Ime dneva: Platforma za pametne župane

Platforma SmartIScity podpira bolj učinkovito upravljanje mesta in sodelovanje s prebivalci. Testirali so jo v Šentrupertu.

Objavljeno
08. april 2016 18.12
Barbara Pavlin
Barbara Pavlin

Ljubljana – Ameriška revija CIOReview, ki raziskuje in izpostavlja najboljše podjetniške prakse na tehnološkem področju, je slovensko podjetje SmartIScity uvrstila na seznam 20 najbolj obetavnih ponudnikov rešitev za pametna mesta 2016.

Trendi kažejo, da bo v prihodnje vse več ekonomske aktivnosti v mest. Ker bo tudi več ljudi živelo v mestih, se bodo ta soočala z določenimi problemi. »Iz teh problemov je treba videti rešitve ter v našem primeru tudi nove ekonomske modele in poslovno idejo, ki smo jo razvili v ta namen,« pravi direktor in partner v podjetju Blaž Golob.

Tako so v SmartIScity pred dvema letoma v sodelovanju s podjetjem Smartis začeli razvijati platformo za pametna mesta, ki podpira bolj učinkovito upravljanje mesta in sodelovanje s prebivalci. Produkt so konec februarja predstavili na konferenci Mobile World Congress v Barceloni.

Testirali so jo v Šentrupertu

Prva občina, ki je testno začela uporabljati platformo je Šentrupert. Prihodnji teden pa bodo rešitev začeli uporabljati še v mestni upravi Dubrovnika. Kmalu bo kazalnike za Zeleno prestolnico Evrope spremljala tudi Ljubljana, ki je paket storitev in informacijskih rešitev SmartIScity za pametna mesta dobila kot prejemnica nagrade Zlati kamen za razvojno najbolj prodorno občino.

V prvem koraku je platforma namenjena kot orodje županu in vodstvu pri upravljanju mesta, končni cilj pa je, da ga uporabljajo tudi meščani. »S tem odpiramo neko novo obliko participacije pri predlogih za izboljšanje poslovanja mesta,« pravi Golob. A za to je, kot dodaja, treba doseči kritično maso mest, ki platformo uspešno uporabljajo.

Na enem mestu pregled delovanja občine

Ta županu omogoča upravljanje urbanističnega, socio-ekonomskega in tehnološkega razvoja mesta, merjenje in poročanje o napredku v realnem času. Delovanje mesta se meri skozi 150 različnih kazalnikov, na primer energetske izgube, čistoča zraka, pretok prometa in zelene površine. Platforma zbira povratne informacije meščanov in jim poroča o napredku najpomembnejših ključnih indikatorjev napredka, kratkoročnih in srednjeročnih načrtih ter o prioritetni razvrstitvi prihajajočih projektov. Župan ima tako na enem mestu pregled stanja delovanja občine, pravi Golob.

Naloga županov je tudi privabljanje investitorjev, ki se tudi prek platforme SmartIScity lahko vključujejo v razvoj mesta s svojimi poslovnimi pobudami. »Danes gre komunikacija predvsem v smislu kritike in problemov, naslednji korak je soustvarjanje in participacija, ki ju želimo omogočiti. Za vsem tem pa stoji tehnologija, umetna inteligenca, digitalna rešitev,« razlaga Golob.

Iščejo strateškega partnerja

Ekipa trenutno pili svojo idejo v okviru programa Commercial Tech v pospeševalniku ABC. »Razvili smo produkt, testirali trg, ocenili pa smo, da nam v ABC lahko pomagajo dodelati poslovni model, ki je zelo kompleksen,« o tem, zakaj so se odločili za pospeševalniški program razlaga Golob in nadaljuje: »V Barceloni se je pokazalo, da je veliko zanimanja za tovrstne produkte predvsem tam, kjer so določene rešitve za pametna mesta že vpeljane. Tako menimo, da nam v ABC lahko pomagajo do strateškega partnerja, investitorja, ki bi nam pomagal, da lahko našo platformo nadgradimo v širšem obsegu. S tem bi nam omogočili večji poslovni preboj.«

Konkurenčne rešitve ponujajo predvsem velika podjetja, kot so IBM, SAP in Microsoft, ki pa so drage in imajo t. im. silosne rešitve, na primer za transport, za energijo ipd. »Mi pa prihajamo z bolj prilagodljivim pristopom in imamo celostni pregled na delovanje mesta, ki na koncu vključuje še deležnike,« poudarja Golob.