Podjetja bodo božičnice večinoma izplačala decembra

Božiček bo v najbolj radodarnih podjetjih prinesel več kot 1000 evrov, v nekaterih, tudi državnih bankah, pa ga sploh ne bo.

Objavljeno
09. december 2016 18.07
dja/bozicki
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Čeprav bo božičnica po novem letu obremenjena z manj dajatvami, saj zanjo ne bo treba odvesti dohodnine, bo večina podjetij božičnico izplačala že decembra. Dodatek za nakup daril bo v najbolj radodarnih podjetjih presegel 1000 evrov, v nekaterih družbah, tudi državnih bankah, pa zaposleni ne bodo prejeli nič.

Med najvišjimi bodo božičnice v Domelu, ki je v lasti zaposlenih. Ti bodo skupaj prejeli 1400 evrov bruto božičnice, ki jo je družba delno že izplačala novembra, preostanek pa januarja prihodnje leto.

Tudi v Leku bodo glede na rastoči obseg poslovanja in dosežke družbe v letu 2016 ta mesec izplačali božičnico. Dobili jo bodo vsi redno zaposleni in tudi zaposleni prek agencije ob novembrski plači: v višini 1300 evrov bruto bo enaka za vse zaposlene, v variabilnem delu pa bo odvisna od plače posameznika. Zaposleni v Leku lahko poleg tega pričakujejo tudi izplačilo za uspešnost, ki ga predvideva kolektivna pogodba in ki se obračuna glede na dejanski prispevek zaposlenega in uspešnost družbe.

Redno zaposleni kot tudi sodelavci prek zaposlitvenih agencij lahko božičnice veselijo tudi v novmeški Krki in sicer v enakem znesku kot lani – 1282 evrov bruto. Izplačali jo bodo bo 16. decembra.

Spodbuda za zaposlene

Vodstvo Petrola je sklenilo drug teden zaposlenim izplačati 746 evrov bruto božičnice, kar je enako kot lani. Kot pojasnjujejo, bodo izplačilo dobili vsi razen članov uprave. »Izplačilo božičnice je odvisno od poslovne uspešnosti podjetja, poleg tega predstavlja pomemben del motivacijskega programa dela z zaposlenimi, ki doprinesejo k poslovnim rezultatom podjetja, predvsem pa k osebnemu zadovoljstvu zaposlenih. Trinajste plače ne bomo izplačevali, saj zaposleni s sistemom individualne in skupinske uspešnosti že skozi leto, glede na uspešnost svojega prodajnega dela, lahko prejmejo variabilni stimulativni del plače,« dodajajo v Petrolu.

Denar in darilo

V Gorenju bodo prihodnji teden izplačali nagrado za leto 2016, ki bo v povprečju znašala 600 evrov bruto na zaposlenega, natančen znesek pa se bo obračunal glede na prisotnost na delu. Nagrado bodo prejeli vsi zaposleni za nedoločen čas ter zaposleni za določen čas, ki so v Gorenju že več kot štiri mesece. Ob tem bodo vsi zaposleni v Gorenju prejeli tudi darilo. Lani je bil to mali gospodinjski aparat.

V Telekomu Slovenije se lahko zaposleni prav tako nadejajo 600 evrov priboljška, le da bo šlo za božičnico. Prejeli jo bodo vsi zaposleni, razen uprave. »Izplačilo dela plače za poslovno uspešnost (13. plača) pa je vezano na preseganje zastavljenih ciljev za posamezno leto, tako da je morebitno izplačilo vezano na objavo revidiranih rezultatov poslovanja,« pojasnjujejo.

Zaposleni v Mercatorju bodo božičnico prejeli v obliki bona na kartico Pika, in sicer v išini 80 evrov. Tudi njih bo »božiček« obiskal 15. decembra.

Namesto božičnice nagrada

V podjetju Akrapovič že nekaj let božičnico nadomešča sistem nagrajevanja. Kot pravijo, zaposleni v prvih mesecih naslednjega leta dobijo izplačano nagrado glede na uspešnost pri doseganju ciljev preteklega leta. »Ta nagrada je ob dobri oceni preteklega dela lahko višja od plače zaposlenega. Sistem nagrajevanja se je izkazal kot zelo dober, saj spodbuja produktivnost,« dodajajo.


Infografika: Delo

Tudi Sava Re božičnic ne izplačuje, ampak zaposlenim izplača plačo za uspešnost v tekočem letu, če je dosežen določen odstotek donosnosti na kapital. Del zneska izplačajo decembra, drugi del pa po koncu poslovnega leta, ko so poslovni rezultati potrjeni in revidirani.

Število zaposlenih, ki prejme božičnico ali tako imenovano 13. plačo se v letih med krizo občutno zmanjšalo, v letih 2014 in 2015 pa se je po statističnih podatkih približalo deležu v letu 2007. Lani je delež zaposlenih, ki so prejeli božičnico ali nagrado znašal 28,7 odstotkov, povprečna vrednost izplačila pa je dosegla 525 evrov bruto, kar skorja 200 evrov manj kot leta 2007.

Izplačilo že decembra

Sindikati so si že dalj časa prizadevali za davčno razbremenitev božičnice oziroma 13. plače, kar je vlada z zadnjo spremembo davčnih zakonov tudi storila, a te rešitve veljajo šele od 1. januarja 2017. Andreja Poje iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije pravi, da so podjetja kljub temu pozvali, da naj božičnice tudi letos zaposlenim izplačajo decembra.

Dodaja, da mini davčna reforma predvideva, da se ta izplačila v letu 2017 davčno ugodneje obravnavajo, vendar je težava prav v tem, da jih lahko podjetje davčno ugodneje izplača le enkrat v letu, kar bi lahko pomenilo, da z izplačilom v januarju ali februarju teh nagrad v božično-novoletnem času zaposleni ne bi bili več deležni. »Cilj božičnice pa je, da se nagradi delavce v božičnem času, da lahko kupijo darila za svoje domače in si kaj privoščijo v teh prazničnih dneh,« poudarja Pojetova.