Podjetja v tuji lasti nadpovprečno zaposlujejo

Tuja vlaganja Leta 2013 je imelo 532 slovenskih podjetij večinske deleže v 1476 podjetjih v tujini, v katerih je bilo zaposlenih 50.000 delavcev.

Objavljeno
28. november 2014 18.59
Damjan Viršek, gospodarstvo
Damjan Viršek, gospodarstvo
V Sloveniji vsaj na načelni ravni vedno znova razmišljamo, da so neposredne tuje naložbe priložnost za dolgoročno povečanje gospodarske aktivnosti. Iz statističnih podatakov – Banka Slovenija je minuli teden objavila analizo za leto 2013 – pa izhaja, da v praksi (niti) na tem področju nismo uspešni. Obseg naložb tujcev v Sloveniji, še bolj pa naših podjetij na tujem, že nekaj let stagnira ali celo upada.

»Stanje tujih neposrednih naložb v Sloveniji ostaja zadnja leta (po krizi) skoraj nespremenjeno. Konec leta 2013 je znašalo 8,9 milijarde evrov, to je 0,3 manj kot konec leta 2012. Stanje slovenskih neposrednih naložb v tujini v istem obdobju postopoma upada, konec leta 2013 je znašalo 5,2 milijarde evrov in je za pol milijarde nižje kot konec leta 2012. V zadnjih dveh letih so se tako na strani neposrednih naložb v Slovenijo kot neposrednih naložb Slovenije v tujino povečale naložbe v lastniški kapital, zmanjšanje pa povzročili negativni reinvestirani dobički,« je pojasnil Matjaž Noč, direktor oddelka finančna statistika v Banki Slovenije.

»Glavni vzrok za stagniranje oziroma upadanje tokov neposrednih naložb v zadnjih letih je po mojem mnenju upad tokov neposrednih naložb v EU po krizi. Na globalni ravni so se tokovi neposrednih naložb po začetku krize zmanjšali, a zadnja leta že dosegajo ravni pred krizo. V EU pa se še naprej zmanjšujejo,« je povedal Noč.

V Sloveniji se to konkretno kaže tako, da se obseg premoženja, s katerim razpolagajo tuji vlagatelji, zmanjšuje zaradi več vzrokov. Transakcije lastniškega kapitala in reinvestiranih dobičkov so leta 2013 neto zmanjšale lastniški kapital za 62,9 milijona evrov. Zmanjšanje so povzročili negativni reinvestirani dobički (484,2 milijona evrov), ki so presegli neto pritoke lastniškega kapitala (421,3 milijona evrov). Negativni reinvestirani dobički so bili predvsem posledica izplačil dobička (465,9 milijona evrov) in izgube tujih lastnikov (8,4 milijona evrov) na agregatni ravni, izhaja iz poročila Banke Slovenije o neposrednih naložbah leta 2013. Lastniški kapital tujcev se je zmanjšal še za dodatnih 242,1 milijona evrov zaradi izstopa belgijske banke KBC iz NLB.

Tujci so lastniki 4,3 odstotka podjetij v Sloveniji

Konec leta 2013 je bilo 3403 podjetij v Sloveniji, ki štejejo za tujo neposredne naložbo. Dobrih 62 odstotkov teh podjetij spada med »nove« naložbe (se pravi, da so jih vlagatelji ustanovili ob vstopu na trg), 35 odstotkov pa je vlaganj v obstoječa podjetja (prevzemov). Povprečna vrednost lastniškega kapitala tujih neposrednih naložb v obstoječe podjetje je konec leta 2013 znašala 3,7 milijona evrov, medtem ko je vrednost lastniškega kapitala naložbe v novo podjetje znašala 1,3 milijona evrov. Takšna razmerja kažejo, da so vrednostno pomembnejše naložbe v obstoječa podjetja, tuji greenfield vlagatelji pa se odločajo za vrednostno manjše naložbe.

Med državami investitoricami prevladujejo države članice EU, ki so imele konec leta 2013 skupaj 82,3 odstotka vrednosti vseh tujih naložb v Sloveniji. Najpomembnejša vlagateljica je Avstrija, ki ji je pripadlo kar 34,3 odstotka vseh tujih naložb v Sloveniji. Ko gre za dejavnosti, je največ tujih naložb v finančnih storitvah (16,7 odstotka), sledi pa trgovina na drobno (9,1 odstotka). Pomembne so tudi nepremičnine (8,4 odstotka) in farmacija (7,6 odstotka).

Podjetja s tujimi vlaganji so konec leta 2013 predstavljala 4,5 odstotka celotne populacije slovenskih podjetij, to je malo manj kot leta 2012 (4,8 odstotka). Čeprav jih je malo, so podjetja v pretežni tuji lasti zelo pomembna za slovenski podjetniški sektor. Konec leta 2013 so imela 22,1 odstotka zaposlenih celotnega podjetniškega prostora, ustvarila so 29,4 odstotka vseh prihodkov od prodaje 39,5 odstotka izvoza. Delavci, zaposleni v podjetjih s tujimi lastniki, so lani dosegali višje plače od povprečja. Povprečna plača na zaposlenega je znašala 19.588 evrov in je bila 11,8 odstotka višja od državnega povprečja.

Slovenija vlaga predvsem na Balkan, nekoliko v Rusijo

Neposredne naložbe Slovenije v tujini pa so konec leta 2013 znašale 5,2 milijarde evrov, kar pomeni skoraj desetodstotno znižanje glede na leto prej. Stanje slovenskih neposrednih naložb v tujini se je tako zmanjšalo že četrto leto zapored, leta 2013 pa je bil največji padec do zdaj. Glavni vzroki za to so bile velike izgube povezanih gospodarskih družb, poleg tega tudi nekateri posamični primeri večjih slabitev naložb oziroma prevrednotenj nepremičnin na nabavno vrednost.

Med prvimi petimi največjimi državami gostiteljicami slovenskih neposrednih naložb so bile konec leta 2013 štiri države nekdanje Jugoslavije s 75,1-odstotnim deležem. Peta po vrednosti slovenskih naložb v tujini je bila Ruska federacija.

Leta 2013 je imelo 532 slovenskih podjetij z večinskim domačim kapitalom večinske deleže 1476 podjetij v tujini, v katerih je bilo zaposlenih 49.911 delavcev. Slovenska podjetja vlagajo na trge s cenejšo delovno silo, kar potrjujejo tako povprečni stroški dela na zaposlenega kot geografska usmerjenost. Nadzorovana podjetja v tujini so izkazovala nižjo dodano vrednost na zaposlenega v primerjavi z matičnimi družbami v Sloveniji, še ugotavlja poročilo Banke Slovenije.