Panasonic se je premislil glede prevzema Gorenja

Uradni vzrok je podvojitev cene delnice, kar pa je slaba novica za špekulativne kupce Gorenjevih delnic.

Objavljeno
10. november 2016 09.42
Posodobljeno
10. november 2016 13.05
Družba Gorenje ob Partizanski cesti v Velenju 1.julija 2014.
Miha Jenko, Brane Piano
Miha Jenko, Brane Piano

Ljubljana − Japonski Panasonic se je po štirimesečnem skrbnem pregledu Gorenja odločil, da ne bo povečal deleža v velenjskem podjetju, kot glavni vzrok za to pa navaja porast cene Gorenjevih delnic, ki so se v pričakovanju prevzema zvišale s štirih na devet evrov.

»Po opravljenem skrbnem pregledu smo končali proces vrednotenja in presoje, upoštevajoč vse relevantne dejavnike, kot so trenutne razmere na trgu, trenutna Gorenjeva lastniška struktura, analiza rezultatov skrbnega pregleda z našega vidika itd. Ugotovili smo, da zdaj povečanje lastniškega deleža v Gorenju ni v skladu s trenutno investicijsko strategijo Panasonic Corporation,« je odločitev pojasnil Laurent Abadie, predsednik in generalni direktor Panasonic Europe in izvršni direktor Panasonic Corporation.

Laurent Abadie in Franjo Bobinac (desno) na predstavitvi strateškega partnerstva med podjetjema Gorenje in Panasonic Corporation julija 2013. Foto: Aleš Černivec/Delo

Zelo cenimo naše poslovno sodelovanje z Gorenjem in se nadejamo nadaljevanja našega partnerstva tudi v bodoče, zagotavljajo v Panasonicu, ki ne namerava prodati zdajšnjega 10,74-odstotnega deleža v Gorenju, je zagotovil Abadie.

V odgovorih na telefonski novinarski konferenci je povedal, da rezultat skrbnega pregleda Gorenja ni bistveno odstopal od njihovih začetnih predpostavk in zanikal, da bi na njihovo odločitev vplivali notranji (preiskava uhajanja notranjih informacij, sestava Gorenjevega vodstva, lastniška struktura) ali pa zunanji dejavniki, kot sta brexit ali izvolitev Donalda Trumpa.

Gorenje: Odločitev ne vpliva na cilje

Že četrto trimesečje zapored je Gorenje v letošnjem tretjem trimesečju poslovalo z dobičkom. Tudi objava, da Panasonic Corporation deleža v Gorenju ne bo povečeval, naj ne bi vplivala na razvojne cilje skupine do leta 2021, so sporočili iz uprave Gorenja po zasedanju nadzornikov, ki so se seznanili s poslovanjem in odločitvijo Japoncev.

Poznavalci razlagajo, da ima Panasonic v svoji strategiji sicer tudi razvoj produktne in marketinške pristnosti s področja gospodinjskih aparatov na evropskem trgu, a gre le za enega izmed načrtov, ki konkurira s tako zanimivimi, kakor je na primer sodelovanje z ameriško Teslo pri baterijah za električne avtomobile.

Tudi uprava Gorenja je poudarila, da je odločitev povezana z investicijskimi odločitvami japonske korporacije na svetovni ravni in ne z ugotovitvami skrbnega pregleda. V Gorenju opozarjajo na pojasnilo Panasonica, da »trenutno« ne bo povečeval lastniškega deleža ter da to ne vpliva na njihove cilje in razvoj po strateškem načrtu do leta 2021. Po njem Gorenje že v prvem letu izvajanja dosega več kot 50-odstotno rast dobička iz poslovanja zaradi rasti prihodkov in ugodne prodajne strukture.

V prvih devetih mesecih je izboljšalo lanske rezultate in poslovalo s 4,1 milijona evrov čistega dobička. Do konca leta bo predvidoma ustvarilo načrtovanih 7,6 milijona evrov dobička, s Panasonicom pa bodo nadaljevali poslovno sodelovanje, kot so ga zastavili v dogovoru o strateškem partnerstvu.

K 900,9 milijona evrov prihodka v devetih mesecih si do konca leta glede na že prejeta naročila obetajo še 340 do 350 milijonov evrov in s tem rekordno prodajo. Prihodki so bili za 2,9 odstotka višji kot v enakem lanskem obdobju. Poslovni izid pred obrestmi, davki, odpisi in amortizacijo (EBITDA) je znašal 60,5 milijona evrov, poslovni izid pa 25,2 milijona evrov, kar je 54,5 odstotka več kot lani. Neto zadolženost je s 405 milijoni evrov sicer ostala enaka lanski, a v Gorenju pravijo, da je ob višjih prihodkih vendarle manj neugodna.

Slaba novica za špekulativne delničarje

Panasonic ima do leta 2018 na razpolago 8,6 milijarde evrov za naložbe v prevzeme in raziskave in razvoj. In kako odločitev tako močne korporacije komentirajo v finančnih krogih? »Panasonic je zelo veliko podjetje z zelo visokimi prihodki, na mizi ima zagotovo zelo veliko investicijskih priložnosti. Gorenje je veliko in uspešno podjetje in trdno sem prepričan, da ni samo Panasonic njegov oglednik in potencialni investitor in strateški partner, da obstajajo tudi še drugi. Cena delnice bo zdaj zagotovo zanihala niže. A življenje gre naprej in vsak bo delal svoje delo, Panasonic pa bo ostal 10-odstotni in ne bo, recimo, postal 90- ali 100-odstotni lastnik Gorenja,« je za Delo povedal predsednik uprave Ilirike Igor Štemberger.

Predsednik uprave Ilirika Igor Štemberger. Foto: Uroš Hočevar/Delo

Odločitev Panasonica je slaba novica za delničarje, ki so Gorenjeve delnice kupovali špekulativno, na kratek čas, z namenom, da bi jih v tem kratkem obdobju preprodali, »sem pa trdno prepričan, da se bo čez čas oglasil nov strateški investitor, ki bo morda imel nekoliko drugačno strategijo. Morda, za razliko od Panasonica, tudi Gorenju ne bo najbolj prijazen, lahko pa se tudi stvar obrne in se bo Panasonic spet, čez čas, vrnil«, pravi Štemberger.

Gorenje je v strategiji upravljanja kapitalskih naložb države klasificirano kot pomembno podjetje, kar pomeni, da država v njem zadrži 25 odstotkov plus eno delnico, nihče od delničarjev ne sme imeti večjega deleža. Si je Panasonic premislil, ker je prišel do ugotovitve, da pri nas ni politične volje za prodajo deleža Gorenja? Štemberger:

»Trdno sem prepričan, da so v korporaciji Panasonic temeljito izkoristili obisk našega predsednika vlade na Japonskem, ga peljali v korporacijo in se z njim iskreno in odprto pogovorili. Kakšno je bilo sporočilo našega premiera in ali bo naša država umaknila iz portfelja SDH strateškost tega podjetja in dovolila prevzeti več kot 75 odstotkov, ne vemo. A če ni obljubil absolutnega odpiranja in razpoložljivosti državnega deleža v Gorenju, je bil to zanje seveda velik minus. Če pa jim je to zagotovil, pa kljub temu ne želijo prevzeti Gorenja, je bila zanje jeziček na tehtnici kakšna druga okoliščina.«

Dogovor med upravo Gorenja in japonskim koncernom o izvedbi skrbnega pregleda je sicer močno odmeval v javnosti.