Odstopil predsednik Cimosa Franc Krašovec

Nadzorniki so za vršilca dolžnosti predsednika uprave za trimesečno obdobje imenovali Jerka Bartoliča.

Objavljeno
28. marec 2013 12.01
Posodobljeno
28. marec 2013 12.01
bsu*Franc Krašovec
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Koper – Predsednik uprave Cimosa Franc Krašovec je danes med maratonsko sejo nadzornega sveta družbe odstopil s funkcije, ki jo je opravljal skoraj 17 let. Nadzorniki so za predsednika uprave družbe za obdobje treh mesecev imenovali Jerka Bartoliča, dosedanjega člana uprave za razvoj, proizvodnjo in prodajo.

Iz uprave družbe so šele nekaj po 18. uri zvečer sporočili, da bo nova uprava nadaljevala z vsemi aktivnostmi za poslovno in finančno prestrukturiranje s podporo vlade, pristojnih ministrstev, lastnikov, bank, kupcev in dobaviteljev.

Poslovanje: dobiček ali izguba?

V prvi novici, ki jo je objavil Dnevnik, je bilo sporočeno, da je Krašovec odstopil zaradi zdravstvenih razlogov. V upravi podjetja smo zvedeli, da je moral Franc Krašovec včeraj večer po pomoč v izolsko bolnišnico. Odstop prvega moža najpomembnejšega avtomobilskega proizvajalca v Sloveniji se je zgodil potem, ko je Dnevnik objavil, da bodo nadzorniki najverjetneje razrešili Franca Krašovca. In da bo v primeru njegovega neodstopa najverjetneje odstopila vsaj polovica nadzornikov Cimosa, kar naj bi še dodatno otežilo Cimosov položaj.

Nekateri lastniki so po neuradnih virih zahtevali odstop Franca Krašovca zato, ker naj bi bil odgovoren za slab položaj podjetja. Javnost še ni uradno obveščena, kako je posloval Cimos v letu 2012 saj so o teh rezultatih razpravljali prav na današnji seji nadzornega sveta. Po neuradnih in nerevidiranih podatkih naj bi Cimos izkazoval tri milijone evrov dobička. Neuradni viri iz vrst nekaterih lastnikov pa govorijo o tem, da naj bi imel Cimos 10 do celo 15 milijonov evrov konsolidirane čiste izgube. K slabšim poslovnim rezultatom od prikazanih v nerevidiranih izkazih naj bi prispevale predvsem slabitve naložb v nekaterih družbah iz držav bivše Jugoslavije.

»Ljubljanski« lastniki Cimosa (Modra Zavarovalnica, Zavarovalnica Triglav in DSU), ki so po neuradnih podatkih tudi zahtevali razrešitev Franca Krašovca, so to svojo zahtevo utemeljevali z vrsto argumentov. Franc Krašovec naj bi preveč obremenil podjetje, ker je družbi Viator & Vektor v stečaju zagotovil poroštvo v višini 3,6 milijona evrov. Dodatno naj bi bilo spornih 2,2 milijona evrov, kolikor naj bi jih Cimos dajal za sponzorstvo rokometnemu klubu Cimos Koper. Krašovec naj bi bil odgovoren tudi, ker družbi doslej še ni uspelo prodati hčerinske družbe Litostroj Power.

Neenotni lastniki

Drugi lastniki niso povsem enotnega mnenja o tem, v kako slabem finančnem položaju je Cimos. Po drugih podatkih naj bi uspelo Cimosu v zadnjem času znižati zadolženost za 30 milijonov evrov. Prav tako soglašajo z odločitvijo stare uprave, da nima smisla pod ceno prodajati Litostroj Power, če ta naložba prinaša več dobička družbi, kot bi prineslo znižanje obveznosti do dolga, če bi Litostroj prepoceni prodali. Med lastniki je tudi precej neenotnosti glede tega, do kakšne mere bi bilo smiselno prodajati Cimos ali njegove naložbe. V vsakem primeru bi morebitni stečaj družbe (za katerega pa ni resnih namenov) prinesel njegovim lastnikom, upnikom in državi za vsaj pol milijarde evrov negativnih finančnih učinkov. Za rešitev Cimosa je treba narediti malo: država naj bi zagotovila 20 milijonov evrov, lastniki sedem milijonov evrov za dokapitalizacijo, Cimos naj bi prodal tudi nepotrebne poslovne deleže. V tem primeru so banke pripravljene uveljaviti že podpisano pogodbo o prestrukturiranju dolga v višini 352 milijonov evrov. Najboljša plat Cimosovega poslovanja je, da v dobršni meri vnaprej ve, kako bo posloval naslednjih pet ali šest let, saj ima za toliko let zagotovljenih naročil. Seveda pa je proizvodnjo teh naročil treba financirati z likvidnostnimi sredstvi. Banka Koper, ki je petinska lastnica koprskega Cimosa, je že dala vedeti, da je ob predpostavki dokapitalizacije pripravljena ustrezno financirati vsaj del Cimosove proizvodnje.

Iz Slovenske odškodninske družbe so nas obvestili, da doslej vlada še ni vplačala 20 milijonov evrov na račun katerih bi Sod lahko povečal kapital v Cimosu.