Novi rok za prodajo, nova cena – konec junija

Zdaj je uradno: kupoprodajna pogodba med konzorcijem prodajalcev Mercatorja in Agrokorjem je podaljšana do konca junija.

Objavljeno
28. februar 2014 21.41
SLOVENIJA,LJUBLJANA,29.1.2013.POSLOVNI STAVBA MERCATOJA. .FOTO:MAVRIC PIVK/DELO
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Zdaj je tudi uradno: kupoprodajna pogodba med konzorcijem prodajalcev Mercatorja in hrvaškim Agrokorjem je z aneksom podaljšana za tri mesece, do konca junija, nova dogovorjena cena pa je 86 evrov za delnico. Soglasje so podpisali vsi prodajalci, Pivovarna Laško pa je novico objavila ne Seonetu.

Gre za drugo podaljšanje pogodbe. Ker do konca januarja ni bil izpolnjen eden ključnih pogodbenih pogojev, sporazum o prestrukturiranju Mercatorjevega dolga, je Agrokor v soglasju s prodajalci podaljšal rok za prestrukturiranje do 28. februarja. Kot je v objavi na Seonetu zapisala Pivovarna Laško, sta danes konzorcij prodajalcev in kupec podpisala usklajen aneks k pogodbi. Ta med drugim opredeli novo ceno, 86 evrov za delnico, podaljšuje pa tudi rok za izvedbo transakcije do 30. junija (prej 31. marca). Dodaja, da je zaključek transakcije vezan na odložne pogoje, med katerimi so tudi soglasja nadzornega sveta oziroma skupščine pivovarskih družb.

Najbrž sta partnerja v aneks vnesla tudi druge že usklajene obveznosti, namreč višino dokapitalizacije Mercatorja, delež, ki bo šel upnicam, in znesek za poslovno okrepitev družbe. Agrokor bi tako delničarjem za 100-odstotni delež družbe plačal 323,8 milijona evrov (zgolj prodajalcem iz konzorcija 171,6 milijona), poleg tega pa bi prevzeto družbo dokapitaliziral z 225 milijoni evrov. Od tega bi šlo 200 milijonov za poplačilo upnic, 25 milijonov pa med poslovna sredstva. Skupno bi kupec odštel 549 milijonov evrov.

Novo je, da sta se partnerja dogovorila še za dodatni znesek (naši viri govorijo o nekaj deset milijonih evrov) za likvidnostno okrepitev Mercatorja. Del tega svežega kapitala naj bi bil bančni kredit, del pa naj bi primaknili obstoječi lastniki.

Današnji podpis je pomemben korak za vse deležnike, saj dokazuje, da so banke upnice vendarle zbližale stališča okoli restrukturiranja Mercatorjevega dolga (kar se je do zdaj pokazalo za najtrši oreh), natančneje, o višini dokapitalizacije Mercatorja. Prestrukturiranje dolga bo potekalo v dveh fazah, najprej po že dogovorjenem scenariju med upnicami in upravo Mercatorja, usklajeno pa se bo nadaljevalo po tako imenovanem skupnem scenariju (joint restructuring).

Za to, da bi preskočili prvo fazo, namreč ni več dovolj časa. Moratorij na odplačilo kreditov Mercatorju poteče konec marca, skupni scenarij (restrukturiranje dolga po vstopu novega lastnika) pa je usklajen šele s šestimi največjimi bankami upnicami, medtem ko partnerje čaka še pogajanje z ostalimi skoraj petdesetimi bankami. Preden sestavijo končno, celovito verzijo pogodbe o restrukturiranju, mora Agrokor dokazati svojo finančno sposobnost za prevzem. Pričakujejo, da bo to storil marca.