O usodi Peka odločitev v torek na univerzalni skupščini

Lastniki molčijo o ukrepih, predsednik uprave pa razkriva slabe razmere v hčerinskih družbah v Srbiji in poziva h kupovanju Pekovih čevljev.

Objavljeno
01. junij 2013 10.25
Pekov znak ob 110. obletnici
Marjana Hanc, Kranj
Marjana Hanc, Kranj

Tržič, Ljubljana – Medtem ko lastniki Peka iščejo rešitve, po neuradnih informacijah so se spet sestali tudi včeraj, so zaposleni v Tržiču čedalje bolj zaskrbljeni.

O usodi ene najstarejših slovenskih proizvodnih in trgovskih podjetij odločalo prihodnji teden na univerzalni skupščini, ko bodo imenovani tudi novi nadzorniki. To nam je danes, v soboto, potrdil tudi državni sekretar Gašpar Gašpar Mišič: kot je pojasnil, bo univerzalna skupščina najverjetneje sklicana v torek, in takrat bodo sprejeti tudi ukrepi za reševanje Peka.

Ne od predstavnikov ministrstva za gospodarstvo ne od Slovenske odškodninske družbe (Sod) kot upravljavca državnega deleža v Peku pa včeraj nismo mogli izvedeti, kakšne ukrepe načrtujejo.

Iz Soda so sporočili le, da aktivno iščejo načine za izboljšanje razmer v Peku. Podjetje, ki ima blokiran račun, čim prej potrebuje tekoča likvidnostna sredstva, in sicer 2,5 milijona posojila z državnim poroštvom.

»Zaposlenim sem razložil, da bom sam do konca iskal rešitev za ohranitev čim več delovnih mest, blagovne znamke ... Vložili smo ogromno truda, da smo Peko zadnji dve leti ohranili pri življenju.

Nasledili smo katastrofalno stanje in ves čas gasili in plačevali stare obveznosti. Verjamem v Peko in njegove zaposlene.

Peko ima know- how, še posebej pri kopitu, kar pomeni, da je naša moška in ženska obutev udobna. Ogromno smo vložili v razvoj kolekcije in po dveh letih smo pripravili več sto novih modelov, ki so dobili na sejmih pozitivne ocene in so namenjeni predvsem generacijam od 20 do 50 let.

Žalostno je, da zdaj nimamo sredstev za nakup materiala, da bi jih izdelali. Prepričan sem, da so ti modeli tudi prodajljivi. Danes Peku nič ne pomaga razčiščevanje s preteklostjo in obtoževanje, kdo je kriv. Takoj je treba najti rešitev, kako bo Peko preživel,« je včeraj povedal predsednik uprave Janez Sajovic.

Pekove trgovine v Srbiji zaprte, obrat v Knjaževcu stoji

Glede domnevnih prodaj Pekovih trgovin v Srbiji takoj po soglasju državnega zbora k prodaji Osimpexu je Sajovic zatrdil, da to ni res.

»Očitno gre za špekulacijo. Res je Pekovo hčerinsko podjetje v Beogradu že nekaj mesecev blokirano zaradi neporavnanih obveznosti do dobaviteljev. Največji, že nekaj let star in zapadli dolg ima to podjetje do matere – Peka, d. d., zato mu tudi nismo dali že narejenih čevljev.

Trgovine v Srbiji, ki so last Peka, so tako brez čevljev, z velikim dolgovi do dobaviteljev, z neporavnanimi večmesečnimi računi za elektriko, najemnine, telefone ... Vse, kar so prodali, je šlo za plače, zdaj pa še to ni več mogoče. Kot dobri gospodarji moramo svoje premoženje ohraniti, zato zapiramo trgovine.

Kakšna bo nadaljnja usoda prodaje Pekove obutve v Srbiji, bo odvisno od uspešnosti reševanja nastalih razmer v Peku po odstopu Osimpexa od nakupa,« je dejal prvi mož Peka in pojasnil, da stoji tudi proizvodnja v Pekovem lastnem obratu v Knjaževcu, ki zaposluje 64 ljudi, saj nimajo materiala, da bi lahko začeli šivanje kolekcije jesen-zima.

V Peku in invalidskem podjetju PGP, ki proizvaja podplate, je zdaj 364 zaposlenih, v hčerinskem podjetju na Hrvaškem 270, v hčerinskih podjetjih v Srbiji, to je proizvodnem obratu Knjaževac jih je 64 in slovenskem Peku Beograd - trgovine 62, v Makedoniji pa hčerinsko podjetje zaposluje 49 ljudi.

Poziv kupcem

Vodstvo Peka je včeraj na medije naslovilo poziv za ohranitev delovnih mest: z nakupom Pekove obutve v akcijski ponudbi naj bi kupci pomagali tržiškemu podjetju s 110-letno tradicijo. »Ohranimo ponos in simbol ne samo majhnega Tržiča, ampak tudi vse slovenske obutvene industrije!« je zapisano.