Podjetniške zvezde 2015: Zgodba o uspešni slovensko-japonski združitvi

Daihen Varstroj je v preteklosti kot poddobavitelj delal za Volkswagen, letos so več delali tudi za BMW in Suzuki.

Objavljeno
08. december 2015 17.45
VNUK Matjaž, direktor Daihen Varstroj, 20.11.2015, Lendava [Matjaž Vnuk, Daihen Varstroj, Lendava]
Dejan Karba
Dejan Karba

Medtem ko je japonski OTC Daihen v lendavskem Varstroju našel proizvodno-razvojno-prodajno točko za Evropo, je Varstroj v japonskem varilskem gigantu našel kapital za razvoj.

Prelomna točka te uspešne sinergije sega v leto 2014 in odtlej po besedah Matjaža Vnuka, ki je Varstroju zapisan že deveto leto, slovensko-japonska družba le raste. Letos bo 147 zaposlenih naredilo za okrog 11,4 milijona evrov prometa, kar je 18 odstotkov več kot lani. Prihodnje leto napovedujejo 11-odstotno rast.

»Podjetje smo prenovili od znotraj in od zunaj,« pravi Matjaž Vnuk, predsednik uprave osrednje varilne družbe pri nas. Varstroj se je po njegovem več kot odlično integriral v japonsko korporacijo, ki na letni ravni ustvari več kot milijardo evrov prometa, proizvodne enote pa ima na več lokacijah na Japonskem, na dveh lokacijah na Kitajskem in na Tajskem.

Poleg poslovne, računovodske in prodajne integracije je Vnuk najbolj ponosen na gradnjo tehnološkega centra, v katerem bo Varstrojevim strankam poleg prezentacije izdelkov in njihovega tehnološkega razvoja na voljo tudi šolski center: »Pred kratkim smo imeli na obisku 60 študentov s strojne fakultete iz Slavonskega Broda.«

Predavanja strokovnjaki Varstrojove varilske panoge zmeraj končajo s praktičnimi predstavitvami: »Tak način poslovanja postaja naš način komunikacije s strankami in z varilskimi institucijami, za kar smo si prizadevali že pred Daihnovim prevzemom.«

Nov specialni procesor

V družbi so razen Vnukovega namestnika iz Japonske zaposleni zgolj domačini – največ jih ima višješolsko ali višjo izobrazbo, njihova povprečna plača pa je enaka povprečni plači v predelovalni dejavnosti –, aktivni pa so tudi kot donatorji. Da bi se še bolj povezali s fakultetami, povezanimi z varilstvom, so lani v vrednosti četrt milijona evrov donirali varilne aparate in robote fakultetam, varilnim inštitutom in nekaterim tehniškim šolam v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji, Avstriji, Bosni in na Madžarskem.

»Vsaka donacija, kjer smo organizirali tudi strokovna predavanja in predstavitev naših lastnih tehnologij, je bila dogodek zase. Trenutno je ta naša poteza obrodila obilne sadove, navezovalni dogodki se kar vrstijo. To je unikum v Evropi, ki nekako postaja naš način dela.«

»Januarja smo začeli proizvodnjo najnovejše generacije digitalnih inverterskih varilnih izvorov, proizvodnjo smo prenesli iz Japonske. Gre za varilne aparate, ki so povezani v računalniško mrežo, krmilijo pa se lahko tudi prek tablice, androida,« delovanje družbe opisuje Vnuk in nadaljuje: »To je vrh sedemletne zgodbe o specialnem računalniškem procesorju, ki je edini na svetu narejen na 64-bitni tehnologiji in namenjen zgolj za varjenje. Hitrost operacije je 20 nanosekund, govorim o super hitrem procesiranju. To pomeni, da med samim varjenjem, ko se v materialih dogajajo precej dinamični procesi, te lahko laže in bolje nadziramo. Proces razvoja je stal 10 milijonov dolarjev, česar si sami, brez Daihna, zagotovo ne bi mogli nikdar privoščiti.«

Pri strateškem vodenju družbe ima Vnuk povsem proste roke, pravi, njegov namestnik iz Japonske Šinja Okamoto pa je tukaj predvsem zato, da japonsko mentaliteto zbližuje »z našo realnostjo. Pred njegovim prihodom smo zaradi razlike v kulturi in jeziku zagotovo slabše komunicirali.«

Armature za Maserati

Medtem ko je Daihen Varstroj kot poddobavitelj v preteklosti veliko delal za nemški koncern Volkswagen, so letos precej delali tudi za BMW in Suzuki. »Za dva modela suzukija in za en model maseratija, denimo, smo ustvarili nosilec armature, kjer je za želen ciklus potrebna celica z več roboti,« razloži Vnuk, ki v dinamičnem delu, kot pravi, zelo uživa. Vesel je tudi čedalje večjega sodelovanja z lokalnimi podjetji, »čeprav, če se primerjamo z nekom, ki je v Milanu in v radiju tridesetih kilometrov najde vse, kar potrebuje, je to pri nas precej težko zaradi terminov. Časovna koordinacija je tukaj včasih res precej težka.«

Po težkih časih, ko so se v letih 2008 in 2009 prihodki v Varstroju zmanjšali za več kot polovico, so s klestenjem in spreminjanjem notranjih procesov družbe, ki so ­eskalirali s celotnim prevzemom Daihna – prvih 8,6 odstotka Varstroja je Daihen kupil leta 2006 –, družbo trdno postavili na noge. Glavna tržišča ­Daihen Varstroja so nespremenjena: območje nekdanje Jugoslavije, Madžarska, Avstrija in Slovaška. Povpraševanje na ruskem trgu je po Vnukovih besedah nekoliko padlo, povečal pa se je tajski trg, odpira se tudi ­indijski.

V dobrem letu od prevzema so v lendavski družbi dodatno zaposlili 17 ljudi, prihodnje leto načrtujejo zaposlitev še treh: skupaj jih bo takrat natanko 150. Največ klasičnih varilnih aparatov prodajo v Merkurju, Mercatorju in Bauhausu, njihovi končni ­kupci pa so skoraj vsa slovenska podjetja iz varilske panoge.