden.

Tokratna skupščina bo tudi volilna. Za nove nadzornike so predlagani trije dosedanji nadzorniki – Tomaž Kuntarič, Mladen Kaliterna in Igo Gruden. Poleg njih pa še članica uprave Slovenskega državnega holdinga Nada Drobne Popovič, nekdanji član uprave Helios Aleš Skok in Sašo Berger, predsednik uprave S&T.

Po Delovih informacijah vsi predlagani kandidati menda niso usklajeni z državnimi lastniki, ki bi hoteli zamenjati vse dosedanje nadzornike Petrola. Slovaška skupina J&T, kljub prizadevanjem za zdaj med predlaganimi imeni nima svojega nadzorniškega kandidata in slišati, ja država temu tudi ni naklonjena.