O stečaju Aha Mure: neizprosno s petdnevnim odlogom

Zakonski pogoji za stečaj Aha Mure so izpolnjeni, a je sodnik odobril odlog plačila.

Objavljeno
16. maj 2014 15.20
Posodobljeno
16. maj 2014 15.20
MOJCA LUKANCIC
Jože Pojbič, Murska Sobota
Jože Pojbič, Murska Sobota
Murska Sobota - Na današnjem stečajnem naroku za Aha Muro je zastopnik Dursa zato, ker lastniki še vedno niso poravnali 6,26 milijona davčnega dolga, vztrajal pri začetku stečajnega postopka, Mojca Lukančič, solastnica Aha Mure, pa je spet zaprosila za enotedensko preložitev naroka, ker da bo v tem času nemška investitorka zagotovila 70 milijonov evrov za finančno sanacijo cele skupine Aha.

Toda stečajni sodnik Franc Granfol tokrat ni bil več pripravljen prestavljati naroka in je ponudil salomonsko rešitev, s katero se je po krajšem posvetu z vodilnimi strinjal tudi zastopnik davčne uprave: današnji narok se je tako končal z ugotovitvijo o insolventnosti Aha Mure, sodnik pa si bo namesto zakonsko določenih treh vzel pet dni za dokončno odločitev in pisanje sodnega sklepa.

Če bo Mojca Lukančič v tem času, torej do prihodnjega petka, z verodostojnim dokumentom Dursu dokazala, da je ves potreben denar nakazan, bo davčna uprava umaknila predlog stečaja in sodnik Granfol bo napisal sklep o ustavitvi postopka. Če verodostojnega dokazila o nakazilu ne bo, pa bo že v petek popoldne spisan sklep o začetku stečajnega postopka. Dnevi do petka so tako dokončno in neizprosno zadnja možnost za Mojco Lukančič, da Aha Muro reši pred stečajem, celotno skupino podjetij Aha pa pred popolnim sesutjem. Okrog 1200 zaposlenih v Aha Muri bo tako še en teden v negotovosti čakalo na izid več kot eno leto trajajoče agonije.

»Vzdušje med zaposlenimi je napeto. Vsi samo čakamo, kaj se bo zgodilo in ne vemo, ali naj obljubam Mojce Lukančič verjamemo ali ne,« je  dejala predsednica tovarniškega sindikata Jolanka Horvat.

Številni med sedaj zaposlenimi so kalvarijo stečaja prvič preživljali že pred petimi leti, ko je šla v stečaj stara Mura, in se konec leta 2011, ko sta Mojca Lukančič in Nigel Peter Buxton v stečaju kupila Murino zdravo jedro, veselili ponovne zaposlitve.

Takrat sta Lukančičeva in Buxton za zaposlitev več kot 1500 ljudi in za posodobitev proizvodnje dobila skoraj 6 milijonov evrov državne subvencije, vendar te nista porabila povsem v skladu s pogodbenimi obveznostmi, saj zaposleni v Aha Muri še sedaj šivajo na starih strojih in uporabljajo ostalo staro opremo še iz časa Mure.

Lani poleti je zato policija v Aha Muri opravila preiskavo, v začetku letošnjega leta pa je Mojco Lukančič in Petra Buxtona ovadila zaradi suma preslepitve pri pridobitvi posojila ali ugodnosti, saj da je denar od subvencij romal v druge družbe Aha Skupine oziroma za nakup srbske tekstilne tovarne Prvi maj Pirot.

Kljub temu, da sta Murino zdravo jedro kupila neobremenjeno in nezadolženo in kljub eni najvišjih državnih subvencij doslej pa nova Aha Mura od vsega začetka posluje z izgubo, ki je začela zelo hitro naraščati pred kakšnim letom dni. Marca 2013 je podjetje nehalo plačevati prispevke za zaposlene - delno jih plačujejo le občasno -, tri mesece so delavci tudi neto plače dobivali z zamudo in po delih in so zaradi tega enkrat že opozorilno stavkali dve uri, zaradi vse večjih težav v poslovanju pa so junija lani odpustili 280 ljudi, pozneje pa še dvakrat po 29.

Mojca Lukančič se je zaradi težav že od lanskega marca pogajala z bankami za reprogramiranje dolgov in že od takrat večkrat obljubljala skorajšnjo rešitev, ki pa je nikoli ni bilo. Lansko jesen sta se zato s partnerjem odločila, da investitorje za finančno sanacijo poiščeta v tujini. Menda jima jih je iskalo novembra lani ustanovljeno podjetje Peacock AG iz Berlina, za katerega nekateri trdijo, da je z njima lastniško povezano.

Mojca Lukančič je v zadnjih mesecih že kar nekajkrat napovedala dokončno rešitev AHA Mure in skupine prav prek tega podjetja, vendar se tudi v teh primerih njene obljube vse do sedaj niso uresničile. »Povsem zadnji rok« za finančno sanacijo skupine AHA, 31. marec, ki ga je decembra lani obljubila vsem pristojnim in vpletenim, je tako presežen že za poldrugi mesec, Lukančičeva pa je znova prosila za teden dni časa. Nič čudnega torej, da je vse vpletene minilo potrpljenje.