Petrol za 15 odstotkov povečal dobiček

Naftni trgovec je lani ustvaril štiri milijarde evrov prihodkov in 60,7 milijona evrov čistega dobička.

Objavljeno
13. marec 2015 09.55
Petrol, Slovenska naftna družba. Ljubljana 17. september 2014.
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo
Skupina Petrol je kljub zahtevnim poslovnim razmeram dosegla dobre rezultate, kar kaže na sposobnost, da se na poslovne izzive učinkovito odziva, so sporočili s slovenskega naftnega trgovca. Skupina Petrol je lani ustvarila 4 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je dva odstotka več kot leto prej. Prav tako se je lani glede na leto prej za dva odstotka povišal poslovni izid iz poslovanja, saj je znašal 95,9 milijona evrov, medtem ko je Petrol ustvaril 60,7 milijona evrov čistega dobička, kar je 15-odstotno povečanje glede na leto 2013. Nadzorni svet je poslovanje označil za uspešno.

Skupina Petrol je v lani prodala 2,8 milijona ton proizvodov iz nafte, kar je odstotek več kot v letu 2013, prihodki od prodaje trgovskega blaga pa so ostali nespremenjeni pri 476 milijonih evrov. Skupina je lani prodala tudi 112,6 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina, 68.300 ton utekočinjenega naftnega plina, 8,7 teravatnih ur električne energije in 82.400 megavatnih ur toplotne energije.

Na poslovanje Petrola so tudi v lani pomembno vplivali gibanje cen na naftnem trgu, ter menjalni tečaj ameriškega dolarja, pojasnjujejo v podjetju: »Svetovni naftni trg sodi med najbolj nestabilne trge, spremembe cen nafte in naftnih derivatov lahko tako bistveno vplivajo na velikost prihodkov od prodaje.« Na poslovanje družbe vplivajo tudi razmere na trgih, kjer poslujejo: »Med najpomembnejše sodijo domače povpraševanje in gospodarska rast, menjalni tečaj ameriškega dolarja ter ukrepi, s katerimi država regulira cene in trg energentov. Slovenija in Hrvaška, ki sta Petrolova največja prodajna trga, se že nekaj let soočata z zaostrenimi gospodarskimi razmerami. V Sloveniji so cene proizvodov iz nafte še vedno državno regulirane, modelska marža za motorne bencine, dizelsko gorivo in ekstra lahko kurilno olje je določena v fiksnih zneskih in je precej nižja od povprečja v Evropske unije. Cene proizvodov iz nafte na Hrvaškem pa od začetka leta 2014 niso več državno regulirane in se oblikujejo prosto po pogojih trga«.

Petrol je ob koncu lanskega leta imel 479 bencinskih servisov, od tega 315 v Sloveniji, 101 na Hrvaškem, 38 v Bosni in Hercegovini, 8 v Srbiji, 9 v Črni gori in 8 na Kosovu.

V Sloveniji dražji naftni derivati

Lani so bile v Sloveniji cene naftnih derivatov v primerjavi s sosednjimi državami večinoma višje, predvsem zaradi visokih trošarin, kar se je negativno odrazilo pri prodaji na obmejnih in avtocestnih bencinskih servisih, pravijo v Petrolu in dodajajo: »Dodatno je pogoje poslovanja Petrola na slovenskem trgu poslabšala sprememba zakona o trošarinah, s katero je bilo ukinjeno povračilo trošarine za dodana biogoriva fosilnim gorivom«.