Pet meril za izbiro sistema ERP

V času, ko podjetja poslovanje obvladujejo z napredno poslovno programsko opremo, sta njena izbira in skrb zanjo zelo pomembni.

Objavljeno
09. januar 2017 13.11
Jože Polh
Jože Polh

Izbira poslovno-informacijskega sistema, znanega tudi pod kratico ERP, zahteva veliko pozornosti. Predvsem zato, ker se mora ta, če želi organizacija s svojimi zaposlenimi, partnerji in strankami poslovati kar najučinkoviteje, pravzaprav zliti s podjetjem oziroma se kar najbolje integrirati v njegovo poslovno okolje.

Preverili smo, katerih pet kriterijev nikakor na gre zanemariti pri odločitvi o novem sistemu ERP ali njegovi nadgradnji. Obstaja jih še veliko več, vendar je spodnjih pet najpomembnejših, zato jih ne prezrite.

1. Podpora lokalnega partnerja

Kako pomembna je pomoč, vedo vsi, ki so jo kdaj potrebovali. Resnici na ljubo je res, da dokler pomoči ne potrebujete, je kakovost podpore ponudnika zanemarljiva. A v svetu rešitev ERP je vsekakor eden najpomembnejših kriterijev odločitve. Zelo enostavno: programsko opremo boste kupili, plačali, implementirali in to je (načeloma) to. Šele, ko jo boste začeli res uporabljati, boste ugotovili, kaj pravzaprav pomeni kakovostna podpora in kako (različno) jo razumemo posamezniki in podjetja.

Podporo podjetje potrebuje tudi po začetnem uvajanju rešitve, saj raste, se razvija, menja strateške usmeritve, uvaja nove proizvode in ponudbo, zaposluje nove osebe itd. Sistem ERP velja za orodje, ki pomaga pri delu in sledi poslovnim procesom – logično je, da za vse prej naštete aktivnosti potrebuje podporo.

2. Proizvajalec spremlja in nadgrajuje delovanje sistema

Delovanje sistema ERP lahko primerjamo z analogijo iz avtomobilskega sveta. Proizvajalci avtomobilov vsako leto predstavijo kakšen nov, naprednejši model. Kako vedo, kaj izboljšati? Prav s tem, ko sledijo in testirajo delovanje svojih proizvodov tako v testnem kot v realnem okolju. Vsakič sicer ne zadenejo v polno, vendar s postopnimi nadgradnjami sodobni avtomobili dandanes niso niti malo podobni tistim izpred nekaj let. Opremljeni so z računalniki in senzorji, ki preprečujejo zdrs s ceste, kmalu bodo avtonomno vozeči …

V svetu poslovne programske opreme je napredek še večji. Ob nakupu avtomobila sicer dobimo tisto, kar si je proizvajalec zamislil, a nadgradnje in izboljšave v prihodnje so zelo omejene. Poslovni program pa enostavno nadgradimo in pridobimo nove funkcionalnosti, tudi takšne, ki v času njegovega nastanka preprosto niso obstajale.

3. Zmožnost sistema, da zadovolji poslovne potrebe

Podjetja sisteme ERP uvajajo s ciljem izboljšanja poslovanja. Same zmogljivosti so v primeru večine podjetij manj pomembne od prilagodljivosti, saj sistem, ki ga ni moč tesno integrirati v poslovanje podjetja, manj prispeva k izboljšanju poslovanja.

Dober sistem ERP tako podpira širok razpon poslovnih procesov, obvlada načrtovanje ter nudi možnost razširitve z internimi ali zunanjimi orodji. To še ni vse. Poslovni program je orodje, ki ga podjetje kupi za uporabo na dolgi rok. Ne gre za enkratno operacijo. Zato velja že takoj predvideti kar največ poslovnih potreb v prihajajočih letih in preveriti, ali jih potencialna rešitev podpira.

4. Nenehen razvoj rešitve

Ponudniki rešitev se med seboj ločijo po sposobnosti razvoja programske opreme. Kaj hitro lahko preverite, kako intenzivno ponudnik dela na razvoju že s tem, ko si ogledate (naj)novejši in kakšno starejšo različico. Zgovoren podatek je tudi število razvojnikov in krvna (beri: finančna) slika ponudnika.

»Najmanj, kar mora ponudnik programske opreme zagotavljati svojim strankam, so redne posodobitve zakonodajnih sprememb v programu. Razvoj pa mora slediti tudi trendom na področju ERP ter pri samih funkcionalnostih upoštevati mnenja in predloge svojih uporabnikov, ki iz prakse najbolje vedo, kje so možnosti za optimizacijo delovanja programa. V poslovnem programu Pantheon je dve tretjini izboljšav rezultat predlogov in mnenj uporabnikov,« pravi vodja ključnih kupcev v Datalabu Davorin Kelenc. Program Pantheon sicer uporablja že več kot 49.000 podjetij v Srednji in Vzhodni Evropi.

5. Cena sistema ni odločilni dejavnik

Zadnji, a nič manj pomemben kriterij, je seveda cena rešitve. Pri tem velja namesto zgolj nakupne cene zasledovati vidik skupnih stroškov lastništva (TCO), v katere so vključeni stroški namestitve, uporabe in vzdrževanja poslovnega programa. Te velja izračunati oziroma kar najbolj natančno oceniti za daljše obdobje, tipično vsaj za tri ali pet let. Licence za rabo programske opreme so le del stroška poslovnega programa. Implementacija utegne biti zelo draga, posebej, če gre za uvajanje v kompleksno okolje, zato je nikakor ne gre zanemariti.

Našteli smo le pet kriterijev, ki jih velja upoštevati pri izbiri sistema ERP, a obstaja jih še veliko. Glede na poslovne potrebe preverite še funkcionalnost sistema, dokumentacijo, enostavnost implementacije in združljivost z drugo (beri: obstoječo) programsko opremo.