Pesimistične napovedi za iskalce zaposlitve

Raziskava Manpower o napovedih zaposlovanja v Sloveniji za prvo četrtletje najslabša doslej.

Objavljeno
11. december 2012 13.30
acr zavod za zaposlovanje
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana - V raziskavi Manpower za prvo četrtletje 2013 slovenski delodajalci poročajo o zelo pesimističnih zaposlitvenih priložnostih za iskalce zaposlitve. Rezultati tokratne raziskave pa še razkrivajo, da so napovedi zaposlovanja najmočnejše v Tajvanu, Indiji, Braziliji, Mehiki, Kolumbiji in Panami, medtem ko najbolj negativne napovedi prihajajo iz Grčije, Italije, Španije, Slovaške, Slovenije in Nizozemske.

Od 622 slovenskih delodajalcev, ki so sodelovali v raziskavi, jih 10 odstotkov poroča o rasti zaposlitvenih možnosti v svojem podjetju oziroma enoti, 19 odstotkov vprašanih meni, da bodo zmanjševali število zaposlenih, 69 odstotkov pa jih ne načrtuje sprememb na področju zaposlovanja v obdobju med januarjem in marcem prihodnje leto.

Neto napoved zaposlovanja za Slovenijo (Net Employment Outlook) - indeks prikazuje razliko med odstotkom delodajalcev, ki pričakujejo rast zaposlovanja in odstotkom delodajalcev, ki pričakujejo upad zaposlovanja - je precej pesimistična, saj znaša minus devet odstotkov, zaposlitvene možnosti pa so v primerjavi tako s prejšnjim četrtletjem kot tudi z istim obdobjem lani upadle, saj je neto napoved zaposlovanja slabša za 12 oz. devet odstotnih točk, pravi raziskava podjetja ManpowerGroup. Tokratna napoved zaposlovanja je obenem tudi najslabša, odkar se raziskava v Sloveniji izvaja, t. j. od prvega četrtletja 2011.

Devet od desetih panog z minusom

Zaposlitvene možnosti so negativne v devetih od desetih gospodarskih panog, najnižje so v panogi javnega sektorja in socialnih storitev z neto napovedjo minus 27 odstotkov ter v gradbeni panogi z neto napovedjo minus 23 odstotkov. Kljub slabim rezultatom pa delodajalci vseeno napovedujejo rast zaposlitvenih možnosti v finančnih in poslovnih storitvah, zavarovalništvu ter nepremičninah z neto napovedjo sedmih odstotkov. Podatki kažejo, da delodajalci v naslednjem četrtletju napovedujejo upad zaposlovanja v vseh štirih regijah, še zlasti v severovzhodni in jugozahodni regiji.

Mednarodni rezultati

Na globalni ravni je večina delodajalcev glede zaposlovanja bolj negotova, kot je bila v začetku leta 2012, kar kaže na težavno obdobje za iskalce zaposlitve. Rezultati raziskave Manpower kažejo na slabše napovedi zaposlovanja v 29 od 42 držav v primerjavi z istim obdobjem lani, v primerjavi z zadnjim trimesečjem pa so napovedi zaposlovanje upadle v 21 državah. Šibka napoved je najbolj očitna v Evropi, kjer delodajalci v 13 od 24 držav poročajo o negativni napovedi zaposlovanja za prvo četrtletje. Za primerjavo, pred tremi meseci so negativno napoved zaposlovanja oddali delodajalci v osmih svetovnih državah.

Kljub negotovosti, ki je prisotna v Evropi, pa nemški trg dela kaže znake upiranja negativnim napovedim, saj delodajalci poročajo o podobni napovedi kot pred tremi meseci. »Upamo lahko, da se bo optimizem med nemškimi delodajalci kmalu odražal tudi med slovenskimi in tako pozitivno vplival na dogajanje na slovenskem trgu dela,« je dejala direktorica prodaje Romana Šercelj.

Negotovost v povpraševanju po storitvah in izdelkih je zajela tudi Kitajsko, kjer delodajalci poročajo o najšibkejših zaposlitvenih načrtih v zadnjih treh letih. Medtem pa delodajalci v ZDA poročajo, da bodo zaposlovali v podobnem obsegu kot v zadnjih šestih mesecih.