Petrič omenil možnost Kolektorjevega prevzema terjatev do Hidrie

FMR Holding je od Gorenjske banke odkupil 38,66-odstotni delež v družbi FMR, ki je največji posamični lastnik koncerna Kolektor.

Objavljeno
30. avgust 2016 14.18
Kolektor in FMR
N. G., M. J.
N. G., M. J.

S tem, ko je družba FMR Holding od Gorenjske banke odkupila 38,66-odstotni delež v družbi FMR, ki je največji posamični lastnik koncerna Kolektor, prihajajo svetlejši časi za Kolektor in FMR, saj se bodo povsem posvetili poslovanju koncerna, je na novinarski konferenci dejal predsednik sosveta Kolektorja Stojan Petrič, sicer tudi predsednik nadzornega sveta FMR.

Petrič je dejal, da je vodstvo Hidrie lastništvo v družbi FMR »grobo izkoriščalo za doseganje svojih osebnih ciljev in škodovanje meni osebno, skupini FMR in koncernu Kolektor, namesto da bi se osredotočali na poslovanje«. V tem času je Hidria zahtevala več revizij poslovanja in zoper mene osebno vložila več kazenskih ovadb,« gonja pa se je nadaljevala tudi v medijih, »kjer se je izkoriščalo nastrojenost javnosti za kritiko vsakogar, ki izstopa iz povprečja.«

V zvezi s preiskavami, ki jih je pri njemu doma in v Kolektorju opravil NPU na podlagi ovadbe Odvetniške pisarne Zidar Klemenčič, je dejal, da »je bil nakup Kolektorja Etre transparenten« in da »pri njem ni prišlo do oškodovanja Kolektorja.« Upravičenost nakupa potrjuje tudi ponudba nemške družbe za nakupa Etre, ki znaša 2,5-krat več, kot je zanjo 2010 plačal Kolektor, »a mi Kolektorja Etre ne bomo nikoli prodali.«

»Kar se tiče odnosa med Hidrio in Kolektorjem lahko rečem, da ob sedanjem tempu v obeh družbah ne bi bil presenečen nad eventuelno prevzemno ponudbo koncerna Kolektor za odkup bančnih terjatev do Hidrie čez nekaj let,« je še dodal. Po njegovem mnenju bi bila to najboljša rešitev za idrijsko dolino, za male delničarje v H&R ter za Slovenijo: »Če bi odkup opravili pred dvema letoma, za kar je koncern že dal ponudbo bankam, bi tudi IMP Klima ostala v slovenskih rokah.«

Kot smo poročali, je Gorenjska banka ta delež pridobila od družbe HDR Naložbe, ki je del skupine H&R, ta pa je v večinski lasti vodstva Hidrie. H&R je pri Gorenjski banki najel kredit, s katerim je pomagal Binetu Kordežu pri prevzemu Merkurja. Ko se je Merkur znašel v prisilni poravnavi, je Gorenjska banka terjala vračilo denarja, družba H&R pa kredita ni odplačevala. Banka je zato aktivirala svoja zavarovanja, Hidria pa je celoten posel izpodbijala, ker naj bi bi družba H&R na predlog Gorenjske banke in Merfina sklenila le navidezno pogodbo z njima.

Primer je končal na sodišču, ki je pritrdilo Gorenjski banki. H&R je z bankami sklenil sporazum o finančnem prestrukturiranju, s katerim se je zavezal tudi k odprodaji delnic FMR.

Petrič: Presežki za prevzeme

Skupina FMR je po tej transakciji ponovno prešla v lastništvo zaposlenih in upokojencev koncerna Kolektor. Holding ima zdaj zdaj v FMR trden, 80,27-odstotni upravljavski delež, predsednik uprave FMR Andrej Kren, ki cene za kupljeni delež ni želel razkriti,  pa je napovedal, da bodo v sredo objavili tudi namero za prevzem 0,45-odstotnega deleža FMR, ki ni v lasti FMR Holdinga ali Kolektorjevih podjetij, nato pa naj bi v 30 dneh sledila še ponudba za prevzem vseh drugih delnic FMR.

Skupina FMR (njen del je tudi Delo), ki je lani ustvarila za dobrih 11 milijonov čistega poslovnega izida, bo letos še povečala prihodke. V koncernu Kolektor pa je po sedmih mesecih največjo, kar 25-odstotno rast, zabeležil sektor energetike, po drugi strani je padec pri komponentah za avtomobilsko industrijo, pri gradbeništvu pa ostaja plan dobrih 70 milijonov realizacije. Računajo tudi, da bodo kmalu dobili soglasje AVK za prevzem cestnega podjetja Gorica.

Kolektor ima pri 500 milijonih prometa EBITDA (dobiček iz poslovanja pred amortizacijo) med 50 in 60 milijoni in med 30 do 35 milijoni evrov dobička. »Imamo 360 milijonov evrov kapitala, nekaj čez 70 milijonov evrov gotovine na bankah in 47 milijonov evrov kreditov, kar pomeni, da imamo 23 milijonov presežka za take ali drugačne prevzeme, ob tem da smo praktično nezadolženi, naš kreditni potencial pa je med 100 in 200 milijoni evrov,« je še povedal Petrič, ki je napovedal nove prevzeme, zlasti v tujini.