Osrednji Sloveniji se nasmiha nova švicarska naložba

V prvi fazi bo tovarna velika 12.000 kvadratnih metrov, zaposlovala bo vsaj 200 ljudi.

Objavljeno
01. avgust 2017 15.13
Kli
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović

Ljubljana – Dve leti je trajala tekma za 12.000 kvadratnih metrov veliko tovarno in dvesto delovnih mest in Slovenija je v finalu premagala Madžarsko. Švicarska družba v lasti japonske multinacionalke računa, da bo proizvodnjo v Sloveniji zagnala v prvi polovici leta 2019.

Švicarsko podjetje Lonstroff je od leta 2015 v lasti japonske multinacionalke Sumitomo Rubber Industries, ki več kot 85 odstotkov svojih prihodkov ustvari s proizvodnjo avtomobilskih gum Dunlop in Falken. Lonstroff že dve leti išče najustreznejšo lokacijo na območju Evropske unije, kjer bi lahko postavili novo tovarno izdelkov iz sintetičnih elastomerov za farmacevtsko in medicinsko industrijo. Slovenija je v končnem izboru lokacije za novo tovarno premagala Madžarsko.

V prvi fazi bo tovarna velika 12.000 kvadratnih metrov, zaposlovala bo vsaj dvesto ljudi, celotna vrednost naložbe pa bo po napovedih Švicarjev vredna okoli 34 milijonov evrov, so nam povedali na ministrstvu za gospodarstvo, ki ga vodi Zdravko Počivalšek. O naložbi se je s predstavniki Sumitoma in vodstvom družbe Lonstroff danes v Ljubljani pogovarjal tudi predsednik vlade Miro Cerar.

Cerar je potrdil prizadevanje vlade za nadaljnje zmanjševanje brezposelnosti v Sloveniji: »Po manj kot letu dni od mojega delovnega obiska na Japonskem in intenzivnem delu vlade, po Yaskawi z veseljem izrekam prisrčno dobrodošlico podjetjema Sumitomo Rubber in Lonstroff.« Poleg tega gre po njegovem za dokaz, da je Slovenija tudi v zelo močni konkurenci zmožna dobiti vrhunsko investicijo.

Priprave na investicijo, o kateri do zdaj ni bilo veliko slišati, so daleč, to kažejo tudi načrti investitorjev, ki hočejo prve izdelke iz Slovenije trgu ponuditi aprila leta 2019. Gradnja tovarne bi se zato morala začeti že prihodnjo pomlad.

Je v igri Logatec?

Lonstroff je že v sklepnih dogovorih z lastniki lokacije, kjer bo tovarna, a do dokončnega dogovora lokacije še ne želijo razkriti, da se ne bi vmešali zemljiški špekulanti. Neuradno smo izvedeli, da so Švicarji zavrnili lokacije na tako imenovanih problemskih območjih, ki jim jih je država najprej ponudila, saj so vztrajali pri lokaciji v osrednji Sloveniji, ki se jim zdi z logističnega vidika boljša izbira. Po naših informacijah, ki jih na ministrstvu niso želeli komentirati, se Lonstroff dogovarja za lokacijo na območju Logatca.

Na gospodarskem ministrstvu pravijo, da zapletov z varuhi okolja, kot smo jim priča v primeru naložbe Magne v Hočah, tokrat ne pričakujejo. Po njihovih navedbah gre v tem primeru za popolnoma drugo vrsto proizvodnje, brez izpustov. Po ocenah ministrstva bi švicarsko naložbo okoljevarstveniki morali celo podpreti, saj bo tovarna postavljena na degradiranem območju, ki je bilo že prej namenjeno industriji. Po naših, še nepotrjenih informacijah namerava Lonstroff tovarno postaviti v industrijski coni, na območju opuščenega industrijskega zemljišča KLI Logatec.

Največ 15 odstotkov subvencij

Ker je švicarska družba v lasti japonske multinacionalke vztrajala pri lokaciji v osrednji Sloveniji, si ne more obetati državne subvencije, ki bi presegala 15 odstotkov celotne vrednosti naložbe. Cilj švicarskih vlagateljev je, da bi stalno povečevali prodajo in da bi do leta 2020 dosegli 40 milijonov prihodkov ter se tako uveljavili med tremi največjimi proizvajalci elastomerov za farmacevtsko in medicinsko industrijo na svetu. Zdaj sodijo na šesto mesto v svoji panogi na svetu.