Pfizer kupil še enoto za antibiotike AstraZenece

Ta teden je ameriški gigant kupil že biotehnološko družbo Medivation

Objavljeno
24. avgust 2016 18.33
M. F. K.
M. F. K.
Ljubljana – Britanska farmacevtska družba AstraZeneca je privolila, da bo ameriškemu gigantu Pfizerju prodala eno izmed svojih enot, ki se ukvarja s proizvodnjo antibiotikov. Pfizer bo za nakup odštel 1,6 milijarde dolarjev (1,4 milijarde evrov).

Po pričakovanjih AstraZenece bo prodaja enote končana v zadnjem letošnjem četrtletju. V podjetju poudarjajo, da jim bo prodaja omogočila, da se osredotočijo na razvoj zdravil na svojih glavnih področjih, in sicer za zdravljenje raka, za bolezni dihal, srca in ožilja. V portfelju AstraZenece so med drugim že odobreni antibiotiki Merrem in Zinforoand Zavicefta ter ATM-AVI in CXL, ki so še v kliničnem razvoju.

Kot je znano, je AstraZeneca leta 2014 po dolgotrajnih pogajanjih zavrnila prevzemno ponudbo Pfizerja, vredno 120 milijard ameriških dolarjev. AstraZeneca je lani podvojila čisti dobiček na 2,83 milijarde dolarjev. Družba si želi na novo vzpostaviti svoj portfelj patentiranih zdravil, predvsem za zdravljenje raka, ob hudi konkurenci izdelovalcev generičnih zdravil ob poteku patentov. AstraZeneca se je decembra lani ob tem dogovorila za do štiri milijarde dolarjev vreden nakup 55-odstotnega deleža v podjetju Acerta Pharma, ki razvija zdravilo za krvne rake. Britansko podjetje razvija tudi nekaj inovativnih zdravljenj, med drugim za bolezni dihal in sladkorno bolezen.

Teden bogat z nakupi

Novica o nakupu nove enote pa prihaja le nekaj dni potem, ko je Pfizer za 14 milijard dolarjev kupil biotehnološko družbo Medivation, ki je specializirana za zdravljenje raka. Kot je ob tem povedal prvi človek Pfizerja Ian Read, v podjetju pričakujejo takojšno rast prihodkov in dobička. Ustanovitelj in prvi mož Medivationa verjame, da je združitev s Pfizerjem pravi korak v smeri razvoja. Dodal je, da bo združitev podjetij ugodna za delničarje in tudi za zaposlene, ki bodo imeli v večji družbi nove izzive.

Z nakupom družbe Medivation bo Pfizer v svojo ponudbo dodal zdravilo Xtandi, ki ga ocenjujejo za enega najbolj obetavnih na področju zdravljenja raka prostate. Analitiki ocenjujejo, da bo zdravilo do leta 2020 podjetju prineslo okoli 1,33 milijarde dolarjev na leto. Prav tako Medivation proizvaja obetavno zdravilo za raka na dojki, ki je trenutno v tretji fazi raziskav.

Za nakup Medivationa se je zanimalo tudi francosko farmacevtsko podjetje Sanofi, ki je ponudilo 58 dolarjev za delnico oziroma 10 milijard dolarjev, a je ta ponudbo julija zavrnil z obrazložitvijo, da to ni v najboljšem interesu delničarjev. Pfizerja pa so ocenili za idealnega »zakonskega partnerja«.

Lani je Pfizer za 17 milijard dolarjev kupil Hospiro, ki se ukvarja z medicinskimi pripomočki.