Podjetja imajo še tri dni za razkritje lastnikov

Do včeraj je dejanske lastnike v Ajpesov register vpisalo le 28 odstotkov zavezancev.

Objavljeno
16. januar 2018 17.37
ima zdravstveni dom
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Podjetja, zavodi in društva imajo le še do petka čas za vpis v register dejanskih lastnikov. Doslej je to storila le dobra četrtina zavezancev, tiste, ki te obveznosti ne bodo izpolnili v zakonskem roku, pa lahko doleti kazen v višini do 60.000 evrov.

Po zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma morajo vse pravne osebe, ki so vpisane v poslovni register Slovenije, do 19. januarja v register dejanskih lastnikov pri Agenciji za javnopravne evidence Slovenije (Ajpes) vpisati dejanske lastnike. K temu so zavezani vsi poslovni subjekti, tudi tuji skladi, tuje ustanove in subjekti tujega prava, ki pri nas ustvarjajo davčne obveznosti. Izjema so enoosebne družbe z omejeno odgovornostjo, proračunski porabniki in podjetja na organiziranem trgu. Po oceni Ajpesa je zavezancev okoli 83.000, do včeraj pa je vpise opravilo 28 odstotkov teh subjektov.

Večja preglednost

Namen vpisa je zagotavljanje transparentnosti lastniških struktur poslovnih subjektov in onemogočanje zlorab za pranje denarja in financiranje terorizma. V nadaljevanju pa naj bi omogočil tudi izmenjavo s primerljivimi registri v Evropski uniji. Ti podatki ne bodo vpisani v poslovni register, ampak v poseben register dejanskih lastnikov, ki bo od petka tudi odprt za javnost. Pri tem bodo na voljo le podatki o končnem lastniku, ne pa tudi o morebitni vmesni verigi lastništev.

Dejanski lastnik je lahko le fizična oseba. In sicer je to fizična oseba, ki je končni lastnik poslovnega subjekta, ga nadzira ali kako drugače obvladuje, ali fizična oseba, v imenu katere se izvaja transakcija. V register se bodo morali vpisati tudi društva, zavodi in sindikati, kjer pa bo treba vpisati osebo, ki organizacijo zastopa. Za pravilnost vpisanih podatkov bodo odgovorni poslovni subjekti, za vpis napačnih podatkov ali nevpis podatkov pa je predvidena globa od 6000 do 60.000 evrov za pravno osebo, za odgovorno osebo zavezanca pa globa od 400 do 2000 evrov. Nadzor nad tem bo izvajal urad za preprečevanje pranja denarja.

Kaj se bo torej zgodilo po 19. januarju? Kot je razumeti, bo urad pri ukrepih milejši, a kazni niso izključene. Na uradu pojasnjujejo, da je register dejanskih lastnikov novost, a kljub temu pričakujejo, da bodo poslovni subjekti svoje obveznosti v veliki večini opravili, saj so jim pri tem v zadnjih mesecih in še posebej tednih zagotavljali izdatno pomoč pri reševanju posameznih vprašanj.

Kazni niso izključene

»V okviru izvajanja nadzora bo urad glede na obseg števila poslovnih subjektov ter obstoječe kadrovske možnosti zasledoval cilj, da bo vzpostavljeni register dejanskih lastnikov vseboval čim bolj popolne in ažurne podatke, torej da bo register služil svojemu namenu, ki je predvsem zagotavljanje transparentnosti. Izrekanje kazni je skrajna sankcija, ki pa bo tudi uporabljena, če z drugimi ukrepi ne bo dosežen namen zakona. Vendar pri izvajanju nadzornih aktivnosti na uradu pričakujemo, da bo možno doseči napredek pri izpolnjevanju obveznosti že predhodno z milejšimi ukrepi, kar pa izreka globe kot možne sankcije ne izključuje,« dodajajo.