Cimos bo reševala državna DUTB

Slaba banka v družbo po načelih zasebnega vlagatelja, svoj del bodo morali prispevati tudi Hrvati.

Objavljeno
28. februar 2017 12.13
tlo cimos
Š. P., STA, Katja Svenšek, Novica Mihajlović
Š. P., STA, Katja Svenšek, Novica Mihajlović
Ljubljana – Država bo preživetje Cimosa zaupala Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki si je z načinom reševanja družbe od uvedbe prisilne poravnave do propadle prodaje italijanskemu kupcu nakopala nemalo kritik. A minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je prepričan, da jim bo uspelo zagotoviti dolgoročno stabilnost Cimosa in se hkrati izogniti grožnjam nedovoljene državne pomoči.

Dan po tem, ko je italijanski kupec Cimosa ponovil, da odstopa od nakupa, so predstavniki ministrstva za gospodarstvo, DUTB in Slovenskega državnega holdinga (SDH) začeli »piliti« tako imenovan načrt B. Ne minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek ne šef DUTB Imre Balogh podrobnosti načrta včeraj nista želela razkriti, sta pa oba ponavljala, da bo slovenska slaba banka, ki je, kot je znano, v stoodstotni lasti države, v Cimos vstopila po načelu zasebnega vlagatelja oziroma lastnika. To naj bi bilo tako po mnenju Počivalška kot Balogha zagotovilo, da evropska komisija ne bo sprožila postopka zaradi nedovoljene državne pomoči. Država bo v Cimos sicer vstopila za tri do pet let.

Iz dodatnih, a kljub temu skopih pojasnil šefa DUTB, je bilo mogoče razbrati, da naj bi ta pri svojem vstopu v Cimos ravnala po načrtu, ki je bil predviden za italijanskega vlagatelja Palladio Finanziaria oziroma njegovo podjetje TCH Cogema. Povedano drugače – DUTB naj bi sprejel iste odločitve in isto tveganje, kot ga je bil pripravljen sprejeti zasebni vlagatelj. Ta naj bi, kot so pojasnili včeraj na ministrstvu za gospodarstvo, poleg kupnine v višini 100.000 evrov družbi takoj namenil še 20 milijonov evrov kapitala. Po neuradnih informacijah bi Italijani skladno z dogovorom v prihodnjih nekaj letih v Cimos vložili še 30 milijonov evrov ter dobavitelje, kupce in tiste, ki so Cimosu pomagali po začetku prisilne poravnave, poplačali v celoti. Prevzeli bi tudi za okoli 110 milijonov evrov dolga, kar je, kot je pojasnil Počivalšek, za Cimos stabilen dolg. »Primerno korporativno upravljanje je ključno in to bo zagotovljeno,« je še dejal Balogh.


Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, Imre Balogh in Lidija Glavina pred izjavo za javnost. Foto: Blaž Samec/Delo

Te načrte bo morala država seveda predstaviti v Bruslju, glavni akterji pa so, kot je bilo mogoče opaziti, optimistični. Po besedah našega sogovornika, ki je želel ostati neimenovan, bo pri tem sicer ključno, kaj je botrovalo odločitvi Italijanov, da od posla odstopijo. Marsikdo namreč dvomi, da je nesojenega kupca res pregnalo dolgotrajno dogovarjanje med Slovenijo in Hrvaško. Če je odločitev, da namero za nakup največje avtomobilske družbe pri nas opusti, ker je spoznal, da se je uštel, bi komisija državno intervencijo lahko presojala tudi drugače.

Povezovanje z Mariborsko livarno Maribor?

Minister Počivalšek je včeraj še dejal, da bo DUTB v iskanju rešitve za Cimos preveril tudi možnost povezovanja z drugimi podjetji iz iste panoge. Gre za dodatek k prvotnim nameram, je pojasnil, po poročanju portala Siol pa naj bi na ministrstvu pri tem mislili na Mariborsko livarno Maribor. Tudi zanjo DUTB in SDH, kot je znano, iščeta kupca, vendar sta oktobra lani zaradi premajhnega interesa potencialnih vlagateljev prodajni postopek zamrznila. Predvsem minister za gospodarstvo je s prstom vztrajno kazal na italijanskega kupca, ki da je bil obveščen o poteku pogajanj med Slovenijo in Hrvaško oziroma DUTB in hrvaško slabo banko DAB. Stranema je uspelo, tako je povedal Počivalšek, uskladiti vsa nerešena vprašanja, pogodbo pa naj bi podpisali takoj, ko bi italijanski kupec zagotovil vstop v Cimos

Počivalšek: Cimosu za 400 milijonov naročil

»Čeprav smo dosegli dogovor s Hrvaško, so nas po medijih obvestili, da od pogodbe odstopajo. Takšna ravnanja so po mojem mnenju škodljiva za Cimos in resnega kupca neverodostojna,« je dejal minister za gospodarstvo. Hkrati je zanikal, da bi ključni Cimosovi partnerji odpovedali sodelovanje z družbo, in zatrdil, da je podjetju od oktobra lani uspelo skleniti za 400 milijonov evrov poslov. Prizadevanja bodo zdaj usmerili v prepričevanje kupcev Cimosa.

Kaj pa dogovor s Hrvaško o poplačilu v višini sedem milijonov evrov? Počivalšek je povedal, da je ta dogovor pogojeval italijanski kupec in da zdaj po njem ni več potrebe. Dodal je, da se bodo s Hrvati poskušali dogovoriti, kako se bodo oni vključili v reševanje Cimosa.

Odzivi na alternativni načrt

Razloge za takšen razplet Cimosove zgodbe gre iskati predvsem v prevelikem razkoraku med upravljanjem družbe in operativnim delom v njej, je prepričan dolgoletni nadzornik in predsednik uprave Banke Koper Vojko Čok. Kot je dejal za STA, bi bilo škoda izgubiti tako tehnično znanje, paziti pa je treba predvsem, da se s podjetjem ne bi kdo okoristil.

V ZL kritizirajo napoved ministra Zdravka Počivalška, da bo DUTB Cimos prestrukturirala po načelu zasebnega investitorja, saj da to pomeni "skubljenje" podjetja z namenom povečanja dobičkonosnosti in ponovnega poskusa prodaje. V ZL zahtevajo reševanje Cimosa po načelih državnega lastnika, tako da se razvije in dolgoročno ostane v državni lasti.

V ZL zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za gospodarstvo, na kateri bodo obravnavali problematiko Cimosa. S sklepi predlagajo, da Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) podjetje dokapitalizira in prestrukturira ter ga preda v upravljanje Slovenskemu državnemu holdingu (SDH). Želijo še, da se Cimos opredeli kot strateško naložbo, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil vodja poslanske skupine ZL Luka Mesec.