Odbora DZ za čimprejšnjo prodajo in rešitev Peka

Rok za oddajo zavezujočih ponudb za Peko je 27. februar.  Dva kupca opravljata skrbi pregled.

Objavljeno
21. februar 2013 09.29
Posodobljeno
21. februar 2013 10.17
 Marjana Hanc, Kranj, Maja Grgič, gospodarstvo
Marjana Hanc, Kranj, Maja Grgič, gospodarstvo
Kranj, Ljubljana – »Tu smo poslanci vseh poslanskih skupin, zdaj ni leve in desne strani, vsi hočemo ohraniti tovarno Peko, delovna mesta v Tržiču in Sloveniji,« je danes na združeni nujni seji parlamentarnih odborov za gospodarstvo ter finance in monetarno politiko dejal Matjaž Han (SD).

Poslanci so nato soglasno podprli čimprejšnjo prodajo Peka in izrazili pričakovanje, da bo o izbiri najboljšega ponudnika na podlagi zahteve četrtine poslancev odločal še državni zbor. S tem so poslanci dali pozitivno znamenje Slovenski odškodninski družbi (Sod) za lažje pogajanje s potencialnima kupcema. Negotovost o tem je nastala po ukinitvi AUKN, saj Sod, ki je odtlej pristojen za Peko, za prodajo tega državnega deleža po zakonu o holdingu potrebuje soglasje državnega zbora, ki ga doslej ni imel.

Skrbni pregled končan

Prav danes se je končal skrbni pregled, ki sta ga opravila zainteresirana kupca. To sta hrvaško podjetje Osimpex in finančni sklad Blue Rose Trust Fund. Kot je na seji pojasnil v. d. predsednika uprave Soda Peter Ješovnik, je rok za oddajo zavezujočih ponudb 27. februar, eden od ponudnikov (po naših neuradnih podatkih je to Osimpex) pa je že predlagal, da je še pred odločitvijo o prodaji pripravljen v Peko vložiti dva milijona evrov, s čimer bi postal približno osemodstotni lastnik. »Pogajanja se bodo začela 4. marca, končana naj bi bila sredi marca. Če bi vnaprej sprejeli denar, se zadeva lahko zaplete v smislu: dajte, izberite mene. Kaj pa, če to ni najboljši ponudnik? ... Rok za nezavezujoče ponudbe smo res dvakrat podaljšali, saj se bojimo nepremičninskih špekulantov. Nočemo zavlačevati, toda res ne bi radi naredili napačne poteze. Pomembno je, da država da jasno znamenje kupcem, da Peko res hoče prodati,« je dileme pred poslanci razkril Ješovnik.

Družbi grozi stečaj

Predsednik uprave Peka Janez Sajovic je poslancem pojasnil, da Peko nujno potrebuje likvidnostna sredstva za proizvodnjo. Če noben od ponudnikov do sredine marca ne bo ponudil dovolj, bo moral Peko, katerega blagovna znamka praznuje prihodnje leto 110 let, v stečaj, je dejal Sajovic. Prejšnji teden so v Peku, ki v Tržiču zaposluje 300, v celotni skupini pa skupaj 950 ljudi, le s težavo zbrali denar za plače, vseh prispevkov pa ni bilo mogoče poravnati. Zaradi neplačanih računov grozi odklop elektrike in ogrevanja.

Predsednik uprave Peka je opozoril na slabo izobrazbeno strukturo zaposlenih v Tržiču (kar 76 odstotkov jih nima niti srednje šole), na že pripravljeni program izobraževanja za čevljarje in dokvalifikacije, ki zaradi pomanjkanja denarja ni uresničen, ter na nedokončano sanacijo. Za zadnjo je družba pričakovala obljubljenih 12 milijonov evrov, a ji je država januarja lani nakazala le šest milijonov evrov, preostalih šest milijonov pa še ne. Ker družbi vmes ni uspelo najti zasebnega vlagatelja, po besedah prvega nadzornika Peka Roberta Lična Peku, tako kot Elanu, grozi, da bo moral šest milijonov evrov kot nedovoljeno državno pomoč vrniti.

Po opozorilu Matjaža Hana, da utegne lokalna skupnost na koncu, če ne bo odločitve stroke in politike, ostati sama z veliko socialnimi problemi, je župan občine Tržič Borut Sajovic dejal, da bi propad Peka močno povečal brezposelnost v občini. Če bi vsak četrti Slovenec kupil en par Pekovih čevljev na leto, danes ne bi bili tukaj, je dejal župan.