Počivalškova klofuta slabi banki

DUTB, glavna upnica, bi čim prej prodala šest Istrabenzovih hotelov v Portorožu.

Objavljeno
04. oktober 2017 18.09
ace-Portoroski hoteli
Suzana Kos
Suzana Kos

Ljubljana – Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je jezen na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB). Pričakuje, da bo delala v dobro Slovenije in ne le izpolnjevala cilja čim višjega izkupička od prodaje naložb. Temperaturo zvišuje prodaja šestih Istrabenzovih hotelov v Portorožu.

»V zgodbi ne navijam za nobeno stran. A hkrati zahtevam in pričakujem, da DUTB s svojimi potezami ne bo delovala v škodo Slovenije. Dolžna je, da ne zasleduje le tega, koliko bo s prodajami dobila, ampak da razmišlja tudi, kaj bo s temi družbami jutri,« je odločen gospodarski minister Zdravko Počivalšek.

Vlada bo danes sprejemala strategijo turizma do leta 2021, po njegovih besedah je pričakovano, da bodo vsi deležniki upoštevali, kaj je v njej zapisano. »Strategija predvideva, da se v prihodnje pri nas ustanovijo dve ali tri turistične družbe, ki bodo sposobne razvoja, tako v Sloveniji kot v tujini,« dodaja minister.

Zakaj sploh razburjenje

Temperaturo dvigujejo poteze DUTB. Tokrat gre za prodajo šestih hotelov v Portorožu, ki jih lastniško obvladuje prezadolženi holding Istrabenz.

Slaba banka se je, kot je znano, že maja 2015 zapletla v pravo sodno vojno, po tem, ko se je odločila za prevzem nepremičnin večjih upravljavcev hotelov, do katerih je imela terjatve. Največja med njimi je bila holdinška družba Sava. Načrt se slabi banki tedaj ni izšel, njeno skandinavsko vodstvo pa se je po plačni aferi moralo posloviti.

Zdaj je slaba banka, kot glavni upnik Istrabenza, skupaj z Bank of America Merrill Lynch, zapletla načrtovano lastniško konsolidacijo turizma, katere osrednja točka je sicer družba Sava. Ta je sicer solastnica prezadolženega Istrabenza, ki ima v lasti šest hotelov v Portorožu. V Istrabenzu ocenjujejo, da je pritisk za čimprejšnjo prodajo nerazumljiv.

Prah se znova dviguje

Načrti DUTB v slovenskem turizmu so sicer v preteklosti že dvigovali prah. Kot je znano, se je maja 2015 zapletla v pravo sodno vojno po tem, ko se je odločila za prevzem nepremičnin večjih upravljavcev hotelov, do katerih je imela terjatve. Največja med njimi je bila holdinške družbe Sava. Načrt se slabi banki tedaj ni izšel, njeno skandinavsko vodstvo pa se je po plačni aferi moralo posloviti.

Sava sicer v svojem načrtu finančnega prestrukturiranja med drugim napoveduje tudi lastniško konsolidacijo svojih turističnih naložb. V svojem portfelju ima prek svoje hčerinske družbe Sava Turizem v lasti več kot deset hotelov, pa nekaj kampov in apartmajskih naselij. Po naših informacijah bo pod svoje okrilje spravila še družbo Hoteli Bernardin, ki naj bi postala njena odvisna družba. Družba Hoteli Bernardin imajo v lasti hotele na Bernardinu, pa v Simonovem zalivu pri Izoli, resort Salinera v Strunjanu ter avtokamp v Luciji. Sava in DUTB bosta s pretvorbo terjatev do NFD v stečaju (ta je imel v lasti 66 odstotkov družbe Hoteli Bernardin) v lastniške deleže postali več kot 80-odstotni lastnici Hotelov Bernardin.

Ogrožena »operacija Sava«

Drugi del načrtovane lastniške konsolidacije v turizmu, gre za Istrabenzove hotele v Portorožu, je zdaj zaradi pritiskov slabe banke, očitno ogrožen. Po krovnem sporazumu o finančnem prestrukturiranju, bi moral Istrabenz po naših informacijah do konca minulega meseca dobiti vsaj eno zavezujočo ponudbo za svojo hčerinsko družbo Istrabenz Turizem, ki ima v lasti šest portoroških hotelov. A se po naših informacijah glavni upniki tri mesece niso mogli zmeniti niti o tem, kdo bo agent pri tem poslu.

Zdi se, da DUTB ponavlja zgodbo pri vojni s Savo, kar je neracionalno in škodljivo za vse druge deležnike. Istrabenz turizem namreč letos posluje rekordno, EBITDA bo za več kot četrtino višji od lanskega leta, kar pomeni pomembno povečanje vrednosti, višji izplen pri prodaji in posledično višjo razdolžitev oziroma poplačilo upnikov.

»Ocenjuje se, da se bodo trendi izboljševanja uspešnosti poslovanja turistične družbe nadaljevali tudi v prihodnjem letu. Zato je pred zaključkom poslovnega leta in odprodaji resortov na Obali, trenutno se namreč prodajata resorta San Simon in Salinera, neracionalno začenjati postopke prodaje. Zaradi višjih dobičkov, ki prek naraščajočih mulitplikatorjev vplivajo na pričakovano tržno vrednost družbe, se tako ne bi doseglo maksimalnega poplačila upnikov. Zato smo upnikom predlagali preventivno prestrukturiranje, ki bi omogočilo kontrolo nad postopkom prodaje. V študijah, ki smo jih pripravili, se je pričakovana vrednost poplačila kreditov iz prodaj premoženj v prihodnjih letih bistveno izboljša, kot takojšnja odprodaja,« poudarjajo v Istrabenzu.

Istrabenz je DUTB že predstavil nov predlog prestrukturiranja. V slabi banki na naša vprašanja včeraj niso odgovorili. Med drugim nas je zanimalo ali drži špekulacija, da so novega lastnika portoroških hotelov že izbrali. In zakaj vztrajajo, da bi bil agent pri prodaji portoroških hotelov ameriška svetovalna družba CBRE oziroma njena hrvaška podružnica.