Okoljsko breme lahko ustavi prodajo Cinkarne

Za potrebe prodaje je poljski Environ ugotovil, da ima onesnaženo zemljišče tovarne »znaten vpliv na okolje in ljudi«.

Objavljeno
17. november 2014 18.26
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Celje – Konzorcij za prodajo 73-odstotnega deleža Cinkarne Celje, med njimi sta tudi Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Slovenski državni holding (SDH), utegne imeti precejšnje težave pri prodaji. Razlog tiči v današnjem obvestilu Cinkarne, da je okoljski skrbni pregled pokazal, da je zemljišče tovarne ob Kidričevi cesti močno onesnaženo in nevarno za ljudi in okolje.

Cinkarna je za potrebe prodajnega postopka pri poljski družbi Environ Poland naročila izvedbo druge faze okoljskega skrbnega pregleda za vse svoje lokacije v Sloveniji, torej na območju tovarne, Za Travnikom in v Bukovžlaku v Celju ter v Mozirju po smernicah za pripravo izhodiščnega poročila iz direktiva EU 2010/75.

»Prejeli smo osnutek poročila, ki je sicer nepopoln in v določenih poglavjih netočen. Kljub temu pa nedvoumno kaže, da so tla na lokaciji Kidričeva 26, Celje, v večjem delu zgrajena iz odpadkov pretekle industrijske dejavnosti. Ker rezultati kemijskih analiz kažejo na znaten vpliv na okolje in zdravje ljudi, smo takoj obvestili pristojno ministrstvo in jim predali tudi osnutek poročila,« so sporočili iz Cinkarne.

Neobvezujoče ponudbe za Cinkarno

V petek pozno popoldne se je iztekel rok za prejem neobvezujočih ponudb za večinski delež oziroma ustrezen skupen paket delnic Cinkarne, ki ga prodaja konzorcij, podatki o morebitnih ponudnikih pa še niso na voljo. V Cinkarni, kjer ob drugih dejavnostih zadnja leta predvsem s proizvodnjo titanovega dioksida dosegajo dobre rezultate in poslujejo z dobičkom, zadolženost pa je praktično ničta, utegne torej okoljska problematika zavreti ali celo ustaviti prodajo.

Vlada je delež državnih skladov oziroma družb, tudi iz NLB nanje prenesenih zastavljenih delnic propadlega cerkvenega holdinga Zvon, uvrstila na seznam 15 podjetij, ki jih namerava prodati. Razlogi za prodajo državnega deleža niso poslovni, saj je poslovanje Cinkarne dobro, temveč kapitalizacija oziroma unovčenje premoženja, ki za državo, kar se Cinkarne tiče, ni ključen.

V letošnjih devetih mesecih je imela Cinkarna 128,1 milijona evrov prihodkov, od tega 110,2 milijona od izvoza in 11,7 milijona evrov čistega dobička. Septembra je poleg tega izplačala tudi 8,9 milijona evrov dividend za leto 2013.

Drago saniranje

Zanimanje za nakup Cinkarne je po neuradnih podatkih precejšnje, nenazadnje tudi vrednost delnice stalno narašča. Objava o okoljskih ugotovitvah pa vnaša povsem nov, čeprav pričakovan element v postopek prodaje. V skladu z direktivami Evropske unije bi se namreč sedanji oziroma bodoči lastniki morali ubadati tudi z dragim saniranjem okoljskih bremen.

Cvetka Ribarič Lasnik z Inštituta za okolje in prostor Celje, poznavalka okoljskih razmer v Celjski kotlini, pravi: »Tega ne bo nihče kupil, saj si ne bo hotel nakopati starih bremen. Poleg sedanje lokacije Cinkarne pa utegne breme družbe Cinkarna postati tudi že opuščena lokacija Stare Cinkarne, ki jo je pred leti družba odstopila mestu Celje.«