Odpiranje kitajskega trga za slovenske prehranske izdelke

Pester program obiska politično-gospodarske delegacije Slovenije na Kitajskem

Objavljeno
02. november 2015 16.29
Slovenija, Ptuj, 7.12.2011 - obrat za predelavo mesa Perutnine Ptuj foto:Tadej Regent/Delo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Marjeta Šoštarič, gospodarstvo
Ljubljana - Na povabilo podpredsednika kitajske vlade Wang Yanga bo jutri odpotovala na uradni obisk delegacija slovenske vlade pod vodstvom podpredsednika vlade in ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejana Židana.

Uradni del delegacije (v njej so predstavniki kmetijskega, gospodarskega in zunanjega ministrstva) bo spremljala močna gospodarska delegacija, sestavljena iz predstavnikov 29 podjetij iz živilskopredelovalne in lesnopredelovalne industrije ter Gospodarske zbornice Slovenije.

Obisk slovenske delegacije na Kitajskem je po besedah Židana »nadaljevanje obiska kitajske delegacije, ki je bila pri nas novembra lani« in takrat začetih pogovorov o gospodarskem sodelovanju. Tokratna pot delegacije, v kateri bo politike spremljalo 37 poslovnežev, je med drugim namenjena povečevanju slovenskega kmetijsko živilskega izvoza na Kitajsko. Kot je pred odhodom povedal Židan je v letu 2013 sektor prehrane v to državo izvozil za 1,2 milijona evrov, lani za 1,8 milijona evrov, v prvem polletju letošnjega leta pa že za skoraj štiri milijone evrov proizvodov, cilj pa je, da se ta izvoz še poveča.

Ob Židanu in gospodarstvenikih na Kitajsko potujeta tudi državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti in vršilec dolžnosti generalnega direktorja za gospodarsko diplomacijo na ministrstvu za zunanje zadeve Robert Kokalj.

Program obiska bo zelo pester in bo vključeval dve poslovni konferenci s kitajskimi gospodarstveniki, srečanje s podpredsednikom kitajske vlade Wang Yangom, generalnim direktorjem kitajske nacionalne turistične agencije (CNTA), kitajskim kmetijskim ministrom in predstavniki lokalnih oblasti. Podpisanih bo tudi več poslovnih pogodb, pa tudi več političnih dogovorov. Židan je med drugim napovedal sestanek z vrhom tamkajšnjih inšpekcijskih služb in podpis protokola, ki bo slovenskim mlečnim proizvodom omogočil izvoz na kitajski trg. Podobno velja tudi za perutnino in goveje meso. Napovedano je tudi srečanje z generalnim direktorjem na upravi za gozdarstvo in podpis memoranduma o dolgoročnem sodelovanju, ki bo osnova za vzpostavitev stalne koordinacije skupine 16 srednje- in vzhodnoevropskih držav in Kitajske (16+1), ki bo usklajevala skupne dejavnosti 17 držav na področju gozdarstva. Ta koordinacija bo vzpostavljena v Sloveniji. Obiskali bodo tudi najpomembnejši kitajski kmetijski sejem v Fujianu, na katerem se bo predstavilo 19 slovenskih podjetij. Nastop na sejmu financira kmetijsko ministrstvo, ki je za to namenilo 46.000 evrov.

V Shenzhenu bo delegacija prisostvovala tudi odprtju prvega, 900 kvadratnih metrov velikega prodajnega prostora za slovenska vina in prehranske proizvode v lasti slovensko-kitajskega podjetja Alps Wine. Tam si bodo ogledali tudi pristanišče in se srečali s predstavniki tehnološkega velikana Huawei »z željo, da bi odprli svojo podružnico tudi v Sloveniji«, je povedal Židan. »S tem obiskom si Slovenija prizadeva tudi za postopno odpravo trgovinskih ovir, ki so še vedno pred našimi izvozniki na Kitajsko,« je še dodal.

Del delegacije se bo v Pekingu srečal s podpredsednikom kitajske vlade, s katerim se bodo dogovarjali za vzpostavitev letalske povezave z brniškim letališčem. V skupini 16+1 sta takšno povezavo nedavno dobili Praga in Budimpešta, Slovenija pa si bo prizadevala, da bodo letala čim prej neposredno letela tudi k nam, morda na začetku v obliki čarterskih poletov, je pojasnil Cantarutti.
Slovenski predstavniki bodo obisk na Kitajskem izkoristili tudi za predstavitev naložbenih priložnosti v Sloveniji. Za ta namen so pripravili katalog 100 investicijskih priložnosti, prilagojenih predvsem za kitajski trg. Pri tem je, kot pravi Cantarutti, pomembno zelo jasno sporočilo vlade, da gre za večje priložnosti tako iz procesa privatizacije kot tudi za iskanje novih partnerjev za naložbe v projekte, ki so v DUTB, SDH, za prodajo deležev, ki so zdaj na NLB in v Heti avstrijske banke Hypo Alpe Adria, pa za priložnosti na področju nepremičnin in turizma, je naštel Cantarutti. Predstavile se bodo tudi slovenske turistične destinacije.

Kot je dodal Kokalj, imata Slovenija in Kitajska odlične dvostranske odnose, obisk podpredsednika vlade in ministra pa lahko predstavlja nov pomemben mejnik za te odnose in za krepitev sodelovanja ne le na gospodarskem področju ampak tudi na področju kulture in izobraževanja.

Po besedah Židana bo že 10. oktobra podobna delegacija (s sodelovanjem predstavnikov desetih slovenskih podjetij) pod vodstvom gospodarskega ministra odpotovala v Vietnam, sicer pa s podobnimi nameni krepitve gospodarskega sodelovanja sledijo še delegacije v Črno Goro in na sejem v Berlinu. Kmetijsko ministrstvo pa je na željo gospodarstva začelo pogovore tudi o odpiranju japonskega trga.