Parafirali sporazum o finančnem prestrukturiranju Cimosa

Dogovor o sporazumu so dosegli predstavniki koprske družbe, banke in države.

Objavljeno
26. april 2013 12.41
bsu_Cimosova Tovarna Senožeče
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Ljubljana - Predstavniki Cimosa, lastnikov, bank in države so sinoči parafirali sporazum v zvezi z udeležbo v finančnem prestrukturiranju te koprske družbe. Podrobnosti niso razkrili, je pa to prvi korak, saj morajo v drugem sporazum sprejeti pristojni organi vseh deležnikov, so danes sporočili z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

V imenu države je sporazum podpisal minister Stanko Stepišnik, ki je v sporočilu za javnost zapisal, da je eden od pomembnih ciljev vlade reševanje zdravih, dobrih, a prezadolženih podjetji. Med ukrepi je tudi pred kratkim sprejeti zakon o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah, s čimer so po besedah ministra tudi poslanke in poslanci pripomogli k uresničevanju tega cilja.

»S parafiranjem sporazuma so deležniki pokazali pripravljenost dati svoje prispevke k reševanju družbe Cimos, d. d., ki so jo vsi deležniki prepoznali kot perspektivno razvojno gospodarsko družbo v evropski avtomobilski industriji. Reševanje Cimosa lahko štejemo kot primer dobre prakse. Seveda bo postopek prilagojen specifičnostim posameznih podjetij, ki naj bi jih na tak način reševali. Vsekakor je za to potrebnega veliko znanja, novih pristopov in ne nazadnje pripravljenosti za iskanje rešitev in pravočasno odločanje,« je še dajal minister.

Kot smo v Delu že poročali, dogovor o reševanju Cimosa predvideva več korakov: zagotovitev 35 milijonov evrov bančnih posojil z bančnim poroštvom, dokapitalizacijo Cimosa v višini deset do 12 milijonov evrov s strani lastnikov, sanacijske ukrepe v Cimosu in reprogram bančnih dolgov.

Slovenska vlada je 18. aprila sprejela sklep o aktivni udeležbi pri reševanju likvidnostnih težav koprskega Cimosa. Odobrila je državno poroštvo za 35 milijonov evrov bančnih posojil. Ukrep je poslala tudi evropski komisiji, ki ga mora potrditi zato, da ne bi bilo poznejših očitkov o nezakoniti državni pomoči.