Počivalšek: Gorenje naj dobi strateškega partnerja

Z usodo velenjske družbe se ukvarjajo tako državni lastnik kot stranke koalicije.

Objavljeno
28. november 2017 17.43
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Medtem ko uprava Gorenja preučuje zahteve treh delničarjev za sklic skupščine, na kateri bi delničarji odločali o zamenjavi dveh nadzornikov, se z usodo velenjske družbe, kot kaže, intenzivno ukvarjajo tudi državni lastnik in stranke aktualne koalicije. O tem pa, kot kaže, niso enotni.

Prihodnji teden naj bi bila predvidoma seja nadzornega sveta Kapitalske družbe (Kad), ki se že nekaj časa aktivno ukvarja tudi z vprašanjem usode Gorenja, kjer ima Kad 16,4-odstotni delež, v nadzornem svetu velenjske družbe pa prek predsednika uprave Bachitarja Djalila tudi svojega predstavnika. Kot je mogoče izvedeti neuradno, tudi nadzornike Kada skrbi poslovanje Gorenja, predvsem nedoseganje načrtov iz strategije do leta 2020, zato se menda nameravajo najkasneje januarja sestati z upravo in nadzornim svetom našega največjega proizvajalca bele tehnike.

O Gorenju s Počivalškom

Nedavno sta po naših informacijah predstavnika Kada v zvezi z Gorenjem obiskala tudi ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Z njim sta se menda pogovarjala tudi o tem, kaj storiti, če se bo iz družbe odločil umakniti Panasonic, ki ima v družbi desetodstotni delež. To je po odstopu od prevzema in prekinitvi poslovnega sodelovanja z Gorenjem precej verjetno.

Krepitev državnega vpliva?

V koalicijskih vrstah se pojavlja ideja, da bi morala ta delež odkupiti država oziroma Kad, ki bi si s tem zagotovil četrtinski vpliv v tej družbi. To utemeljujejo s tem, da je bila družba uvrščena med pomembne državne naložbe. Slišati je celo, da je temu naklonjen tudi minister Počivalšek, a ta je na vprašanje o tem za Delo odgovoril, da bi bilo »za razvoj Gorenja najbolje, da bi v lastniški delež vstopil strateški partner«.

Tudi na ministrstvu za finance po neuradnih informacijah niso naklonjeni krepitvi državnega lastniškega vpliva v Gorenju. Uradno so že večkrat pojasnili, da je to stvar Kada in njegove poslovne odločitve. Na Kadu pa vztrajno zatrjujejo, da v družbi ne potekajo nobene aktivnosti za povečanje deleža v velenjski družbi.

Da bodo zaradi nedoseganja vseh ciljev začeli iskati strateškega partnerja, je v prvih dneh letošnjega novembra napovedala tudi uprava Gorenja pod vodstvom Franja Bobinca. Delničarji, ki zahtevajo zamenjavo prvega nadzornika in njegovega namestnika Marka Voljča ter Uroša Slavinca dvomijo, da lahko družba iz Šaleške doline v sedanjem stanju najde snubca za dobro ceno.

Ujeti v strategijo

Prav tako ni jasno, kaj bi storila država, če bi se tak vlagatelj le pojavil. Kot rečeno, je Gorenje v strategiji upravljanja državnih naložb opredeljeno kot pomembna naložba, kar pomeni, da se Kad iz nje ne sme umakniti, razen, če bo državni zbor spremenil strategijo upravljanja. Tega pa le nekaj meseci pred parlamentarnimi volitvami ni pričakovati.