Paloma išče interesenta za 15-milijonsko dokapitalizacijo

Sladkogorska tovarna papirja zbira izjave o interesu za dokapitalizacijo v višini 15 milijonov evrov.

Objavljeno
03. februar 2015 09.41
Miha Rubin, Maribor, N. G., gospodarstvo
Miha Rubin, Maribor, N. G., gospodarstvo
Sladki Vrh - Uprava tovarne papirja Paloma je danes objavila povabilo vlagateljem k predložitvi izjav o interesu za dokapitalizacijo sladkogorske družbe v višini 15 milijonov evrov. Na nezavezujoče ponudbe investitorjev bodo čakali do 16. marca.

Omenjeno vabilo zainteresiranim vlagateljem (objavljeno v časopisih Financial Times in Finance) je »skladno s postopkom v procesu pridobivanja dodatnega kapitala za razvoj družbe«. Kot so danes sporočili iz Palome, zbiranje izjav o interesu za dokapitalizacijo vodita Erste Group Bank ter P&S Capital, ki sta bila izbrana kot izključna finančna svetovalca Palome v postopku povečanja kapitala.

Denar, ki naj bi ga pridobili v okviru dokapitalizacije, namerava Paloma vložiti v širitev proizvodnje na obstoječi lokaciji, kjer bi povečali zmogljivosti proizvodnje, izboljšali energetsko učinkovitost in pogoje dela. S tem bi tudi sledili viziji, da Paloma »postane vodilni proizvajalec visokokakovostnih higienskih papirjev v regiji«.

Sladkogorska tovarna papirja, ki je že nekaj časa v postopku privatizacije, je lani ustvarila 86,8 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je tri odstotke več kot leto prej. Ob tem je po še nerevidiranih rezultatih lani imela 3,46 milijona dobička iz poslovanja, kar je precej več kot leto prej, ko je ustvarila za dober milijon evrov dobička. Za letos v Palomi načrtujejo prek 90 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, dobiček pa v višini 4,2 milijona.

»Za nadaljnji obstoj in dolgoročni razvoj Palome je potrebna dokapitalizacija, ki bo zagotovila razvoj Palome v sodobno in mednarodno konkurenčno podjetje,« je povedal predsednik uprave Tadej Gosak. »Paloma potrebuje predvsem investicije v širitev proizvodnih zmogljivosti, da bo lahko na trgu še bolje izkoristila moč svoje blagovne znamke.«

Z današnjo objavo vabila investitorjem k izkazu interesa za sodelovanje v dokapitalizaciji se je po besedah Gosaka začela prva faza dokapitalizacije; v tej naj bi investitorji pripravili nezavezujoče ponudbe. Na vprašanje, kdaj bi lahko dokapitalizacija bila in s tem tudi sprememba lastništva Palome, pa iz podjetja nismo dobili konkretnega odgovora. »Postopek bo potekal v časovnih okvirih, ki so značilni za primerljive transakcije,« je sporočil Gosak.

Kot je napovedal, bodo v Palomi, ki je lani proizvedla prek 68.000 ton papirja, letos sledili začrtanim strateškim usmeritvam ter nadaljevali poslovno prestrukturiranje, zmanjševanje zapadlih obveznosti in prilagajanje podjetja potrebam trga. Ključna naloga bo tudi nadaljevanje postopka dokapitalizacije.