Počivalšek za skrbni pregled Gorenja izvedel kasneje

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo je pregled Panasonica v Gorenju komentiral, ko je bilo to že vsem znano.

Objavljeno
05. avgust 2016 16.48
Družba Gorenje ob Partizanski cesti v Velenju 1.julija 2014.
Brane Piano
Brane Piano

Velenje – Mediji, ki povzemajo nekatere informacije o skrbnem pregledu Panasonica v Gorenju in med drugim problematizirajo našo navedbo možnosti, da je minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek zanj vedel predčasno, pri tem pa se sklicujejo na njegov komentar dogajanja, se motijo. Počivalšek je namreč primer prvič komentiral šele štiri dni po tistem, ko je Gorenje informacijo uradno objavilo.

Minister je namreč na vprašanje novinarjev o tem odgovoril na srečanju stranke SMC na Rajskem otoku na Proseniškem v občini Šentjur v petek, 29. julija, popoldne. Gorenje pa je že 25. julija objavilo, da je 13. julija s Panasonicom podpisalo več dokumentov, ki opredeljujejo pogoje, pod katerimi bo Gorenje omogočil Panasonicu skrbni pregled v skupini Gorenje.

V gospodarskih krogih zanimanje Panasonica – čeprav to še ne pomeni, da se bodo Japonci za prevzem Gorenja po 30. septembru, ko bodo skrbno pregledovanje končali, tudi odločili – podpirajo. Prevzem ob že zdaj dogovorjenih pogojih, da Gorenje ostane avtonomna skupina, ne bi pomenil le trdnejše umestitve skupine na svetovne trge, ampak bi bil ob številnih kooperantih v Sloveniji tudi pomemben vzvod rasti.

Vedel je samo Cerar

V zvezi s Počivalškom pa ni nobenega podatka, da bi za skrbni pregled vedel že pred uradno objavo. Glede obiska predsednika uprave Gorenja Franja Bobinca pri premieru Cerarju 20. julija, ki so ga potrdili na vladi, in na katerem je Bobinac z opozorilom, da gre za zaupno informacijo in poslovno skrivnost, ki še ni bila objavljena in jo bodo objavili z odlogom, pa tudi predsednika vlade zavezuje obveza zaupnosti po zakonu o trgu finančnih instrumentov (ZTFI). Kot pravijo v Gorenju, razkritje neobjavljene notranje informacije osebi, ki jo zavezuje obveznost zaupnosti, dovoljuje ZTFI. Finance pa poročajo, da jim je vlada zagotovila, da razen predsednika vlade drugi v kabinetu vlade za to informacijo niso vedeli.

Ko gre za notranjo informacijo, za odlog objave katere je Gorenje poprej pridobilo ustrezna pravna mnenja in s tem seznanilo tudi ATVP, je treba poudariti, da kljub samo 16,37-odstotnemu lastništvu Kapitalske družbe v Gorenju – v lasti tujih delničarjev in skladov je že 50,4 odstotka delnic Gorenja – previdnost Franja Bobinca v trenutku, ko se za povečanje lastništva v Gorenju zanima japonska korporacija, ni neutemeljena. Za pomembne gospodarske premike tudi v zvezi z lastništvom je nenazadnje dobro, da je z njimi pravočasno seznanjena vlada.

Resnica o delnici

Čeprav Gorenje v Sloveniji nima več večinskih lastnikov, prav kritike v nekaterih medijih tako do Bobinca kot do Cerarja in Počivalška potrjujejo, da v Sloveniji z zvezami v medijih lahko problematizira korporativne odločitve tudi nekdo, ki je pred objavo pomembne poslovne informacije prodal paket Gorenjevih delnic za samo nekaj deset tisoč evrov, dan kasneje pa ugotovil, da bi lahko dobil kakšen tisoč evrov več.

Za povečavo kliknite na grafiko. Infografika: Delo

Da bi se vrednost delnic Gorenja na borzi pred objavo o skrbnem pregledu morda spreminjala zaradi odliva notranjih informacij, ni mogoče trditi. Delnica je letos v sedmih mesecih pridobila več kot 67 odstotkov vrednosti, vendar že pred 25. julijem, ko je Gorenje objavilo informacijo o skrbnem pregledu, kar 43 odstotkov. Vrednost je začela rasti že med aprilom in junijem, ko je družba objavljala informacije o lanskem poslovanju z minimalno izgubo, odprtju nove proizvodne linije ter o rasti prodaje in dobička.