Delavci po štirih letih in pol stečaja do prvih evrov

Primorje ni prodalo zemljišča na Debelem rtiču, nekdanji delavci Stavbenika pa bodo dobili delno poplačilo.

Objavljeno
08. avgust 2017 15.47
Nejc Gole
Nejc Gole

Ljubljana – Stečajni upravitelj Primorja Rudolf Hramec na javni dražbi ni prodal zemljišča na Debelem rtiču pri Ankaranu, ki ga je prodajal za 5,8 milijona evrov. Medtem Hramec prodaja še drugo premoženje, med drugim zemljišče z gradbenim dovoljenjem za hotel in gradnjo vodnega parka v Izoli. Prodajo tega najbolj čakajo nekdanji delavci Stavbenika, ki si po tem lahko obetajo poplačilo neizplačanih plač in odpravnin.

Rudolf Hramec je povedal, da dražba 41.000 kvadratnih metrov stavbnega in kmetijskega zemljišča na Debelem rtiču ni bila uspešna, razlogov za neprodajo pa ni želel komentirati.

Že pred samo dražbo pa nam je dejal, da je med potencialnimi investitorji vladala velika negotovost, saj je občina Ankaran obvestila stečajnega upravitelja, da bo spremenila občinske prostorske načrte. Na zemljišču na severni strani Debelega rtiča, blizu slovensko-italijanske meje, je ajdovsko Primorje nameravalo zgraditi višjecenovno turistično naselje s pripadajočo infrastrukturo, denimo bazeni in urejeno plažo.

Območje je torej namenjeno gradnji turističnih kapacitet, ankaranska občina pa naj bi v prostorskih načrtih uskladila namensko s trenutno dejansko rabo zemljišč, ki vključujejo gozd in zelene površine. Ta zemljišča sodijo tudi v širše območje spomenika Debeli rtič, za katerega ankaranska občina na ministrstvu za okolje in prostor vodi postopke za ustanovitev režima dodatne naravovarstvene zaščite.

Prodajo v Izoli 
čakajo delavci Stavbenika

Medtem pa Primorje v stečaju prodaja ostalo premoženje. Objavilo je vabilo k oddaji ponudb za nakup parkirišč v lasti TPC Livade. To je v 89-odstotni lasti Primorja in skupaj z njim prodaja več nepremičnin; pomembnejše od parkirišč je 21.000 kvadratnih metrov zemljišč z gradbenim dovoljenjem za hotel in gradnjo vodnega parka v Izoli.

Na teh nepremičninah TPC Livad ima prvo hipoteko Stavbenik, nekdanje hčerinsko podjetje Primorja, ki je prav tako v stečaju. A Stavbenik je za razliko od Primorja skoraj brez premoženja, saj je vse nepremičnine in premičnine najemal od Primorja. Medtem ko so delavci Primorja že dobili poplačane prednostne terjatve, skupaj z obrestmi, bo več kot sto nekdanjih delavcev Stavbenika prvo poplačilo dobilo šele štiri leta in pol po začetku stečaja.

V petek je namreč stečajni upravitelj Stavbenika Valter Stepan objavil načrt prve prednostne razdelitve, v kateri bodo delavci dobili poplačanih 42 odstotkov neizplačanih plač in odpravnin. Upravitelj bo tako razdelil dobrega pol milijona evrov, medtem ko je celotni dolg do delavcev več kot 1,3 milijona evrov.

Preostanek poplačila bodo delavci prejeli po prodaji nepremičnin TPC Livade, je ocenil Stepan. Da bi prej prejeli dolgovani denar, je Obalna sindikalna organizacija KS 90 pozvala ločitveno upnico Stavbenika Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), naj se začasno odpove poplačilu obresti iz prodaje projekta poslovno-stanovanjskega objekta Oktobrska v Izoli in ta denar nameni poplačilu prednostnih terjatev. DUTB pa naj se poplača ob prodaji nepremičnin družbe TPC Livade. V DUTB so pojasnili, da nimajo zakonskih možnosti, da se odrečejo plačilu zakonitih zamudnih obresti v korist tretje osebe: »To bi pomenilo, da se DUTB zaradi koristi ožje skupine državljanov odreka poplačilu v škodo vseh državljanov.«

Še kar nekaj premoženja

Primorje ima še kar nekaj neprodanega večjega premoženja. Septembra bo javna dražba skoraj 30.000 kvadratnih metrov stavbnega zemljišča v Postojni. Nepremičnine bodo prodajali v štirih sklopih s skupno izklicno ceno dobrih 600.000 evrov.

Do 25. septembra pa stečajni upravitelj zbira zavezujoče ponudbe za nakup zemljišča v Semedeli v Kopru. Gre za tretji poskus prodaje slabih 8000 kvadratnih metrov nepozidanega stavbnega zemljišča po izhodiščni ceni 1,39 milijona evrov.
Med pomembnejšim neprodanim premoženjem so še obrat armiranobetonskih izdelkov v Ajdovščini, zemljišča za industrijsko dejavnost v Vrtojbi, poslovna stavba v Kromberku, samski dom v Izoli in počitniško naselje z več kot 30 objekti na Cresu.