Novo ime bo Pivovarna Laško Union

Heineken z menjavami nadzornikov nadaljuje lastniško prevzemanje.

Objavljeno
12. november 2015 10.47
lvi*pivovarna Laško
Brane Piano, Celje, Je. G., Delo.si, STA
Brane Piano, Celje, Je. G., Delo.si, STA
Laško − Na eni zadnjih skupščin Pivovarne Laško (PL) v tej sestavi, saj bo Heineken v kratkem objavil ponudbo za odkup preostalih okoli 47 odstotkov delnic PL, so ustrezno spremenili statut in imenovali nove nadzornike.

Pri tem je predsednik uprave PL Dušan Zorko dejal, da je njegova uprava izpolnila obljube, dane delničarjem. »Noben naš dobavitelj in nobena banka upnica ni izgubila niti evra, v slovenski bančni sistem pa smo s prodajo in krediti novega večinskega lastnika pripeljali več kot 450 milijonov evrov. To se morda pri nas premalo poudarja,« je dejal.

Skupina PL je torej vrnila vsa posojila, zdaj pa je zadolžena po ugodnejših pogojih le do svojega največjega lastnika Heinekena.

Zorko je napovedal, da bo Heineken v roku, ki poteče ta mesec, objavil prevzemno ponudbo za preostale delnice do števila vseh izdanih delnic po ugodni ceni, ponudba pa bo veljala do 15. januarja. Dodal je, da imajo zagotovila Heinekena, da bo nadaljeval sodelovanje z okoljem oziroma družbo ter bo PL še naprej pomemben sponzor in partner dogajanj v Sloveniji. Omenil je še, da se bo bodoča skupna pivovarna imenovala Pivovarna Laško Union, Heineken bo njihove blagovne znamke še naprej razvijal, poleg tega pa bo na slovenski trg plasiral nove izdelke.

Skupščina je sicer potrdila novi statut in nova imena nadzornikov, ki večinoma prihajajo iz skupine Heineken. To so postali Marta Natalia Bulhak, Lucas Antonius van Haastrecht, Dimitar Alexiev Dimitrov in Markus Alfred Liebl, so sporočili iz Laškega. Od »domačih« članov NS tako ostajata v njem le predstavnici zaposlenih Dragica Čepin in Nataša Kočar.

Dosedanji člani nadzornega sveta Pivovarne Laško – Goran Brankovič, Janez Škrubej, Peter Groznik in Jože Bajuk – so nekaj dni po sklenitvi pogodbe o prodaji večinskega deleža pivovarne, sklenjene 13. aprila med konzorcijem prodajalcev Laškega in Heinekenom, podali odstopne izjave. Skupščina se je z njihovimi odstopi danes tudi seznanila.

Vztrajanje pri tožbi?

Naj spomnimo, da je na zahtevo in po sporazumu z upniki PL v času konsolidiranja prodala Fructal, v devetem poskusu tudi delež v Mercatorju (o vztrajanju pri odprti tožbi proti državi oziroma AVK zaradi prepovedi prodaje leta 2011 bo zdaj moral razmisliti novi lastnik), zatem še Radensko, Večer in Delo.

Zorko je v pogovoru z novinarji že nakazal nekaj smernic o prihodnosti skupine. Laško in Union se bosta združila in uprava bo imela sedež v Ljubljani, po novem bo sedemčlanska in okrepljena z ljudmi iz Heinekena. Za ohranitev pivovarn se Zorko ne boji, priznava pa, da bo za blagovne znamke podrobno proučena ekonomika, pri čemer bodo prednost dali proizvodnji piva. »Z znanjem Heinekena moramo v Sloveniji poiskati ustrezno ekonomiko, upamo pa tudi, da bomo za lastnika postali vzvod za delovanje na trgih Balkana. Razdolženi bomo imeli na voljo več sredstev, iz družbenega okolja pa se kot tudi doslej pomemben partner v športu in drugod ne bomo umaknili,« je dejal Zorko.