O prenosu Adrie Mobil na ACH na naslednji seji

Z odločanjem o Adrii Mobilu se mudi, saj je ureditev tega vprašanja tudi ena ključnih zahtev bank upnic.

Objavljeno
18. junij 2014 14.58
Posodobljeno
18. junij 2014 15.34
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vse kaže, da se sprte strani v ACH ne morejo dogovoriti o prihodnosti holdinga, saj na današnji skupščini Proteja še niso dosegli soglasja o prenosu novomeške proizvajalke počitniških prikolic Adrie Mobil pod okrilje ACH.

Na sedežu ACH na Baragovi ulici v Ljubljani so se malo pred drugo uro popoldan začeli zbirati družbeniki Proteja. Prišli so tako rekoč vsi večji lastniki, ki so leta 2007 tlakovali pot menedžerskemu prevzemu ACH; Herman Rigelnik in nekdanji direktor Proteja Branko Šibakovski, nekdanji direktor Petrola Marko Kryžanowski, nekdanja finančnica holdinga Vera Mihatovič in minuli teden imenovani direktor ACH Rasto Oderlap.

Banke vztrajajo pri prenosu

Na vprašanje, ali bo družbenikom predlagal, da se Adria Mobil vrne pod okrilje ACH, ki ga prek DUTB rešujemo davkoplačevalci, je Oderlap odgovoril, da bi bil vesel, če bi bilo vse tako preprosto, »žal pa to ni tako«.

Dolgoletni šef ACH Herman Rigelnik se je vprašanjem novinarjev izognil, Oderlap pa je na vprašanje, kaj sledi, če ne bo odločitve o Adrii Mobil in ali lahko zato pade v vodo načrtovani dogovor z bankami o finančnem prestrukturiranju ACH, odgovoril, da je treba počakati do konca skupščine. Njena glavna tema je bilo odločanje o 65,7-odstotnem deležu novomeške Adrie Mobil, ki so jo zasebni lastniki ACH tik pred novim letom speljali na svojo družbo Protej, banke upnice kot ekonomske lastnice ACH pa zahtevajo, da se to »popravi« in v lastništvu Adrie Mobil vzpostavi stanje iz lanskega decembra.

Naročili bodo revizijo

Že pred skupščino je bilo mogoče slišati, da bi pri razpravi o Adrii Mobil lahko nastali pravni zapleti in to se je tudi zgodilo, saj se je skupščina končala, ne da bi delničarji sprejeli odločitev o novomeški proizvajalki.

Vse kaže tudi, da se je na danšanji skupščini okrog tega vprašaja vnel pravni boj. Kot so po skupščini sporočili iz Proteja, bodo o Adrii Mobil odločali šele, ko bodo imeli na mizi revizijo pravnega mnenja, »ki bo upoštevala vsa relevantna dejstva in dokaze ter odgovorila na odprta vprašanja, na katera obstojoče pravno mnenje ni podalo jasnega odgovora«. Banke v zameno za reprogram dolgov zahtevajo tudi odprodajo premoženja ACH. »Ponudbe za Debitel pričakujemo do petka, prve ponudbe za nepremičnine v lasti ACH pa v prihodnjem tednu,« je napovedal Oderlap. Uprava ACH je že imela prve pogovore z bankami. »Verjamem, da je proces vzpostavljanja zaupanja začet, je pa pred nami še veliko dela,« med drugim pravi Rasto Oderlap.