Papirnica Goričane v prvo naložbo v energetiko po 40 letih

Skrbimo za okolje, je dejal direktor Andraž Stegz, a so proti novim okoljskim dajatvam, ki bi vzele 800.000 evrov na leto.

Objavljeno
02. december 2014 18.26
Papirnica Goričane
Marjana Hanc, Kranj
Marjana Hanc, Kranj

Medvode - V Papirnici Goričane so danes s slovesnostjo zaključili naložbo v nov kotel z nazivno zmogljivostjo 25 ton nasičene pare na uro, katero uprorabljajo v proizvodnji papirja. Gre za prvo naložbo v energetiko v tem podjetju po skoraj 40 letih. Ta je bila dimenzionirana na proizvodnjo celuloze, njeno obratovanje pa je bilo ustavljeno že leta 1991.

Menjava kotla je bila logistično zahteven zalogaj, saj so napravo najprej iz Nemčije zaradi izjemnih dimenzij kot izredni tovor pripeljali po cesti do Medvod. Ker nobeden od cestnih mostov čez Soro, ki vodita do papirnice, nima dovolj velike nosilnosti, so ga po železnici dostavili do papirnice, je povedal tehnični direktor Janez Gale.

Stari 40-tonski kotel, ki so ga prav danes dokončno konservirali, po potrebi ga bodo lahko aktivirali v 12 urah, namreč ni bil sposoben prilagajati različnim potrebam proizvodnje, ki so lahko od šest do sedem ton pare na uro pa vse do 23 ton na uro. Naložba v vrednosti 1,2 milijona evrov se bo tudi zaradi tega, ker bodo porabili kar 30 odstotkov manj zemeljskega plina, povrnila prej kot v dveh letih, precej nižje pa bodo tudi emisije toplogrednih plinov.

»Goričane so slovenska papirnica z dolgoletno tradicijo, na tem prostoru smo od leta 1788. Želimo se prebiti med najboljše proizvajalce brezlesnih nizkogramskih papirjev v Evropi. Skrb za okolje pa je eno temeljnih vodil pri sprejemanju poslovnih odločitev in tako bo tudi v prihodnjem letu,« je zagotovil direktor in lastnik papirnice Andraž Stegu.

V letu 2015 namreč načrtujejo dograditev rekuperacije na papirnem stroju, s čimer bodo ujeli še približno en megavat toplotne energije, posodobili pa bomo tudi linije izmeta z energetsko učinkovitimi pulperji in razvlaknjevalniki, z vgradnjo toplotnega izmenjevalca za hlajenje kondenzata na papirnem stroju pa bodo omogočili dvig temperature sveže vode in manjšo porabo sveže vode.

Direktor Stegu je na vprašanje, kakšno bo letošnje poslovanje v papirnici, ki je z 220 zaposlenimi največji zaposlovalec v občini Medvode, odgovoril, da bodo prodajne načrte uresničili in proizvedli 87.000 ton papirja, predvideni zastoj okoli novega leta bodo skrajšali, proizvodnja bo zaradi nujnih vzdrževalnih del stala le od 30. decembra do 8. januarja.

Goričane so kot energetsko intenzivno podjetje tudi podpisnik peticije proti novim okoljskim dajatvam. Konkretno bi to za njih pomenilo vsaj dve mesečni plači za zaposlene oziroma 800.000 evrov na letni ravni.

»Nisem naklonjen brezglavim in neracionalnim pravnim potezam,« je danes Stegu komentiral novo, 200.000 evrov vredno tožbo, ki jo je proti Goričanam vložila Nadškofija Ljubljana. Septembra se je zdelo, da bo spor glede vlaganj v dvorec Goričane reševal sporazumno po mirni poti, saj nadškofija ni vztrajala pri tožbi za tri milijone evrov. S tem je, kot je poudaril, Stegu, nadškofija skozi okno vrgla vsaj 60.000 evrov, ki so jih zbrali verniki.