Opera pred odprtjem, podizvajalci pa nepoplačani

Kljub slavnostnemu vzdušju ostaja grenak priokus, ker podizvajalci za dela na operi še niso bili poplačani.

Objavljeno
08. december 2011 15.02
Posodobljeno
08. december 2011 15.23
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana - Pred odprtjem SNG Opere so na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) opozorili, da so podizvajalci v tem projektu ostali nepoplačani za dober milijon evrov. Med nepoplačanimi je tudi podjetje Map Trade, ki je moralo število redno zaposlenih zmanjšati za več kot polovico.

Ministrstvo za kulturo je Map Trade najelo za sanacijo vdora vode v opero. »Dali smo ponudbo, nato nas je ministrstvo kot nominiranega podizvajalca pogodbeno priklopilo na SCT. V pogodbi so na ministrstvu podpisali, da bomo neposredno plačani z zadržanim zneskom in bančnimi garancijami,« je dejal direktor podjetja iz Slovenske Bistrice Matjaž Pečovnik. A družba je ostala nepoplačana za 400.000 evrov brez obresti in so že podali kazenske ovadbe. Podobne slabe izkušnje imajo tudi iz drugih javnih projektov, zato so število zaposlenih pred kratkim zmanjšali s 57 na 22 delavcev.

Podizvajalci so ostali brez plačila v več projektih ministrstva za kulturo, denimo v Muzeju sodobne umetnosti in Moderni galeriji. Skupaj so podizvajalci po pridobljenih podatkih GZS ostali nepoplačani za 1,5 milijona evrov, število pa je še večje, saj se vsi podizvajalci niso javno izpostavili.

Gospodarska zbornica je že večkrat predstavila 24 javnih projektov, kjer so podizvajalci ostali nepoplačani. Vlada je zato ustanovila delovno skupino. Član komisije, odvetnik Franci Kodela, je predstavil ugotovitve. Naročniki niso preverjali izjav izvajalcev, da plačujejo davke in prispevke ter da imajo poravnane obveznosti do podizvajalcev. Ne enega ne drugega pogoja namreč številni ponudniki niso izpolnjevali.

Ugotovili so, da je v enem primeru bila sklenjena pogodba z izvajalcem, ki sploh ni bil izbran, večkrat pa so bili izbrani ponudniki z neobičajno nizkimi cenami. »Naročniki morajo v takšnih primerih cene preveriti, česar niso storili. Zato je polovica projektov nasedlih, polovica izvajalcev v postopkih insolventnosti in številni podizvajalci nepoplačani,« je naštel Kodela. Ta je še dodal: »Zakonodaja bi bila lahko boljša, a težava je, da se nekatera zakonska določila ne izvajajo ter da se naročniki zadovoljujejo z izjavami izvajalcev in jih ne preverjajo.«

Od 24 izpostavljenih projektov se je za zdaj poplačala samo terjatev podizvajalca pri gradnji očesne klinike, je povedala izvršna direktorica GZS Alenka Avberšek. Po njenih besedah je GZS del gradiva delovne skupine pred dvema mesecema posredovala na Komisijo za preprečevanje korupcije, napovedala pa je, da jo bo tudi na druge organe, med drugim na Nacionalni preiskovalni urad (NPU).